Eğitimde şiddet bitmek bilmiyor

Konya’da öğretmen, okula gelen bir veli tarafından şiddete maruz bırakıldı. Mersin’de ise bir öğretmen öğrencisini okul bahçesinde darbetti.

Eğitimde şiddet bitmek bilmiyor
Eğitimde şiddet bitmek bilmiyor Admin

Konya’nın Akşehir ilçesinde Nasrettin Hoca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir öğretmen öğrenci velisi tarafından saldırıya maruz kaldı. Darp raporu alan öğretmen, kendisine saldıran öğrenci velisinden şikâyetçi oldu.

Öğretmenin okuldaki sınav esnasında öğrenciyi dışarıya çıkardığı daha sonra ise, öğrenci velisinin okula gelerek öğretmene önce saldırdığı daha sonra ise eline taş alarak öğretmenin kafasına vurduğu öğrenildi. Okulda bulunan diğer öğretmenlerin olaya müdahale etmesi ve daha sonra güvenlik güçlerinin gelmesiyle öğrenci velisi gözaltına alındığı bildirildi. Saldırıya maruz kalan öğretmen öğrenci velisinden şikâyetçi oldu.

Eğitim Sen, Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen konuya ilişkin olarak ortak bir açıklama yaparak, özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarının önlenebilmesi için yetkili makamları göreve çağırdı.

Açıklamada, “Meslektaşımızın yaşadığı bu olayın sorumlusu; tüm eleştiri ve uyarılara rağmen eğitimde yaşanan sorunlara ve şiddet olaylarına seyirci ve aynı zamanda, öğretmenlik mesleğinin itibarının korunmasına yönelik çalışmalarda yetersiz kalınmasıdır. Öğretmen ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. Bizler, kamu çalışanları sendikaları olarak; arkadaşımıza yapılan saldırıyla ilgili hukuki süreç sonuçlanana kadar takipçisi olacağımızı bildiriyor ve bu konuda tüm kamuoyunu ve yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz” denildi.

ÖĞRENCİYİ DARBETTİ

Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan Ortaköy Hidayet Sinanoğlu İlkokulu'nda 1 Nisan’da meydana gelen olayda, 3’üncü sınıf öğrencisi 10 yaşındaki A.Ç., okul müdürünün kızı olan otizmli öğrenci S.A.’nın elindeki zekâ küpüyle oynamak istedi, vermeyince de okul bahçesine çıktı. Sınıftaki bazı öğrenciler sınıf öğretmenine, A.Ç.'nin S.A. ile dalga geçtiğini söyledi. Bunun üzerine sınıf öğretmeni, okul bahçesine çıkarak öğrencisi A.Ç.'ye şiddet uyguladı.BİRGÜN

EĞİTİM ŞİDDET ÖĞRETMEN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu