EĞİTİM İŞ:UNUTTURMA SORUŞTURMASINA KANMIYORUZ

Eğitim İş Sendikası Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Genel Başkan Kadem Özbay ve Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile protesto eylemi gerçekleştirdi.

EĞİTİM İŞ:UNUTTURMA SORUŞTURMASINA KANMIYORUZ
EĞİTİM İŞ:UNUTTURMA SORUŞTURMASINA KANMIYORUZ Admin

Eğitim İş Sendikasından yapılan açıklama şu şekilde;

Bursa'da Mithatpaşa Ortaokulu’nda kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı oturtulmasını talep eden okul müdürünün görevine iade edilmesini ve son zamanlarda laik eğitime yönelik saldırıları protesto ettik. 

 

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Gericiliğe Geçit Vermeyeceğiz” “Laik Eğitimden Taviz Vermeyeceğiz” sloganlarıyla gerçekleştirilen eyleme, Genel Başkanımız Kadem Özbay, Genel Sekreterimiz Cengiz Sarıyer, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Selçuk, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Şenol Eyüboğlu, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreterimiz Orhan Yıldırım, Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Emine Çalık Bursa Şubemiz ve çevre illerden gelen yöneticilerimiz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız, ADD, ÇYDD, 29 Ekim Kadınları Derneği, Öv-der, Veli-Der, Bursa Laik ve Kamusal Eğitim Platformu temsilcileri katıldı. Ayrıca laik, bilimsel, demokratik, eşitlikçi ve parasız eğitimden yana olan geniş bir kitle de eyleme destek oldu. 


Genel Başkanımız Kadem Özbay burada yaptığı konuşmada, eğitimde patlak veren bir gericilik skandalının daha AKP ve onun eksenindeki MEB tarafından ört bas edilmek istendiğine söyledi ve şöyle konuştu: 
“Bursa’da harem selamlık eğitim için harekete geçen bir okul müdürü, hakkında soruşturma başlatıldığı ilan edildikten 5 gün sonra sessiz sedasız görevine iade edilmiştir. 
Böylece; öğretmenlere kız ve erkek öğrencileri ayrı oturtmaları için kanun ve yönetmeliğe aykırı biçimde talimat veren Osmangazi’deki Mithatpaşa Ortaokulu’nun müdürü Haydar Akın, Suudi Arabistan tipi bir eğitim düşü kurduğu koltuğuna kavuşturulmuştur.


Skandal ilk patlak verdiği sırada “Soruşturmanın takipçisi olacak, bu skandalın göstermelik hamlelerle unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz!” demiştik. Gelinen noktada gerici müdür hakkında başlatılan soruşturmanın -tam da ima ettiğimiz gibi- sadece kamuoyunun tepkisini dindirme amacı taşıdığı ortaya çıkmıştır. Göreve iade haberinin yarattığı sansasyonu da dindirmek için “soruşturma sürüyor” tekerlemesi söylense de, yılanın kıvrımlarından başının nerede olacağı görülmektedir.
Bu da yetmezmiş gibi varlığı gerçek gazete ve gazetecilere hakaret olan YeniAkit denen lümpen kara propaganda aracı, müjde olarak verdiği göreve iade haberinde, skandalın peşini bırakmayan sendikamızı ve üyelerimizi hedef göstermiş, Utanmadan çağdaş eğitim için mücadele eden bizleri kumpasçı ilan etmiştir. Kendisini “yavuz” zanneden her hırsız gibi tüm ev sahiplerini bastırabileceğini sananlara söyleyeceğimiz tek söz ise “Bu ev, o ev değildir!”
Kumpasçı arayan varsa müdür Haydar Akın’ın enteresan kariyer serüvenine bakabilir. Zira sendikamızın araştırmaları ortaya koymuştur ki, eğitimde şeriat arzusuyla yanıp tutuşan bu müdürün kökleri çok daha derindedir ve dolayısıyla bu hadise, AKP’nin eğitimi kimlere emanet ettiğinin röntgenidir. Araştırmalarımıza göre;


Haydar Akın, Osmangazi’ye bağlı Dürdane Köyü’nün okul müdürü iken açılan uydurma bir soruşturma sonucu, 2013’te “sürgün” adı altında Bursa’da yönetici adaylarının en çok istediği Mithatpaşa Ortaokulu’nda görevlendirilmiştir. Değil sürgün, terfi kelimesinin bile az kalacağı bu usulsüz yer değiştirmeyi yapan dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ın, görev süresinde dönemde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibat ve iltisaklı olduğu için yargılanması ise gözlerden kaçan, manidar ve vahim bir detaydır. Yani Haydar Akın’ı terfi adı altında Bursa’nın en merkezi devlet okullarından birine atayan eski İl Milli Eğitim Müdürü, FETÖ bağlantısı nedeniyle uzun süre tutuklu yargılanmıştır ve şimdilerde ise sağlık durumu nedeniyle yargılamasına tutuksuz devam edilmektedir.
Kumpas arayanlar, Haydar Akın’ın gariban bir köy okulunda müdürken soruşturma bahanesiyle kentin en gözde okuluna atanmasına, bu atamayı yapan dönemin yetkilisinin 35 yıl hapis istemiyle yargılandığı terör davasına, Akın’ın harem selamlık eğitim isteme skandalından sonra dahi nasıl inatla göreve iade edildiğine bakabilir. Çünkü bilsinler ki bizim baktığımız yer tam burasıdır.  


Ayrıca Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz:
Eğitimde şeriat düşleri kuran bu müdürün bir daha okul kapısından bile sokulmaması gerekirken, adeta 5 günlük soruşturma tatiliyle yetinilmesinin acı sonuçları olacaktır.
Gerici müdür Haydar Akın, verdiği harem selamlık eğitim talimatıyla, uymakla yükümlü olduğu “okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılmasını” esas kılan Milli Eğitim Temel Kanunu’nu çiğnemiştir. Bu yüzden soruşturmanın cezasızlıkla sonlanması, MEB’in kendi kanununu hiçe sayması, kendini kadükleştirmesi anlamına gelecektir.


Bu soruşturmadan ceza çıkmaması, AKP’nin 20 yıldır liyakati bir tarafa bırakıp gericilik ve yandaşlık kriterleriyle atadığı okul yöneticileri için bir dolaylı teşvik anlamı taşıyacaktır. 
Başöğretmen’in eğitim neferleri olarak buna izin vermeyeceğiz!
Soruşturma bizleri şaşırtacak derecede adil biçimde sonlanmazsa hem tüm hukuki yollara başvuracak hem de skandalın unutulmaması için mücadele edeceğiz.” 
 

Eğitim-İş'ten okula ziyaret
Eylemin ardından Genel Başkanımız Kadem Özbay ve MYK Üyelerimiz, müdür Haydar Akın’ın görev yaptığı Mithatpaşa Ortaokulu’na giderek, okuldaki öğretmenlerle bir araya geldi. 
Genel Başkanımız Özbay, okul müdürünün ziyaretleri esnasında okulda olmadığını ifade ederek, "Muhtemelen geleceğimizi duyduğu için gitmiş olabilir. Biz müdür yardımcısını, öğretmen arkadaşları, çocuklarımızla, okulda çalışanlarla, hepsiyle öğretmenler odasında buluştuk, konuştuk" dedi.
Özbay, okuldaki buluşmada öğretmenlere yanlarında olduklarını ifade ettiklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:
"Orada çocuklarımızın eğitim hakkına sahip çıktıkları için teşekkür ettik. En ufak bir mobing olduğunda, en ufak bir baskı olduğunda bütün örgütümüzle orada olacağımızın sözünü verdik. Burada hukuku çiğneyenlerin ve bunun arkasında duranların da bu suçun ortağı olduğunu, asıl failleri olduğunu hepsinin de yüzlerine karşı bunları söyleme cesaretimizin olduğunu; asıl kanunsuzluğu yapanın müdür olduğunu, bu nedenle rahat olmaları gerektiğini, kimsenin onlara en ufak şekilde dokunamayacağını ifade ettik"
Özbay bunun üzerine öğretmenlerin kendilerine çocukların eğitim hakkına sahip çıktıklarını ve çıkacaklarını ayrıca bu ziyaretten de çok mutlu olduklarını ifade ettiklerini aktardıklarını belirtti.


Benzerlerini daha önce sözlü yapmış
Özbay, ziyareti esansında okuldaki öğretmenlerin kendilerine müdür Haydar Akın'ın bu tür şeyleri hep yaptığını belirterek şöyle konuştu:
"Daha önce bu müdür bunun benzerlerini sözlü olarak da yapmış. Kız çocuklarının kıyafetlerinden öğretmenlerin bile kıyafetlerine kadar 'Hocam, şöyle olmasa, böyle olmasa' gibi. Kendisinin gericiliği tescilli zaten"

'Suç duyurusunda bulunacağız'
Özbay, Haydar Akın'ın bu olayın tek sorumlusu olmadığını, onu göreve iade edenlerin de suçlu olduğunu söyledi. Suç duyurusunda bulunacaklarını da belirten Özbay şöyle devam etti:
"Akit paçavrasının bizim arkadaşlarımızı hedef göstermesi ve Eğitim Bir Sen'in açıklamasıyla ilgili suç duyurusunda bulunuluyor. Zaten olayla ilgili suç duyurumuzu yapmıştık. Hem idari anlamda hem de hukuki anlamda, adli anlamda süreci sonuna kadar takip edeceğiz"

 

eğitim iş bursa mithatpaşa ortaokulu müdür karma eğitim laik eğitim kız erkek öğrenci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu