Genel Sağlık İş:Sağlık Bakanlığı Verilerine Göre Covid-19 Salgını Hiç Yaşanmadı

Genel Sağlık İş Sedniakası Genel Başkanı Derya Uğur yayımladığı basın açıklamasında;"Sağlık Bakanlığı Verilerine Göre Covid-19 Salgını Hiç Yaşanmadı" dedi.

Genel Sağlık İş:Sağlık Bakanlığı Verilerine Göre Covid-19 Salgını Hiç Yaşanmadı
Genel Sağlık İş:Sağlık Bakanlığı Verilerine Göre Covid-19 Salgını Hiç Yaşanmadı Admin

Genel Sağlık İş Sedniakası Genel Başkanı Derya Uğur yayımladığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

1950 yılından bu yana düzenli olarak her yılın eylül ayında kamuoyuyla paylaşılan “Sağlık İstatistikleri Yıllığı”, 2019 verileri 2020’de yayınlanmamıştı. 2019 yıllığının 2021’de yayımlanmasının ardından “Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020” ise 2022 yılında yayınladı.

 

Ancak, Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de yayınlanan birçok veri ve tablonun 2019 yılına ait olduğu görülmüştür. Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de, Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2019’da yer alan pek çok tablo değiştirilmeden tekrar yayınlanmıştır.

 

Ana Tanı Gruplarına ve Cinsiyete Göre Ölüm Nedenlerinin Dağılımı, Ölüm Nedenleri Dağılımının Uluslararası Karşılaştırması, Ana Tanı Gruplarına Göre Ölüm Nedenlerinin Dağılımı, Tanı Gruplarına ve Cinsiyete Göre Seçilmiş Nedenlerin Yaşa Standardize Erken Ölüm Hızları vb. ölüm rakamlarının da içinde bulunduğu tablolar Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2019’da kullanılan tablolardır. Covid-19 salgının kasıp kavurduğu, binlerce ölümün yaşandığı 2020 yılına ait ölüm sayıları yer almamaktadır.

 

 

Ölüm rakamları yok, Covid-19 vakası da yok

Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de yer alan “Yıllara Göre Enfeksiyon Hastalıklarının Vaka Sayıları” başlıklı 2020 yılına ait verilerinde bulunduğu tabloda AIDS Kızamık Sıtma Tüberküloz hastalıkları yer alırken Covid-19 yer almamıştır.

 

Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’de Covid-19’a ilişkin hiçbir bilgi yer almadığı gibi, covid-19’un adı dahi geçmemiştir. Yani Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’ye göre Covid-19 hiç yaşanmamıştır.

 

Covid-19 sürecini, başından beri şeffaflıktan uzak bir şekilde yürüten Sağlık Bakanlığı, verileri gizleyerek gerçeklerin üzerini örtmeye çalışmaktadır. 2021’in nisan ayından bu yana da Sağlık Bakanlığı, şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedellerini gizlemeye başlamıştı.

 

Yurttaşlarımızın açık, şeffaf ve doğru bilgi edinme hakkı vardır, bilim insanlarının çalışmalarını sürdürebilmeleri için verilere ihtiyacı vardır. Hiçbir bilim insanı Türkiye’de Covid 19 salgınına ilişkin bilimsel bir analiz yapacak durumda değildir.

 

Sağlık hizmetlerinde personel açığının üstü örtülemiyor.

. Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020’ye göre;

  • 2020 yılında 100.000 kişiye düşen toplam hekim sayısı 205, Avrupa Birliği ortalaması 389, OECD ortalaması 356.
  • 100.000 kişiye düşen toplam diş hekimi sayısı ise 42 oldu. Avrupa Birliği ortalaması 79, OECD ortalaması 73.
  • 100.000 kişiye düşen hemşire ve ebe sayısı 2020 yılında 342’ye ulaştı. Avrupa Birliği ortalaması 873, OECD ortalaması 919.

 

Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2020, sağlık hizmetlerinde yaşanan personel açığının ulaştığı boyutu gözler önüne sermiştir. Üstelik bu sayılara 2021-2022 yıllarında ardı ardına gelen hekim istifalarının yansımadığı düşünüldüğünde yakıcı gerçek orta çıkmaktadır. Covid-19 salgını sırasında getirilen istifa yasağının kalkmasının ardından emekliye ayrılan ve istifa eden doktor sayısı yaklaşık 10 bine ulaşmıştır. Yılın ilk dört ayında yurtdışına gitmek için gerekli olan iyi hal belgesi başvuranlarının sayısı ise 781 olmuştur. Hastaneler hekimsiz kalmıştır. Hastalar birçok branşta ve yan dalda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alamadıkları için kamu sağlık hizmetine ulaşamamaktadır.

 

Sayıları manüple eden, gizleyen gerçeğin üstünü örtmek niyetinde olan siyasi iktidarının algı yönetimi peşinde olduğu ortadadır. Ancak gerçeklerinbir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır. Sağlık hizmetlerinde üstü örtülmeye çalışılan gerçeklerin bedelini; hekim bulamayan, randevu alamayan yurttaşlarımız sağlığı ile ödemektedir.

 

 

Dr. Derya Uğur

                                                                                                Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

genel sağlık iş derya uğur covid 19 veri tablo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu