Maaşlarda Denge Bozuldu

Kamuda veya özelde çalışanların maaş farkı, sosyal medyada son günlerin popüler haberlerinden biri. Özellikle bekçi maaşının öğretmen maaşını geçmesinin ardından, sosyal medyada tepkilere neden oldu. İşin en kötü yanı ise, maaş farklarında yaşanan adaletsizlik giderek artacak gibi görünmekte.

Maaşlarda Denge Bozuldu
Maaşlarda Denge Bozuldu Admin

Öğretmenlerin en düşük maaşı aldığı gerçeğini bilmeyen yoktur. Özellikle öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli, özel okul ve ücretli öğretmenleri düşündüğümüzde, aralarındaki maaş farkı yadsınamayacak kadar belirgin görünmekte.

Öğretmenlerin maaşları her yerde konuşulurken, en düşük bekçi maaşının 10 bin 293 TL olması, doçent akademisyen 11 bin 305 TL, ve bir öğretmen maaşının 9 bin civarında olması, tüm maaşların dengesini bozdu diyebiliriz.

Bu duruma bir örnek daha verecek olursak eğer, "devlet üniversitesindeki asistan maaşı, özel üniversitelerdeki profesörlerinkinden fazla oldu". Bu durum maaşlarda yaşanan adaletsizliği ortaya çıkarttı.

 Ara zam sonrasında kimi yerlerde maaşlar zamlanırken, zam yapılmayan kesimlerin maaşları aynı kaldı.

Maaşı fazla olan çalışana daha fazla zam yapılınca, aradaki maaş farklarında büyük artışlar yaşanmakta. Yeni işe başlayan bir memurun maaş ortalaması, 6 bin 500 civarındayken, kolluk güçlerinde bu oran 8-9 bin civarında.

Bu şekilde devam ederse ücret adaletsizliği katlanarak artmaya devam edecek. 

 

Öğretmensitemiz.com

Memur maaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Özkan Apaydın     2022-07-16 Akademisyen maaşı (doçent) 18.000 TL üstünde şu an ek ders hariç öğretmenler zamanında Seyyanen verilen zamdan faydalanamadı çünkü Davutoğlu sağolsun araştırma görevlisinden profesöre hepsine 300 dolar civarında seyyanen zam veririken öğretmenlere hava vermişti sağolsun o yüzden öğretmen maaşlarının Seyyanen en az 5000 TL civarında iyileştirilmesi gerekiyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK