BİRLEŞİK KAMU İŞ’TEN KONUT PROJESİ ELEŞTİRİSİ

Birleşik Kamu İş İstanbul İl Başkanı Alkoç Turan Başgönül yayımladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

BİRLEŞİK KAMU İŞ’TEN KONUT PROJESİ ELEŞTİRİSİ
BİRLEŞİK KAMU İŞ’TEN KONUT PROJESİ ELEŞTİRİSİ Admin

Birleşik Kamu İş İstanbul İl Başkanı Alkoç Turan Başgönül yayımladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Ekonomik koşulların zorlaşması ve ücretlerdeki yetersizlikten kaynaklı ev almak yurttaşlar nezdinde artık hayal olmaya başladı.

 

AKP hükümeti seçim yatırımı olarak sosyal konut projeleri ile binlerce aileyi ev sahibi yapmayı planlıyor. Ancak; 18-16 bin liradan az aile geliri olan ailelere sağlanacak sosyal konutların taksitleri asgari ücretin yarısından fazla taksitlerle sunulacağı açıklandı.

 

2+1 dairelerin bedeli 608 bin TL idi. Aylık taksitler ise 240 ay vade ile 2 bin 280 TL olarak belirlendi. 3+1 dairelerin fiyatının ise 851 bin TL olduğu projede, bu dairelere de aylık taksit 3 bin 187 TL olarak belirlenmişti.

 

Ancak; resmi açıklama ile değiştirilen taksit tutarlarına her sene iki defa zam yapılacağı duyuruldu. Yüksek enflasyon koşullarında yapılacak zamlarla yirmi yıl içerisinde katlanarak artacak ve belirtilen fiyatların milyonlarca lira üstüne yurttaşlara mal olmasına sebep olacaktır.

 

Bugün 5.500 lira ile ev geçindirip kira ödeyen dar gelirli ailelerin hem kira hem peşinat hem de taksit ödemesi mümkün değildir. Bakan Kurum’un ise bu konuya verdiği “biraz dişlerini sıkacaklar” açıklaması projenin ne kadar özensiz ve seçim kaybetme korkusu ile üzerinde hiç düşünülmeden hazırlandığının en açık göstergesidir.

 

Ayrıca; Hiç de sosyal gibi gözükmeyen konut projesi nasıl finanse edileceği henüz belli olmayıp, eğer vergilerle finanse edilirse projeden yararlanan yurttaşların mağdur olacağı gibi projeden yararlanmayan yurttaşlarımıza da ağır vergi yükü altına girerek mağdur edilecektir.

 

Tartışma yaratan bir diğer husus; AKP iktidarının daha önce sözünü verdiği ve yıllardır peşinat ve taksitlerini ödettirdiği yurttaşlara halen evlerini teslim etmediği gibi, çok uzun yıllar ve yüksek maliyetlere yapılacak bu konutların zamanında teslim edileceğinin bir garantisi olmayışıdır.

 

Seçimlerin yaklaşması ile akıl dışı projeler üretmeye başlayan AKP iktidarı, yine yurttaşlara hayal ürünü olmaktan ileriye gitmeyecek gibi gözüken bu projeler, ilerisi için ülke ekonomisinde büyük yaralar açacağı çok açık bir şekilde bugünden gözükmektedir.

 

Gerçekleşmesi pek mümkün gözükmeyen ve halen şartları hususunda şaibeler bulunan sosyal konut projesinin finansmanının nasıl sağlanacağı, bu yükün kimlere yükleneceği sorularının cevabı verilmelidir.

 

Ayrıca; projeden yararlanacak yurttaşların yılda iki defa yapılacak zam oranını sabitlenmesi, yurttaşların ne kadar maliyetle ev sahibi olacağını bilmesi açısından önem taşımaktadır.

 

 

 

Alkoç Turan BAŞGÖNÜL

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu

İstanbul İl Başkanı

BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL İL BAŞKANI ALKOÇ TURAN BAŞGÖNÜL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu