Eğitim İş Sendikasından Yüksek Kiralara Tepki

Eğitim İş Sendikası Fethiye Temsilcisi İstem Altınçekiç tarafından yükselen kiralarla ilgili basın açıklaması yapıldı.

Eğitim İş Sendikasından Yüksek Kiralara Tepki
Eğitim İş Sendikasından Yüksek Kiralara Tepki Admin

Eğitim İş Sendikası Fethiye Temsilcisi İstem Altınçekiç yaptığı açıklamada,’’ Zaten geçim sıkıntısı çeken kamu çalışanları, son yıllardaki hayat pahalılığı ile yoksulluğa ve açlığa mahkûm edilmiş durumdadır. Ocak ayında kamu emekçilerinin maaşlarında yapılan artış daha birinci ayın sonunda erimiş gitmiştir ve bu artış temmuz ayına kadar sabit kalacaktır. Oysa akaryakıt, temel ihtiyaç maddeleri, ev kiraları kısacası iğneden ipliğe her şeye, her gün yeni zamlar gelmektedir. TUİK’in bile enflasyon açıklaması %70’leri bulurken kamu emekçilerinin sabit gelirle bu zamlara dayanması mümkün değildir.
En yüksek artışlardan biri de konut fiyatları ve kiralarında olmuştur. Son bir yılda konut kiraları 3 ile 5 kat artış göstermiştir. Özellikle turizm bölgelerinde bu artış inanılmaz şekilde yükselmiştir. İlimiz ve özellikle turistik ilçeleri bunun en canlı ve acımasız örneğidir. Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye Ortaca, Dalaman, Menteşe... Kısacası bütün Muğla’da kiralar 6-7 kat artmıştır.
 Bir hesap yapalım: Bir öğretmen 7-8 bin lira maaş almaktadır. Bugün yukarıda saydığım ilçelerde 10 bin liraya varan kira bedellerinden söz edilmektedir. Bir kamu emekçisinin bu kiraları ödemesi mümkün değildir. Bu söylediğim sadece öğretmenler için. Memuru, hizmetlisi daha birçok çalışan daha da zor durumdadır.
Bugün birçok kamu çalışanı özellikle eğitim çalışanları başka illere tayin istemeyi düşünmektedir. Böyle giderse Bodrum. Marmaris. Datça, Fethiye, Ortaca, Köyceğiz. Dalaman gibi ilçelerde çalışacak öğretmen ve memur, hizmetli kalmayacaktır.
Bu nedenle özellikle turistik ilçelerde kirada oturmak zorunda olan kamu çalışanlarına kira yardımı düzenlenmesi yapılmalıdır. Bizler milletin işini devlet adına yapan kişileriz. Bu bölgelerde milletin işinin yürümesi, halkımızın mağdur olmaması için öncelikle buralarda çalışan kamu emekçilerinin yüksek kira mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir. 
Bizi yönetenlere sesleniyoruz!
Yarın bu bölgelerde öğretmeni olmayan sınıflar; hizmetlisi, memuru olmayan okullar; hemşiresi, doktoru olmayan hastaneler görmek istemiyorsanız şimdiden gereken önlemi alın.  Yoksa bu kira bedelleriyle buralarda kalmamız mümkün değil. GEÇİNEMİYORUZ, TÜKENİYORUZ!’’ ifadelerine yer verdi.
 

Eğitim iş Fethiye İstem Altınçekiç kira
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10 SORUDA 2022 YILI İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI ÖĞRETMEN ATAMALARI
10 SORUDA 2022 YILI İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI ÖĞRETMEN ATAMALARI
Sosyal medyada TYT yorumları: Türkçe ve matematikte uzun paragraflar vardı
Sosyal medyada TYT yorumları: Türkçe ve matematikte uzun paragraflar vardı