Eğitim-İş Türkiye genelinde Öğretmene Saygı mitingi düzenliyor

ğitim-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi için 31 Ağustos’tan itibaren yurdun dört bir yanında “Öğretmene Saygı” eylemleri başlatıyor.

Eğitim-İş Türkiye genelinde Öğretmene Saygı mitingi düzenliyor
Eğitim-İş Türkiye genelinde Öğretmene Saygı mitingi düzenliyor Admin

Eğitim-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun geri çekilmesi için 31 Ağustos’tan itibaren yurdun dört bir yanında “Öğretmene Saygı” eylemleri başlatıyor.

Eğitim-İş bölgedeki ilk mitingini Diyarbakır’da gerçekleştiriyor. Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, “Saray'ın talimatıyla çıkarılan "Öğretmenlik Meslek Kanunu" öğretmenlerin sorunlarını çözmek bir yana dursun, yeni hak gaspına neden olmuştur” dedi.

Eğitim İş Gaziantep Şube Başkanı Ali Arpat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

 

"ÖĞRETMENLER AYRIŞTIRILMAK İSTENMEKTEDİR"

“Öğretmene sorulmaya bile lütfedilmeden, Saray’ın talimatıyla çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlerin çığ gibi büyüyen sorunlarına çare sunmak bir yana dursun, yeni yükler ve hak gasplarını beraberinde getirmektedir. Bir teneffüs aralığında hazırlanabilecek kadar basit, 12 maddeden ibaret bu kanun ile zaten uzman olan öğretmenlerin uzmanlıkları hiçe sayılmakta, öğretmenlerin mesleklerini icra etmekten doğan mesleki ve özlük hakları yeni şart ve kriterlere bağlanmakta, bu ülkenin tek başöğretmeninin Mustafa Kemal Atatürk olduğu gerçeği görmezden gelinmekte; sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye ayrıştırılarak sömürülen öğretmenler, uzman ve başöğretmen gibi yeni sıfatlarla ayrıştırılmak istenmektedir.

 

Söz konusu meslek kanununa Meclis’in gündemine geldiği günden bu yana en gür itirazın sözcüsü olan Eğitim-İş olarak, ağustos ayının sonu itibariyle kanunun geri çekilmesi için yoğun bir eylemlilik sürecine giriyoruz. Öğretmene saygı, öğretmenliğe itibar istiyoruz ve alacağız. Sadece eğitim emekçisinin haklarını tahrip etmekle kalmayıp, okullardaki çalışma barışını bozarak tüm eğitim sistemine kabus gibi çökecek olan bu kanuna karşı yükselen haklı itirazımızın daha çok insana ulaşacağını umuyoruz.”  

EĞİTİM İŞ DAVET ETTİ

Gaziantep Eğitim İş Şube Başkanı Arpat  eylem planı kapsamında 31 Ağustos 2022 Çarşamba günü Saat:16.00’da Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirecekleri

 “Öğretmene Saygı” kitlesel basın açıklamasına tüm üyeleri, basını, tüm eğitim sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum örgütlerini, velileri ve tüm halkı davet ettiklerini açıkladı.

 

EYLEM PLANI ŞÖYLE

Eğitim-İş Genel merkezin aldığı karar gereği 31 Ağustos’ta şube ve temsilciliklerine Öğretmene Saygı” pankartı asacak ve tüm illerde kitlesel basın açıklaması yapacak.

Buna göre eylem takvimi şöyle:

1 Eylül’de Burdur, 2 Eylül’de İzmir, 3 Eylül’de İstanbul, 5 Eylül’de Samsun ve 7 Eylül’de Diyarbakır’da eylem düzenleyecek, 9 Eylül’de Anıtkabir’i ziyaret edecek, 5-9 Eylül arasında “Mesleğimiz Onurumuzdur” kokart eylemi ve 12-16 Eylül arasında da “Her Öğretmen Uzmandır” kokart eylemi yapacak. 

www.yenicizgihaber.com 

EĞİTİM İŞ GAZİANTEP ALİ ARPAT ÖĞRETMENE SAYGI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu