Rfid Etiket

Rfid Etiket

Rfid Etiket
Rfid Etiket Admin

Radyo frekansı aracılığı ile yapılan tanımlama teknolojisi ürünü olan rfid etiket, yapılan sorguyu hem almaya hem de cevaplamaya imkân veren bir silikon yongadır. Etiket, silikon yonga ile anten ve kaplamadan oluşan bir sisteme sahiptir. Her bir bölümün ayrı görevi vardır. Yonga, etiket üstünde bulunan nesne ile alakalı bilgilerin saklandığı bir depodur. Anten ise iletişim sağlar. Radyo frekansını kullanarak sahip olduğu nesne bilgilerini okuyuculara iletir. Yonganın ve antenin yerleştirilme ihtiyacı olan bir zemin aranır. Kaplama da etiketin nesnenin üstünde durmasını ve yerleşmesini sağlaması için hem yongayı hem de anteni çepeçevre sarar.

 

Frekansın Ayarlanmasında Etiket

Akıllı etiket sistemi, basit temel tabanlı karton etiket sisteminden çok daha ileri boyuttadır. Görünen bilgilerin, barkod teknolojisi ile entegre edilmesi ve teknolojik manada birleşimidir. Yapışkan bir zemin üstüne yerleştirilmiş olan akıllı etiket, oldukça ince yapıdaki Rfid etiketten oluşmaktadır. Bir akıllı etiket, kullanılan tüm uygulamalarda ve formatlarda bulunan barkod ve resim ile grafik değerlerini içerisinde barındırabilmektedir. Akıllı etiket, gerek okunabilir gerekse de yazılabilir olarak yapılan kodlama sonrasında yeniden programlanabilme özelliğine de sahiptir.

 

Okuyucu, genellikle Rfid sorgulayıcı olarak tanımlanır. Mikro işlemci ya da dijital sinyal işlemcisi tarafından kontrolü sağlanan bir radyo frekansının hem alıcısı hem de vericisidir. Okuyucu, üstünde bulunan anten sayesinde verileri etiketten hemen algılar. Akabinde de verileri hemen bilgisayara aktarır. Etiket gibi okuyucuların çok çeşitli ölçüleri bulunur. Ölçülere bağlı özelliklerde değişmektedir. İstendiğinde okuyucu bir yere sabitlenebilir. Hatta elektronik cihazların üstlerine yerleştirilebilir.

 

Etiketin Çalışma Şekli

Bilgi, Rfid etiketten, radyo dalgalarının sayesinde okuyucu tarafından okunur. Pasif sistemler, en yaygın olanlarıdır. Bu sistemde okuyucu enerji yayarak Rfid etiketi uyandırır. Uyarılan etiketin okuyucuya geri dönüş sağlaması için ihtiyaç duyduğu gücü de onlara sağlar. Aktif sistemlerde durum biraz farklıdır. Bu sistemde etiket, operasyon sahasını en etkili biçimde kullanır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu