Suriyeli çocukların eğitim karnesi yerlerde

Suriyeli öğrencilerin devlet okullarında aldığı eğitimler sorgulanmaya başlandı. Karma sınıflarda yapılan eğitim ve öğretimde Türkçe bilmeyen çocuklara dersler diğer öğrencilere anlatılır gibi yapılıyor. Uzmanlar bu durumun bu çocukları hem okuldan hem de derslerden soğuttuğunu ifade ediyor.

Suriyeli çocukların eğitim karnesi yerlerde
Suriyeli çocukların eğitim karnesi yerlerde Admin

Eğitim çağında olan Suriyelilerin okullardaki durumu hakkında gelen bilgiler karamsar bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Türk eğitim sistemine adapte edilemeyen Suriyeli öğrencilere göstermelik şekilde eğitim ve öğretim verildiği kaydedildi. Odatv'ye konuşan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, "Devlet okullarına adeta 'kaynaştırma öğrencisi' gibi serpiştirilen, dil bilmeyen bu çocuklar elbette eğitim alamamaktadır. Öğretmen o çocuklara özel olarak eğilse sınıfın geneli geri kalacağı için, bu çocuklara en azından sınıfı geçsinler diye geçer notlar verilmektedir" dedi. 

"ÇOĞUNLUĞU KIZ ÇOCUĞU"
Kültürel uyum çalışmalarının yapılmadığını kaydeden Kadem Özbay, "Bu çocukların bazıları yaşları ile kimliklerinde yazan yaş farklı olduğu için pedagojik olarak sorunlu biçimde kendisinden küçük çocukların olduğu sınıflara koyulmakta ve bu da okullarda huzursuzluğa yol açmaktadır. Bu çocukların bazıları sadece kayıt üzerinde öğrenci olup, okula adeta hiç uğramamaktadır ve böylece devlet yardımı almaktadır. Okula gelmeyen mülteci çocuklarının çoğunu, erken yaşta evlendirilen kız çocukları oluşturmaktadır" diye konuştu.
 

"20-25 PUAN VERİYORUM"

Konuyla ilgili Odatv'ye konuşan bir sosyal bilgiler öğretmeni ise vahim tabloyu daha net ortaya koydu. Suriyelilerin yoğun yaşadığı Zeytinburnu'ndaki bir okulda görev yapan öğretmen şöyle konuştu: "Bizim okulda her sınıfta Suriyeli çocuklar bulunuyor. Bunların çoğu Türkçe bilmediği için dersleri çok kötü. Ben de sınavlarda bütün sınıfa aynı soruları soruyorum. Bu öğrenciler de Türkçe bilmedikleri için doğal olarak sorulara cevap veremiyor. Ben bunların sınav kağıdına 20-25 puan veriyorum, sonra bu öğrenciler okul kurulundan geçer not alıyor. Bu şekilde bu çocukların okuldan bir şey öğrenmesi mümkün değil. Tam tersi okuldan nefret eder hale geliyorlar. Zaten okul yönetimleri de bu çocukların okula gelip, gelmemesini çok sorgulamıyor. Herkes göstermelik bir şekilde 'eğitim veriyoruz' söylemine sarılmış durumda."

EN KALABALIK İL İSTANBUL

Milli Eğitim Bakanlığı'nın raporuna göre Türkiye toplam 1 milyon 124 bin Suriyeli öğrenci var. Bu öğrencilerden 118 bin 391'i İstanbul'da,  97 bin 861'i  Gaziantep'te, 71 bin 543 ise Hatay'da okula gidiyor.

Odatv.com

eğitim iş kadem özbay
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu