SENDİKALARDAN İZMİR’DE ORTAK TEPKİ: BANKA PROMOSYON SÖZLEŞMEMİZ YENİLENSİN!

Bugün saat 13.30'da Halkbank Çiğli Şubesi önünde Çiğli'de örgütlü tüm eğitim sendikaları bir araya gelerek, Banka Promosyon Talebimiz için ortak basın açıklaması yaptık. Basın açıklamasıni Platform adına Eğitim-İş Çiğli Temsilcisi Serdal Keçeli okudu.Basin açıklamasına yaklaşık 100 eğitim çalışanı katıldı.

SENDİKALARDAN İZMİR’DE ORTAK TEPKİ: BANKA PROMOSYON  SÖZLEŞMEMİZ YENİLENSİN!
SENDİKALARDAN İZMİR’DE ORTAK TEPKİ: BANKA PROMOSYON  SÖZLEŞMEMİZ YENİLENSİN! Admin

Sendikaların yaptığı ortak basın açıklaması;

BASINA VE KAMUOYUNA

 

BANKA PROMOSYON SÖZLEŞMEMİZ YENİLENSİN!

Bugün burada güç birliği yaparak eğitim çalışanlarının kazanımlarını artırmak adına ilçemizde örgütlü, Anadolu Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen,, Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Engelsiz Eğitim-Sen, Teç-Sen ve Türk Eğitim-Sen sendikaları olarak yüksek enflasyon karşısında pula dönen Promosyon hakkımız için toplanmış bulunmaktayız.

 

Son yıllarda ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon ve faiz artışları sebebiyle 01.04.2021 tarihinde Halk Bankası ile yapılmış olan “Kurum Maaş Ödemesi Protokolü”nün günümüz şartlarına uymadığı, ağır ekonomik kayıplara neden olduğu görülmektedir.

 

           Maaş ve promosyon anlaşmasının imzalandığı 2021 Nisan ayından bugüne ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon sebebiyle eğitim çalışanlarının maaş, ek ders, ek ödeme gibi gelir kalemlerine 2021 Temmuz ayında %8,45, 2022 Ocak ayında %35,27 ve 2022 Temmuz ayında %41,85 oranında artış yapılmıştır. Dolayısıyla ilçemiz eğitim çalışanlarının Halk Bankasına yatan gelirleri öngörülenin çok üstünde bir yükseliş göstermiştir. Bu dönem içerisinde banka faiz gelirlerine baktığımızda (ihtiyaç, konut, taşıt kredileri, ek hesap, kredi kartı faiz oranları gibi) yüzde yüze varan artışların olduğu da görülmektedir. Bu kapsamda yurt genelinde yeni yapılan protokollerde 3 yıl için 30.000 TL bandının geçildiği görülmektedir. Ayrıca emekliler bankaların kendi aralarında başlattığı rekabet sonucunda eski protokollerini iptal ettirmekte yeni protokoller yaparak 10.000Tl ye varan maaş promosyon ücretleri almaktadırlar.

 

Halk Bankası ile protokolün imzalandığı Nisan 2021 tarihinde yıllık enflasyon oranı %15,61 oranında iken, Temmuz 2022 tarihinde bu oran %79,60 oranına yükselmiştir. Kaldı ki gerçek enflasyon bu verilerin çok çok üstündedir. TC Merkez Bankasının yıllık enflasyon tahminlerine baktığımızda 2021 yılı için %18,4, 2022 yılı için 11,8, 2023 yılı içinse %7 olarak ilan edilmiştir. Devletin resmi kurum ve kuruluşları tarafından dahi öngörülememiş olan bu yüksek enflasyon koşullarının yarattığı mağduriyet protokolün iptali ve yenilenmesi için başlı başına bir gerekçedir.

          Yukarıda sıraladığımız tüm gerekçe ve veriler ışığında, Halk Bankası ile devam etmekte olan maaş promosyon anlaşmasının iptal edilerek güncel veriler ışığında ivedilikle yenilenmesini, yaşanan mağduriyetin giderilebilmesini talep etmekteyiz. Umuyoruz ki, Halk Bankası, çalışanların beklentisini karşılayacak düzenlemeleri bir an önce yapacaktır. Çiğli'de örgütlü eğitim sendikaları olarak konunun takipçisi olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

 

ÇİĞLİ EĞİTİM SENDİKALARI DAYANIŞMA PLATFORMU

Sendika banka promosyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu