MEB UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK SINAVINI YAPMADAN ÖNCE ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARINI BEKLEMELİDİR

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya TBMM ‘ne soru önergesi verdi.

MEB UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK SINAVINI YAPMADAN ÖNCE ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARINI BEKLEMELİDİR
MEB UZMAN ÖĞRETMENLİK VE BAŞÖĞRETMENLİK SINAVINI YAPMADAN ÖNCE ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARINI BEKLEMELİDİR Admin

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için Anayasa Mahkemesi’nin kararı açıklanmadan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarının yapılmaması gerektiğini söyledi. Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e “Uzmanlık ve Başöğretmenlik sınavı neden Anayasa Mahkemesi’nin kararı beklenmeden yapılmaktadır?” diye sordu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine göre; 531 bin 885'i uzman öğretmenlik, 70 bin 437'si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığını açıkladı.

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında eğitimlere katılacakları duyuruldu.

CHP'nin Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu hatırlatan Yıldırım Kaya, Milli Eğitim'in Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeden uzmanlık ve başöğretmenlik sınavlarını yapmaması gerektiğini ifade etti. 

"KANUNA AYKIRI DEĞİL Mİ?"

Kaya, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

“Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlik mesleğini uzmanlık mesleği olarak kabul etmekte midir? Bakanlığınızca öğretmenlik bir uzmanlık mesleği olarak kabul ediliyorsa, neden uzmanlık sınavı yapılmaktadır? Kamuda kariyer sınavla kazanılmazken, öğretmenlere sınav mecburiyeti getirilmesinin nedenleri nelerdir? Sınava girmek için video izlemek neden zorunlu tutulmaktadır? Uzmanlık ve Başöğretmenlik sınavı neden Anayasa Mahkemesi’nin kararı beklenmeden yapılmaktadır? Uzmanlık ve başöğretmenlik sınavlarının Anayasa Mahkemesi kararına kadar ertelenmesi düşünülmekte midir? Öğretmenlere sınava girmeye hak kazanmaları için yaz tatilinde 180 saatlik eğitim videolarını eksiksiz izleme şartı getirilmesi kanuna aykırı değil midir?”

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Anayasa’nın 98, TBMM İçtüzüğü’nün96 ve 99’uncu maddelerine uygun olarak, T.C. Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 28.07.2022

 

 

                Yıldırım KAYA

           Ankara Milletvekili  

Bakanlığınızca, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine göre531 bin 885'i uzman öğretmenlik, 70 bin 437'si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 öğretmenin eğitim programlarına katılmaya hak kazandığı açıklanmıştır.

 

Eğitim programına katılmaya hak kazanan öğretmenlerin https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üzerinden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri arasında eğitimlere katılacakları duyurulmuştur. Uzman öğretmenlik/başöğretmenlik eğitim programına başvurusu kabul edilen adayların söz konusu Yönerge eki Ek-2 ve Ek-3'te yer alan çalışma alanlarından en az ikisinden birer çalışma yapmış olduklarını belgelendirmeleri de istenmiştir. Ayrıca 180 saatlik eğitim videolarını eksiksiz izlemeyen adaylar, 19 Kasım 2022 Cumartesi günü yapılacak sınava giremeyecektir.

 

Bir uzmanlık mesleği olan öğretmenliğin, “kariyer” adı altında uzmanlık sınavına tabii tutulması, kazanılmış haklarının da yok sayılması sonucunu doğuracaktır.

 

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki diğer mesleklerde kariyer” sınavla kazanılmazken; bir uzmanlık mesleğini ifa eden öğretmenlerin kazanılmış haklarının yok sayılarak sınava tabi tutulmaları öğretmenler arasında büyük rahatsızlık yaratmıştır.

 

Diğer yandan, Cumhuriyet Halk Partisinin, 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi talebinin, Anayasa Mahkemesi tarafından esastan incelenmesine karar verilmiştir.

 

Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümediğinden, Milli Eğitim Bakanlığının Anayasa Mahkemesinin kararını beklemeden yapacağı uzmanlık ve başöğretmenlik sınavları yeni mağduriyetleri de beraberinde getireceği de aşikardır.

 

Bu bilgiler kapsamında; 

1. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlik mesleğini uzmanlık mesleği olarak kabul etmekte midir?
2. Bakanlığınızca öğretmenlik bir uzmanlık mesleği olarak kabul ediliyorsa, neden uzmanlık sınavı yapılmaktadır?
3. Kamuda kariyer sınavla kazanılmazken, öğretmenlere sınav mecburiyeti getirilmesinin nedenleri nelerdir?
4. Sınava girmek için video izlemek neden zorunlututulmaktadır?
5. Uzmanlık ve Başöğretmenlik sınavı neden Anayasa Mahkemesinin kararı beklenmeden yapılmaktadır?
6. Uzmanlık ve başöğretmenlik sınavlarının Anayasa Mahkemesi kararına kadar ertelenmesi düşünülmekte midir?
7. Öğretmenlere sınava girmeye hak kazanmaları için yaz tatilinde 180 saatlik eğitim videolarını eksiksiz izlemeşartı getirilmesi kanuna aykırı değil midir?
Tbmm meclis milletvekili Chp Ankara Milletvekili Meb öğretmen kariyer basamakları uzman öğretmen başöğretmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK