Genel Sağlık İş: Sağlık Emekçileri, Şiddete Maruz Kalmakta ve Hatta Ölmekte İken, Siyasi İktidar, “Seyirci Kalmaktan” Başka Hiçbir Eylemde Bulunmamaktadır.

07-8 Temmuz 2022 Tarihlerinde Tüm Yurtta 2 Gün İŞ BIRAKIYORUZ!

Genel Sağlık İş: Sağlık Emekçileri, Şiddete Maruz Kalmakta ve Hatta Ölmekte İken, Siyasi İktidar, “Seyirci Kalmaktan” Başka Hiçbir Eylemde Bulunmamaktadır.
Genel Sağlık İş: Sağlık Emekçileri, Şiddete Maruz Kalmakta ve Hatta Ölmekte İken, Siyasi İktidar, “Seyirci Kalmaktan” Başka Hiçbir Eylemde Bulunmamaktadır. Admin

 

 

6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde görev yapmakta olan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, silahlı bir saldırganın saldırısına maruz kalarak, yaşamını yitirmiştir. Bu elim olay, “sağlık emekçilerine yöneltilen saldırıların” ne ilkidir ne acıdır ki sonuncusu olacaktır. Siyasi iktidar, sessiz bekleyişini sürdürdükçe, uzaktan izlemeye devam ettikçe, sahanın ve sağlık emekçilerinin sorunlarına çözüm bulma odaklı hareket etmedikçe, ne yazık ki; bu ve benzeri olayların tekrar etmesi muhtemeldir.

 

Sağlık emekçilerini hedef alan fiziksel ve psikolojik saldırıların gün geçtikçe artış göstermesi, hem mesleki saygınlığı yerle bir etmekte hem de sağlık emekçilerinin huzurlu bir çalışma ortamında görevlerini icra etmelerinin önünde büyük bir sorun oluşturmaktadır. 

 

Sağlık çalışanları, büyük bir fedakarlık örneği göstererek, yoğun çalışma temposu içerisinde, şiddete uğramayı göze alarak, görevlerini yerine getirmektedirler. Sağlık çalışanlarının şiddete uğramaması için yapılacak işlemlerin zor olmamasına rağmen yıllar geçmekte, beklenen adım gelmemekte, sağlık çalışanları her geçen gün artan şiddet vakaları nedeniyle yaralanmaya, hayati tehlike atlatmaya ve hatta ölmeye devam etmektedir. Sağlık çalışanları, “sağlıkta şiddetin” azalması için farkındalık oluşturulmasını, caydırıcı ceza hükümleri içeren kanun maddeleri ihdas edilmesini, yıllardır özlemle beklemektedir. Tüm çağrılarımıza rağmen sağlık hizmeti sunan kurum ve kuruluşlara x-ray cihazı konmamaktadır. Fakat siyasi iktidar tarafından, bu konuda hiçbir eylemde bulunulmamaktadır. 

 

İhdas edilen Kanun maddeleri, “sağlıkta şiddetin” önlenmesini sağlamak bakımından yetersiz kalmakta, “caydırıcılık” unsuru sağlanamamakta, fakat kamuoyu nezdinde, “çıkarılan yeni düzenlemelerle” sağlıkta şiddetin önlendiği hususunda algı yaratılmaya çalışılmaktadır.

 

Yaşanan üzücü olay bir kez daha göstermiştir ki; siyasi iktidarın “şiddete çözüm” adı altında reklamını yaptığı her eylem, yine sonuçsuz kalmış, sağlık emekçilerine şiddet son bulmamıştır. Caydırıcı düzenlemeler yapılmadıkça, sağlık çalışanları, şiddete maruz kalmaya, yaralanmaya ve hatta ölmeye devam edeceklerdir. 

 

Sağlık emekçilerine karşı şiddetin önlenmesi bakımından adım atılması için daha kaç sağlık emekçisinin ölmesi ve şiddete maruz kalması beklenmektedir? Siyasi iktidarı, görmezden geldiklerini görmeye ve derin uykularından uyanarak, sağlıkta şiddeti önlemek üzere kesin çözümler üretmeye davet ediyoruz. 

 

 

Görevlerimizi fedakâr bir şekilde yerine getirirken ÖLMEK İSTEMİYORUZ; ŞİDDETE UĞRAMAK İSTEMİYORUZ! Sağlık Bakanını istifaya davet ediyoruz.  

 

Sağlıkta şiddet son bulsun demek için, 

Siyasi iktidar sesimizi duymamakta ısrar ettiği için, 

Yaşatmak için yaşamak istediğimiz için, 

 

Tüm Yurtta 7-8 Temmuz 2022 (Kalıcı bir çözüm bulunmazsa süresiz) de iş bırakıyoruz.

 

“Sağlık emekçilerinin” öneminin anlaşılabilmesi adına tüm üyelerimizi, “iş bırakma eylemine” katılmaya davet ediyoruz.

 

 

                                                                          Seydahmet Kayhan
​​​​​​​​Genel Sağlık-İş Sendikası 

                                                                             Ordu İl Temsilcisi 

 

Genel Sağlık İş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
ÖĞRETİCİ: ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK ÖDENMELİDİR!
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
EĞİTİM İŞ RİZE ŞUBESİ: KPSS SKANDALINA İLİŞKİN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK