OKULLARDA KURS AÇMA KAPAMA İŞ VE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ RESMİ YAZI YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, 28.06.2022 tarih ve 52948680 sayılı yazılarıyla halk eğitimi merkezlerinde kurs açma ve kapatma iş ve işlemlerin hangi sistem üzerinden yapılacağı konusunda açıklamada bulundu.

OKULLARDA  KURS AÇMA KAPAMA İŞ VE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ RESMİ YAZI YAYIMLANDI
OKULLARDA  KURS AÇMA KAPAMA İŞ VE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ RESMİ YAZI YAYIMLANDI Admin

Bilindiği üzere e-Yaygın sistemi, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı hayat boyu öğrenme kurumları tarafından sürdürülen eğitimfaaliyetlerine ilişkin iş ve işlemlerin elektronik ortamda yürütüldüğü ve kayıtlarının tutulduğu sistemdir.

Bu kapsamda, kursların açılmasına ve kapatılmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliğinin 45. maddesinin ikinci ve üçüncü fıkrasında; "(2) Kurslar; program, aday kursiyer sayısı, öğretmenve usta öğreticilerin çalışma saatleri ile benzeri bilgiler içeren teklifin milli eğitim müdürü tarafından onaylanmasıyla açılır Kurs Açma, Öğretmen ve Usta öğreticilerin Görevlendirme Onay1 Çizelgesi Ek-3 'te yer alan kurs açma onayları, tek olarak alınabileceği gibi toplu olarak da e-Yaygın sisteminden alınabilir.

(3) Kurs açma ve kapatma işlemleri e-Yaygın sistemi üzerinden yapılır." hükmü yer almaktadır.

Kurslarla ilgili iş ve işlemlerin hangi sistem üzerinden yürütüleceğine ilişkin aynı Yönetmelik in 85. maddesinin ikinci fıkrasında; "(2) Kursiyer aday kayıt, kurs açma ve kapatma onayları, kurs bitirme belgeleri, öğrenim belgeleri, personel verileri, hayat boyu öğrenme istatistikleri Bakanlıkça belirlenen diğer iş ve işlemler de e-Yaygın sistemi üzerinden yürütülür. " hükmü yer almaktadır.

Buna göre yukarıda açıklanan mevzuat hükümleri çerçevesinde, kurs açma ve kapatma iş ve işlemlerinin e-Yaygın sistemin üzerinden yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Sabahattin DÜLGER
Bakan a.
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu