KYK BORCU ÇALIŞMASI TAMAMLANDI HESAPLAMA YÖNTEMİ DEĞİŞTİRİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ile borçlara ilişkin yürüttüğü çalışma tamamlandı. Pazartesi günü kabine toplantısı sonrası açıklama yapılması bekleniyor.

KYK BORCU  ÇALIŞMASI TAMAMLANDI  HESAPLAMA YÖNTEMİ  DEĞİŞTİRİLDİ
KYK BORCU  ÇALIŞMASI TAMAMLANDI  HESAPLAMA YÖNTEMİ  DEĞİŞTİRİLDİ Admin

Üniversite mezunları, uygulanan fahiş faiz nedeniyle Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) kredilerini ödeyemez hale geldi. KYK kredilerinde, anaparanın dört katına çıkan faize gelen yoğun tepkiler üzerine, hükümet harekete geçmek zorunda kaldı. 

Türkiye gazetesinden Mahmut Özay'ın haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ile borçlara ilişkin yürüttüğü çalışma tamamlandı. İlgili düzenlemenin hızlandırılarak 2022-2023 Akademik Yılı Güz Dönemi’ne kadar tamamlanması gündemde...

Yapılan çalışmanın detaylarının pazartesi günü gerçekleşecek olan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Bakanlığın yürüttüğü çalışmaya göre, KYK borçlarının hesaplama yönteminin değiştirilmesi gündemde; enflasyon rakamı dikkate alınarak ana para üzerine işletilen faize sınırlama getirilmesi üzerinde konuşuluyor. Mevcut borçların faizinin indirilmesi ya da silinmesi de üzerinde durulan alternatifler arasında.

8 milyonu aşkın öğrenciden yaklaşık olarak her yıl 1 milyon 200 bini kredi kullanıyor. Toplamda 5,5 milyon KYK borçlusu var, borç miktarı da 5,5 milyar lira.  2018’de 1 milyon 171 bin, 2019’da 1 milyon 190 bin, 2020’de 1 milyon 172 bin, 2021’de ise1 milyon 32 öğrenci kredi kullandı.

Kanuna göre öğrencilerin borçlarını, kredi alımının bittiği tarihten 2 yıl sonrasında ödemeye başlamaları gerekiyor. Borç tutarı, kredilerin verildiği tarihten normal öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen miktara Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) üretici fiyat endeksindeki artışın ilave edilmesiyle hesaplanıyor. 

 
 
Kyk borç öğrenim kredi faiz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK