EĞİTİM İŞ SİLİVRİ MEMUR MAAŞI GENELGESİNİ YARGIYA TAŞIDI

Eğitim İş Sendikası Silivri Temsilciliğinden yapılan açıklamada “kamu emekçisinin zam oranını belirleyen genelgeyi yargıya taşıdık” denildi.

EĞİTİM İŞ SİLİVRİ MEMUR MAAŞI GENELGESİNİ YARGIYA TAŞIDI
EĞİTİM İŞ SİLİVRİ MEMUR MAAŞI GENELGESİNİ YARGIYA TAŞIDI Admin

Eğitim İş Sendikası, kamu emekçisinin zam oranını belirleyen genelgeyi yargıya taşıdı.

Eğitim İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, kamu emekçisinin zam oranını belirleyen genelgeyi yargıya taşıdığını şöyle duyurdu: “Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğü'nün "Mali ve Sosyal Haklar” konulu, 04/07/2022 tarih ve 1342135 sayılı, Sıra No: 9 sayılı Genelgesi ile kamu emekçilerinin Temmuz 2022 tarihinden itibaren uygulanacak zam oranının %41,69 olacağı ilan edilmiştir.

İktidar-TÜİK- “Sarı Sendika” üçlüsü eliyle kamu emekçisinin cebine uzanan elleri daha önce de ifşa etmiş, alanlarda ve işyerlerimizde bu senaryoya karşı duruşumuzu yıl boyunca da ortaya koymuştuk.

“KAMU EMEKÇİSİ VE EMEKLİNİN ALIN TERİNE, EMEĞİNE EKMEĞİNE EL UZATILDI”

Nerden tutulsa elde kalan akıllara zarar hesaplarla yine bir şekilde kamu emekçisi ve emeklisinin alın terine göz dikilmiş, emeğine ekmeğine el uzatılmıştır.

Bu hırsızlık iki kademeli olarak yapılmıştır:

- Önce iktidarın arpalığına dönen, hikmetinden ve rakamlarından sual olunmayan, sendika olarak defalarca protesto ettiğimiz TÜİK, yüksek enflasyon oranlarını düşük göstererek, o oranların yansıtılacağı zamlarımızı küçültmüştür.

- Sonrasında ise 6.Dönem Toplu Sözleşmesi'nde “enflasyon farkı ödemesi” adı altında yapılan şark kurnazlığı bugünkü zamlarımıza yansıtılmıştır. Yüzde 47'den fazla olması gereken zam oranı, bu kurnaz taktikle yüzde 41.7'ye düşürülmüştür. Taraflar açısından bağlayıcı olan Toplu Sözleşme uygulanmamış, mağduriyet büyütülmüştür. Maaşı 10 bin lira olan bir kamu emekçisi ayda 500 TL'yi aşkın bir zarara uğratılmıştır. Oysa kamu emekçisinin refah payının, iyileştirilmesinin geri alınması hukuken mümkün değildir. Genelge ile toplu sözleşmeyi değiştirmek Anayasa'ya aykırıdır. Çalışanların kazanılmış haklarını hiçe sayan, geriye götüren düzenlemeler yapmanın yasal bir kılıfı yoktur.

“SENDİKAMIZ DAVA AÇTI”

Emeği en yüce değer olarak kabul eden Eğitim-İş olarak biz bu hesap oyunlarına seyirci kalmayacağımızı belirtmiş ve yargı yoluna gideceğimizi duyurmuştuk.

Kamu emekçisi ve emeklisinin, uğradığı bu hak kayıplarının önüne geçilmesi için zam oranlarını belirleyen Genelge'ye karşı sendikamızca dava açılmıştır.”

Eğitim iş istanbul silivri memur maaş genelge dava
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK