Türkiye Maarif Vakfı'na 1,87 Milyar Kaynak

Türkiye Maarif Vakfı’na 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1,87 milyar TL'ye kadar kaynak aktarılabilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Türkiye Maarif Vakfı'na 1,87 Milyar Kaynak
Türkiye Maarif Vakfı'na 1,87 Milyar Kaynak Admin

Türkiye Maarif Vakfı’na 2022 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1,87 milyar TL'ye kadar kaynak aktarılabilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Birol Akgün’ün Başkanlığını yaptığı Vakıf Mütevelli Heyetinde eski AKP milletvekilleri de bulunuyor. 2021 yılında 1 milyar 77 milyon TL'nin aktarıldığı vakıf 67 ülkede 427 eğitim kurumu ile faaliyette bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Maarif Vakfı’na; Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyar 871 milyon 857 bin TL’ye kadar kaynak aktarılması kararı aldı. Resmi Gazete’de bugün yayınlanan 5611 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı; 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe konuldu.

KAYNAK ARTIŞ ORANI YÜZDE 52

Bu miktar, geçen yıla göre ayrılan kaynağın yüzde 52 oranında artırıldığını ortaya koydu. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021 yılında Maarif Vakfı'na 1 milyar 231 milyon TL'ye kadar para aktarılması kararı almıştı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Maarif Vakfı’na geçen yıl 1 milyar 77 milyon TL aktarıldığını açıklamıştı. Vakıfa 2020 yılında ise 684 milyon TL aktarılmıştı.

AMACI NEDİR, NE ZAMAN KURULDU?

Türkiye Maarif Vakfı, yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar açmak, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kuramlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve AR-GE çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla 17 Haziran 2016’da kuruldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yurt dışındaki 220 FETÖ okuluna el konulmuş ve buralar Türkiye Maarif Vakfı'na devredilmişti. 

Birol Akgün’ün Başkanlığını yaptığı Mütevelli Heyetinde eski AKP milletvekilleri de bulunuyor. Vakıf 67 ülkede 427 eğitim kurumu ile faaliyette bulunuyor.

 

türkiye maarif vakfı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu