MAAŞLARA EN AZ YÜZDE 65 ZAM YAPILMALI

Birleşik Kamu İş Konfederasyonundan yapılan yazılı açıklamada;” Kalem Oyunları ile Emekçilerin Hakkı Gasp Edilmektedir” denildi.

MAAŞLARA EN AZ YÜZDE 65 ZAM YAPILMALI
MAAŞLARA EN AZ YÜZDE 65 ZAM YAPILMALI Admin
TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı oranlarına göre aylık bazda yüzde 2,98, beş aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış yaşandı.
 
Ancak, açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamaktadır. Birleşik Kamu-İş konfederasyonu araştırma birimini Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya göre Mayıs ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 9,2, beş aylık bazda 65,6, yıllık bazda yüzde ise 159,6 oranı ile üç haneli rakamlardadır.
 
Kamu-Ar verilerine göre yıllık bazda sebzede 422,4, meyvede yüzde 243,1, ekmek, pirinç un ürünlerinde 139,4 gibi oranlarda enflasyon yaşanmaktadır. Kamu-Ar verilerinin TÜİK’in verilerine kıyasla vurdumduymaz AKP iktidarına inandırıcı gelmese de yurttaşlar çarşı pazarda gerçeği yaşayarak öğrenmektedir.
 
Kamu çalışanları ve emeklilere ise enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında zam yapılması bugün yaşanan enflasyona göre maaşların alım gücü geçen yılın asgari ücretin bile gerisine düşmüştür.
 
Görevleri kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak yerine AKP iktidarının emrine amade bir şekilde imzaladıkları toplu sözleşmeye göre, Temmuz ayında ilk altı aylık enflasyondan verilen yüzde 7,5 oranı düşülerek 7 puan eklenecektir. Anlaşılacağı üzere kamu emekçileri ve emeklilere Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse ilk beş ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş zamları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacaktır.
 
Hali hazırda akıl dışı oranlarda açıklanan enflasyon oranlarıyla kamu emekçileri ve emeklilerin gasp edilen haklarından bu sefer toplu sözleşme oyunları ile ne kadar az verirsek o kadar iyi zihniyeti ile hareket edilmeye çalışılmaktadır.
 
Yeni yılın ilk aylarında 500 liraya aynı kalemlerden oluşan market sepetinin bugün en az 828 liraya dolduğunu yurttaşlar çok yakından gözlemlemektedir.
 
Ekonomi bu derece bunalımda iken ilk beş aylık enflasyon oranına göre maaşlara en az yüzde 65 oranında zam yapılması gerekmektedir.


                                                                                                              Merkez Yönetim Kurulu
BirleşikKamu İş memur zam enflasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu