Usulsüz kapatılan okula Eğitim İş sessiz kalmadı

Eğitim İş Samsun Şube Başkanı Volkan Erken yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

Usulsüz kapatılan okula Eğitim İş sessiz kalmadı
Usulsüz kapatılan okula Eğitim İş sessiz kalmadı Admin
Haberin videosu için tıklayın!

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 51. Maddesinde “Her derece ve türdeki eğitim kurumlarına ait bina ve tesisler çevrenin ihtiyaçlarına ve uygulanacak programların özelliklerine göre Milli Eğitim Bakanlığınca planlanır ve yaptırılır” denmektedir.

Milli eğitim hizmeti, yurttaşların istek ve kabiliyetleri ile toplumun ihtiyaçlarına göre düzenlenir (Madde 5)

 

Eğitim kurumlarının yer, personel, bina, tesis ve ekleri, donatım, araç, gereç ve kapasiteleri ile ilgili standartlar önceden tespit edilir ve kurumların bu standartlara göre optimal büyüklükte kurulması ve verimli olarak işletilmesi sağlanır (Madde 14)

Eğitim kurumlarının amaçlarının gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak için okul ile aile arasında işbirliği sağlanır(Madde 16)

Yukarı sayılan tüm hususlar kişisel görüşümüz değil Milli Eğitim Temel Kanunu’nun amir hükümleridir. Bugün burada bir araya gelmemizin  sebebi, tüm bu kanun ve yönetmeliklere, Samsun Valiliğinde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünde karar almaya yetkili olan kişilerin, bu kanunlara ne kadar uyduklarına yönelik gerek halk ve gerekse de eğitim paydaşlarında ortaya çıkan soru işaretlerinin duyurulması ve gerekli önlemlerin alınmasına yöneliktir.

Önünde bulunduğumuz 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adeta yangından mal kaçırırcasına, sözde depreme karşı dayanıklılık ve güçlendirme çalışmalarının yapılması adına, oldu bittiye getirilip, hâlihazırda Yeşilırmak Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Çarşamba Bilim Sanat Merkezinin aynı bina içinde hizmet verdiği binaya, 506 öğrencisi ve 40 öğretmeni ile birlikte, 3. bir okul olarak yerleştirilmiştir.

Edindiğimiz bilgiler, Samsun Valiliği Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığının 21.03.2022 tarihinde gerçekleştirmiş olduğu ihale ile sürecin başladığını göstermektedir. Okulun zemin etüt raporu beş yıl evvel, 2017’nin Nisan ayında Milli Eğitim Bakanlığına teslim edilmiş olmasına rağmen geçen beş yıl zarfında okul ile ilgili hiçbir işlem yapmayan Samsun Valiliği Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığı, Eğitim Öğretim ’in devam ettiği gerçeğini dikkate almamış ve 21.03.2022 tarihinde okul ile ilgili ihaleye çıkmıştır. Okul, 18 Nisan 2022 tarihinde boşaltılmıştır.

Okulun kapatılması sürecinde öğretmenler taşınma işleminden 5 gün, öğrenci ve veliler ise maalesef 2 gün önceden haberdar edilmişlerdir. Bu yüzden okul paydaşlarının tümü bu süreçten olumsuz etkilenmişlerdir.

İşin daha da vahim kısmı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul paydaşları ile yaptığımız görüşmelerde yetkililer, 75. Yıl MTAL’nin yer değiştirme işlemine yönelik ortada herhangi bir resmi yazışmanın olmadığını belirtmişlerdir. Hal böyleyken bu taşınma işlemi nasıl ve hangi nedenlerden ötürü aceleye getirilmiş, öğrenci, Öğretmen ve Velilerin içine düşebilecekleri olumsuzluklar nasıl ve kimlerinin çıkarları için göz ardı edilmiştir.

Kuşkusuz Çarşamba’daki bu durum, Türkiye’nin hemen her ilinde yaşanan sorunun bir benzeridir. En güvenilir yerler olması gereken okulların plansız ihalelerle taşeron firmalara yaptırılması ve inşaatlarının düzgün denetlenmemesi, MEB’in ihtiyaç olan yeni derslik ve okul konusunda irade göstermemesi gibi nedenler yüzünden Türkiye’de yüzlerce okul başka okullarla aynı binayı paylaşmak durumunda kalmıştır. Tek bir binaya 3 hatta bazı yerlerde 4 okulun sığdığı bu kaos düzeninde öğrencilerin eğitimi hakkınca almasının da, eğitim emekçisinin okul içinde nefes alacağı alanlar bulmasının da, spor ve kültür faaliyetlerinin aksamadan yapılabilmesinin de fiziki imkanları kalmamaktadır. Öğrencilerin sığabilmek için bazı yerlerde 3 vardiya halinde eğitim gördüğü bu “birleştirilmiş” okullar, eğitim sisteminin bir utancı, yarası haline gelmiştir.

 

 

Eğitim-İş Samsun Şube olarak Samsun Valiliğine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kamuoyu huzurunda soruyoruz:

  • Çarşamba 75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Deprem Güçlendirme Ve Onarım İşi, hayati derecede zaruri miydi ki, eğitim öğretimin tamamlanması beklenmeden alel acele okul boşaltıldı?
  • Veliler ve Öğrenciler tarafından yapılan CİMER başvurularına verilen cevaplarda, ilgili okulda deprem güçlendirme çalışmalarının 3 yıldır devam eden uzun bir sürece sahip olduğu ve sonuç olarak çalışmaların acilen başlatılması gerektiği belirtiliyor. Madem ki acilen başlaması gerekiyordu, 3 yıldır neden beklediniz? Okulların tadilat tarihi ile ilgili kararları müteahhitler mi belirlemektedir?
  • İlgili okul Sağlık bilimleri üzerine öğrenci yetiştiren bir eğitim kurumudur. Taşınılan yeni okul binasında öğrencilerin eğitim öğretim faaliyetlerini hakkıyla alabilmeleri adına gerekli laboratuvarlar, donatılar ve eklentiler hazırlanmış mıdır? Hazır değil ise Sağlık Meslek eğitimine hazır olamayan bir binaya bu okulu hangi mevzuata dayanarak nasıl taşıdınız?
  • Eski okul binasına yakın ikamet eden öğrencilerin ulaşım, yeme içme gibi insani ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağına yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiş midir? Yoksa herkes kaderine mi terk edilmiştir?
  • Aynı yerleşkede mevcut 3 okul eğitim öğretim verirken ortaya çıkabilecek öğrenci disiplin olaylarının varlığı dikkate alınmış mıdır?
  • Okulda her öğrenci için yeterli alan mevcut mudur? Öğrencilerin hepsi dersliklerde mi eğitim almaktadır? Yoksa yan hizmet odaları da sınıflara dönüştürülmüş müdür? Sınıflarda Akıllı tahtalar mevcut mudur?
  • Çarşamba İlçemizde mevcut İki İmam Hatip Lisesinde 1417, Beş İmam Hatip Ortaokulunda ise 1223 öğrencimiz eğitim almaktadır. Hal böyleyken, yeni yapılacak okul yerleşkesine Proje İmam Hatip Okulu açılması gibi bir düşünceniz var mıdır?
  • Sağlık Meslek Lisesi yeniden yuvasına dönebilecek midir?
  • Bütçe görüşmelerinden Milli Eğitim Şurası’na kadar hiçbir yerde gündeme getirilmeyen, adeta yok sayılan bu keyfi okul kapama sorununun Milli Eğitime ve dolayısıyla ülkenin geleceğine verdiği zararın hesabını nasıl vereceksiniz?

 

 

Eğitim İş Samsun Şubesi olarak yetkilerden bu sorularımızın cevaplanmasını talep ediyoruz. Sürecin takipçisi olacağımızın ve öğrencilerimizin mağduriyetinin giderilmesi adına hiçbir çabadan kaçınmayacağımızı kamuoyuna saygıyla bidiririz.27/04/2022

 

Eğitim İş Samsun Şube Yönetim Kurulu adına

                                                                      

Volkan ERKEN

Şube Başkanı

 

eğitim iş samsun şubesi volkan erken okul kapatılan sağlık meslek lisesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu