OKULLARDA YÜRÜTÜLEN PROJELER İLE İLGİLİ SENDİKA KARAR ALDI

Okullarda gönüllülük esasına dayalı yürütülen projeler okul idareleri tarafından öğretmenler üzerinde baskı unsuru oluşturularak zorunlu hale getiriliyordu.Bı konuda sendika karar aldı.

OKULLARDA YÜRÜTÜLEN  PROJELER İLE İLGİLİ SENDİKA KARAR ALDI
OKULLARDA YÜRÜTÜLEN  PROJELER İLE İLGİLİ SENDİKA KARAR ALDI Admin

Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli kurumlarla yürüttüğü projelerde, okullardan bu projelere katılım sağlanmasını istemektedir. Tamamen gönüllülük esasına dayalı olan projeler maalesef birçok yerde okul müdürlerinin dayatmasına dönüşmüştür. Okul müdürleri “Her öğretmenin katılması zorunludur.” gibi mesajlar yollamaktadır. Projelerin çoğunda, proje çalışanlarına ödenek kalemi bulunduğu halde proje çalışanı öğretmenlere ücret ödenmemektedir. Bu durum  öğretmenler için angaryadır ve angarya Anayasamıza aykırıdır.

Gönüllülük esasına dayalı olan bu projelerin zorla yaptırılmaya çalışılması eğitim öğretimi aksatmaktadır. Proje çıkarmakta öğretmenler zorlanmaktadır. Mesai dışında geçen özel hayatları olumsuz etkilenmektedir. Bazı okullarda derslerin işlenmesi dahi bırakılarak ders planlamaları aksatılmakta öğretmenler bütün enerjilerini bu projelere harcamaktadır. Projelerde öğrenci katılımı olmasa bile okul müdürleri öğretmenlerden zorla proje çıkarmalarını istemektedir. Proje çıkarma sayısına göre okullar iyi okul- kötü okul olarak nitelendirilmekte bu durum çalışma huzurunu bozmaktadır.

Eğitim ve Bilim Gücü Sendikası Merkez Yönetim kurulumuz 2021-2022 Eğitim öğretim yılı boyunca öğretmene dayatılan bu projelere, üyelerimizin isteklerine bağlı, katılmama kararı almıştır.

PROJE EYLEM DİLEKÇESİ

Proje Eylem Karar Defteri

Okul proje sendika karar öğretmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10 SORUDA 2022 YILI İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI ÖĞRETMEN ATAMALARI
10 SORUDA 2022 YILI İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI ÖĞRETMEN ATAMALARI
Sosyal medyada TYT yorumları: Türkçe ve matematikte uzun paragraflar vardı
Sosyal medyada TYT yorumları: Türkçe ve matematikte uzun paragraflar vardı