Yalvaç Eğitim-İş: Okullar siyasetçilerin propaganda alanı mıdır?

Eğitim-İş Sendikası Yalvaç İlçe Temsilcisi Tuncay Dolmacı, geçtiğimiz ay Mehmet Necati Akel Yatılı Bölge Ortaokulu Pansiyonu’nda Yalvaç Milli Eğitim Müdürü Necdet Erol’un Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Özer ve yirmi civarındaki parti yöneticisi ile iftar yemeği yemelerine yönelik bir basın açıklaması yaptı.

Yalvaç Eğitim-İş: Okullar siyasetçilerin propaganda alanı mıdır?
Yalvaç Eğitim-İş: Okullar siyasetçilerin propaganda alanı mıdır? Admin

“Okullar siyasetçilerin propaganda alanı mıdır?” sorusuyla başlayan açıklamada, siyasi parti yöneticilerinin eğitim kurumlarında bu tür faaliyetler gerçekleştirmelerinin mevzuata ve etiğe uygun olmadığı savunularak, Ak Partili yöneticilerin yediği yemeğin kaynağının da ne olduğu soruldu.

 

Eğitim-İş Yalvaç İlçe Temsilcisi Dolmacı’nın konuyla ilgili basın açıklaması şöyle:

“Ramazan ayı içinde, 21 Nisan’da iftar saatinde ilçemizdeki Mehmet Necati Akel Yatılı Bölge Ortaokulunun misafirleri olduğunu sosyal medyadan öğrenmiştik.

Yalvaç Ak Parti Gençlik Kolları ve Yalvaç Ak Parti İlçe Teşkilatı’nın sosyal medya hesaplarından bu etkinlik ve etkinliğin fotoğrafları paylaşılmıştır. Söz konusu fotoğraflarda Ak Parti İlçe Başkanı Alperen Özer ile beraberindeki yaklaşık yirmi kişilik bir grubun Yalvaç İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet Erol ile okulu ziyaret edip öğrencilerin yemeğinden yedikleri görülmektedir.

Konuyu Yalvaç İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne ve Isparta İl Milli Eğitim Müdürü’ne ileterek konuyla ilgili açıklama istedik ve soruşturma açılıp açılmadığını sorduk.

Aradan geçen yaklaşık bir aylık bir zamanda, konuyla ilgili olarak ne bir açıklama ne de bir işlem yapılmış olmaması nedeniyle, konuyu kamuoyunun gündemine taşımanın uygun olduğunu düşündük. İlgililer belki bu kez konuya bir açıklama getirip nasıl bir işlem yapacaklarını tüm kamuoyuyla paylaşabilirler.

Öncelikle, siyasetten tamamen uzak tutulması gerektiğine inandığımız eğitim kurumlarımızın bu tarz etkinliklere alet edilmesini kesinlikle yanlış bulduğumuzu belirtmek isteriz. Bu bağlamda bu etkinliğin ve paylaşımın muhataplarına bazı sarih sorular sormak istiyoruz:

Herhangi bir siyasal partinin, bir eğitim kurumuna bu tarz bir ziyaret gerçekleştirmesini hem siyaset hem de eğitim etiği açısından nasıl değerlendirmek gerekir?

Yine herhangi bir siyasal partinin bir eğitim kurumunun yemekhanesinde öğrencilerle birlikte yemek yemesinin ilgili kanun, tüzük ya da yönetmelikte karşılığı var mıdır?

Zaten son derece sınırlı bir ödenekle tahsis edilen yatılı okul ya da taşımalı öğrencilerin yemeğinden bu kadar kalabalık bir grubun bedelsiz olarak yemesi nasıl değerlendirilmelidir?

Yaklaşık yirmi kişi ile yapılan bu yemek etkinliğinin bundan sonraki durağı hangi eğitim kurumumuz olacaktır?

Bir kamu personeli olan İlçe Milli Eğitim Müdürünün herhangi bir siyasal partinin bu tarz etkinliklerine iştirak etmesi nasıl değerlendirilmelidir?

İl Milli Eğitim Müdürümüzün, sayın kaymakamımızın ve valimizin yasalara ve etiğe aykırı bu eylemle ilgili olarak bir işlem yapmak gibi bir düşüncesi var mıdır, yoksa dayanağı ne olacaktır?

Bu yasaya aykırı durumla ilgili işlem yapılmayacaksa, bundan sonra başka siyasi partilerin de okullara giderek propaganda yapılmasına izin verilecek midir, verilecekse söz konusu izin hangi makamdan alınacaktır?

Kamuoyuna saygıyla duyurur, gerekli açıklama ve işlemlerin yapılmasını merakla beklediğimizi duyururuz.”

 

Ak Parti Yalvaç İlçe Başkanı Alperen Özer’in sosyal medya hesabında yayımlanan mesajda, “Bugünkü iftarımızı İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Nejdet EROL ile birlikte 21 köyümüzden öğrencilerimizin yatılı kalmış olduğu Mehmet Necati Akel Yatılı Bölge Ortaokulumuzda kalan öğrencilerimizle birlikte yaptık.” bilgisi verilerek çok sayıda fotoğraf yayımlandı.

Ak Parti Yönetim Kurulu ve Gençlik Kolları üyeleri M.Necati Akel Ortaoukulu pansiyonunda iftar yemeği kuyruğundaki resimlerini sosyal medya hesaplarında da paylaştılar

Kaynak:http://www.ozyalvac.com/yalvac-egitim-is-okullar-siyasetcilerin-propaganda-alani-midir.html

Eğitim iş Isparta Yalvaç Tuncay Dolmacı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu