Eğitim İş Bakan Özer’in Diplomasını ve Yeterliliği Sordu

Eğitim- İş üyeleri, Kızılay’da bulunan Genel Merkez binasından Milli Eğitim Bakanlığı önüne yürüyerek, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun protesto edecekti. Ancak polis, sendika binası önüne barikat kurarak öğretmenlerin yürümesini engelledi.

Eğitim İş Bakan Özer’in  Diplomasını ve Yeterliliği Sordu
Eğitim İş Bakan Özer’in  Diplomasını ve Yeterliliği Sordu Admin

Eğitim- İş üyeleri, Kızılay’da bulunan Genel Merkez binasından Milli Eğitim Bakanlığı önüne  yürüyerek, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun protesto edecekti. Ancak polis, sendika binası önüne barikat kurarak öğretmenlerin yürümesini engelledi. 

 

6 SAAT SONRA...
Öğretmenler altı saatlik bekleyişin ardından 25 temsilcilerini taksi ile Bakanlık önüne gönderebildi. Bakanlık önünde polis kaç öğretmen olduğunu saymak istedi ancak buna öğretmenler izin vermedi.

"BU, BAKANIN İTİRAFIDIR"
“Öğretmene saygı” pankartı açan öğretmenler adına açıklamayı yapan Eğitim- İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Bakanlık önüne altı saat boyunca polis barikatı nedeniyle gidemediklerine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Altı saat boyunca Eğitim-İş’li eğitim emekçileri ve bizlere destek olan dostlarımız, ‘Öğretmene saygı istiyoruz, açın önümüzü. Biz evimize gitmek istiyoruz’ diye haykırdı. Tek bir şiddete başvurmadı. Tek bir itişme ve kakışmanın içinde olmadı. Biz tam bir öğretmen sorumluluğu ile ‘Öğretmene saygı, önümüzü açın. Evimize gitmek istiyoruz’ dedik.

Bu ucube kanun sarayın arka odalarında işbirlikçi yandaş sendikalarla beraber hazırlanırken, ki bu bakanın itirafıdır. Bu kanunun öğretmenlerin sosyal ve özlük haklarına yönelik hiçbir iyileştirme taşımadığını her yerde haykırdık. Ama bugün yeterliliği asıl sorgulanması gereken, eğitimci olmayan Milli Eğitim Bakanı o gün Meclis’te görüşülürken bile öğretmenlerin, eğitimcilerin yüzüne bakacak iradeyi ortaya koyamadı. Bu kanun hem usul hem de esas açısından sorunludur. Usul açısından sorumludur, çünkü katılımcı değildir. Demokratik bir şekilde hazırlanmamıştır. Bir talimatla, tepeden inme bir şekilde öğretmenlerin hiçbir sorununu çözmeyecek şekilde hazırlanmıştır."

"12 MADDELİK GÖSTERMELİK KANUN"
"12 maddelik göstermelik bir kanun ile karşı karşıyayız. Bu kanunun yürürlük ve atıf maddelerini çıkardığınızda, geriye yalnızca üç madde kalıyor. Bu da öğretmeleri kategorize etmekten, ayrıştırmaktan, çalışma barışını bozmaktan başka bir işe yaramıyor.

Bugün yoksulluk sınırının altında ücrete mahkum ettikleri öğretmenler ekonomik olarak yaşadıkları kaygılar sebebiyle tabii ki de bu sınavlara başvuru yapmak durumunda kalıyorlar. Ama bütün öğretmenlerimiz şunu biliyor ki çoktan seçmeli, içeriği sorunlu bu ezber sınav ile uzman olunmayacağını biliyor. Çünkü biz öğretmenlerimiz üniversiteden mezuniyetlerimiz itibarıyla zaten uzmanız. Öğretmenler üniversiteden mezun olduklarında hangi alanda, ne yapacaklarına göre mezun olurlar."

BAKANA DİPLOMASINI SORDU
"(Diplomasını göstererek) Bugün uzmanlık belgemiz diplomamızdır. Bugün diplomamızla buradayız. Sahi Sayın Bakan sizin yeterliliğiniz nedir? Şoförünüzün yeterliliği nedir? Bugün Bakanlığın as kadrolarına doldurduğunuz ve eğitimci olmayan kişilerin yeterliliği nedir de atadınız da şimdi öğretmenlerin yeterliliğini soruyorsunuz.”

eğitim iş meb bakan diploma kadem özbay mahmut özer
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu