EĞİTİM-İŞ:VATANIN KURUCULARINA VEFA DUYMAYANLAR ÖNCE KENDİLERİYLE YÜZLEŞMELİDİR

Eğitim-İş Sendikası HDP Milletvekili tarafından TBMM'ye verilen kanun teklifi hakkında çok sert ibr açıklama yayımladı.

EĞİTİM-İŞ:VATANIN KURUCULARINA VEFA DUYMAYANLAR ÖNCE KENDİLERİYLE YÜZLEŞMELİDİR
EĞİTİM-İŞ:VATANIN KURUCULARINA VEFA DUYMAYANLAR ÖNCE KENDİLERİYLE YÜZLEŞMELİDİR Admin

Eğitim-İş Sendikası HDP Milletvekili tarafından TBMM'ye verilen kanun teklifi hakkında çok sert ibr açıklama yayımladı.

Eğitim İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada; "AKP iktidarlarının 20 yıldır bu ülkeye yalancı bir tarih yazma çabalarına bu kez HDP milletvekili Garo Paylan da katkı sunmuştur.
Ermeni tarihçilerin bile mutabık olmadığı ve siyasilerin değil tarihçilerin tartışma alanı olan 1915 olayları için “soykırım” ifadesi kullanan Paylan, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde aralarında Cumhuriyet’in kurucularının da olduğu tarihi isimleri suçlamış ve isimlerinin ülkedeki her yerden kaldırılmasını teklif etme cüretinde bulunmuştur.
O dönemde yaşanan acıların karşılıklı olduğunu, kanun teklifinin verildiği Meclis’in bile o sayılan isimlerin de katkılarıyla kurulduğunu, bugün Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde yurttaşların eşitliği ilkesiyle bir arada yaşadığını görmezden gelen bu bakış açısı, dünü lekelemekte yarını ise karartmaktadır.
Emperyalist ülkelerin başına bir akbaba gibi üşüştüğü Osmanlı’dan, dünyaya parmak ısırtacak medenilikte bir Cumhuriyet kuran tarihi kahramanlarımızın haksız ithamlarla anılmasının vicdanla da gerçeklerle de bağdaşır bir tarafı yoktur. 
AKP’nin bu kadar güçlenmesinin, demokratik hak ve özgürlüklerin bu kadar daraltılmasının oylaması olan 12 Eylül Referandumu’nda “Yetmez ama Evet”çiliğin reklamını yaparak iktidarın değirmenine su taşıyanlar, bu kez ülkede ırkçılığı körükleyerek yine AKP’nin ekmeğine yağ sürmektedir. 
Ayrıca belirtmek gerekir ki Cumhuriyet alerjisi yüzünden kurucuların isimlerini zaten bir bir tabelalardan çıkaran bir iktidarın döneminde böyle bir teklif vermenin de cesaretle de muhalefet yapmakla da yan yana gelir tarafı yoktur.
Bu yersiz siyasi hamle ve içeriğindeki iddialar, Cumhuriyet’in temel değeri olan yurttaşların eşitliği ilkesine ve bir arada kardeşçe yaşama kültürümüze zarar verecek niteliktedir. 
Cumhuriyet’in, ilkelerinin, kurucularının, bu toprakların şanlı tarihinin her zaman savunucusu olan Eğitim-İş olarak, hem bu hadsiz ve haksız ithamları reddediyor, hem de bu hadsiz hamle vesile edilerek büyütülen ırkçılığı kınıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bu topraklardaki kardeşlik kültürünün ve şanlı tarihin verdiği ortak gururun, bu karanlık provokasyonlara galip geleceğini biliyoruz.
Bizler, Irkçılığa, gericiliğe, bölücülüğe karşı, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten bizlere emanet laik, çağdaş, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmaya korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz." denildi.

EĞİTİM İŞ SENDİKA TBMM KANUN TEKLİFİ GARO PAYLAN ERMENİ SOYKIRIMI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu