Antalya Lisesi önünde eylem: OKULUMUZU VERMEYİZ

ANTALYA'da 125 yıl önce açılan Antalya Lisesi bünyesindeki binanın Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsis edilmesi tepkilere neden oldu.. Antalya Lisesi Mezunları Vakfı’nın öncülüğünde yapılan protesto eylemine milletvekilleri ve parti başkanları ile sendika ve meslek odası temsilcileri katıldı.

Antalya Lisesi önünde eylem: OKULUMUZU VERMEYİZ
Antalya Lisesi önünde eylem: OKULUMUZU VERMEYİZ Admin

Antalya Lisesi'nin 125 yıllık tarihi ikiz binalarından birinin Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmesine dair karar,  okul yönetimine tebliğ edildi. Tahsisin iptal edilmesi ve binanın lise olarak kalması için yıllardır mücadele veren Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı (ALİV) ve Antalya Lisesi Mezunları Derneği üyeleri bina önünde toplanarak kararı protesto etti. Protesto eylemine CHP Antalya milletvekilleri Rafet Zeybek ve Cavit Arı, Gelecek Partisi İl Başkanı Mevlüt Demir, Deva Partisi İl Başkanı Selda Öner, Eğitim İş Şube Başkanı Sadık Acar ile meslek odası temsilcileri destek verdi.

 

KARARI KABUL ETMİYORUZ

Burada bir açıklama yapan ALİV Vakfı Olcay Okutan, “Antalya Lisesi'nin tarihi binası, kısa bir süre önce içindeki müzenin korunması kaydıyla Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yazısıyla Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsis edildi. Bizler bunu kabul etmiyoruz" dedi. Antalya Lisesi'nin kuruluş hikâyesinin yegâne parçası olan, bir bölgenin gençliğine öğrenim görme imkânı sağlamış tarihi binanın Antalya Lisesi'nde kalması için yıllardır uğraştıklarını dile getiren Okutan, “Okulumuzun 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığının teklifi ile kurulan Eğitim Müzesi 4 Temmuz 2022 Pazartesi günü açılmasına rağmen 133 yıllık tarihi binamız Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'ne tahsis edilmiştir. Bugün Antalya Lisesi Eğitim Müzesi kalıcı sergisi devam ediyorken aynı binayı Olgunlaşma Enstitüsü'nün verilmesi ne anlama geliyor. İl milli eğitim müdürlüğü tarafından gönderilen tahsis yazısı ile ilgili cevap bekleyen birçok soru var. Konunun açıklığa kavuşturulmasını istiyoruz." dedi.

 

BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ

Törende konuşan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı ise tarihi binanın Antalya'nın bir değeri olduğunu ve bu değere sahip çıkacaklarını ifade etti. Arı, "Antalya'nın değerini yok etmeye çalışan AKP'lilere ve tek adama sesleniyorum: buna izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

 

ANTALYA LİSESİ BİZİMDİR

 CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek ise tahsis konusunu meclise taşımalarına rağmen kendilerine cevap verilmediğini söyledi. Zeybek,  “Antalya Lisesi, bu kentin tarihidir, sadece rant uğruna sağa sola peşkeş çekilecek bir yapı değildir. AKP iktidarının atanmış bakanları ve bürokratlarının, Antalya’nın tarihini bilmeden, masa başında verdikleri bu devir kararını tanımıyoruz. Antalya Lisesi bu kentin eğitim tarihidir, tarihi binaları ile birlikte vardır.” diye konuştu Daha sonra sırasıyla Gelecek Partisi İl Başkanı Mevlüt Demir, Deva Partisi İl Başkanı Selda Öner, Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı Sadık Acar ve sivil toplum örgütü temsilcileri konuşma yaptı.

 

LİSE MARŞI SÖYLENDİ

Basın açıklamasının ardından Antalya Lisesi Marşı'nı hep bir ağızdan okuyan eski mezunlar, “Antalya Lisesi bizimdir, bizim kalacak!” sloganı attı. Daha sonra müze içindeki sergiyi ziyaret etti.antalyakorfez.com

eğitim iş antalya antalya lisesi okul
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK