Meslek itibarsızlaştırıldı, öğretmenler hedef haline getirildi

Meslek itibarsızlaştırıldı, öğretmenler hedef haline getirildi… Eğitimciler: Okullarda ciddi disiplin sorunu yaşanıyor

Meslek itibarsızlaştırıldı, öğretmenler hedef haline getirildi
Meslek itibarsızlaştırıldı, öğretmenler hedef haline getirildi Admin

Paralı okullarda öğretmenin eli kolu tamamen bağlı"

Kenar semtlerde şiddet olayları yaşanırken paralı eğitim verilen ya da daha elit semtlerdeki okullarda ise başka bir sorun var. Taştan, buralarda yaşanan sıkıntıyı şöyle anlattı:

Buralarda da öğretmenlere mobbing var. Özel okullarda öğretmenlerin eli kolu tamamen bağlı. Veli ne derse o oluyor. Çocuğuyla ilgili kararı alıyor. Öğretmenin tespit ettiği sorunları öğretmenin yöntemiyle değil, kendi yöntemiyle çözüyor.

"Aşırı hassas veliler de okullardaki disiplinsizliği artırıyor"

Günümüzde velilerin abartılı duyarlılığı, her olaya müdahil olma, hep kendi çocuğunu haklı görme çabalarının da okullarda disiplin sorununu artırdığını söyleyen Taştan, şunları kaydetti:

"Yani şimdi mesela öğretmen sınıfta disiplinsiz davranışlar sergileyen bir öğrenciyi yerinden kaldırıp başka yere oturttuğu zaman velisi 'çocuğumun psikolojisi bozuldu' diye tepki gösteriyor. Kalkıp okula geliyor hatta CİMER'e şikayet ediyor. Öğretmenler bu tür şikayetlerden soruşturmalardan bıkmış durumda. Tamam öğretmenler içinde de sıkıntılı insanlar olabilir ama bunlar minimum seviyede."

öğretmençorlu.jpg

Tekirdağ Çorlu'da 2018'de yaşanan olayda da yine öğrencilerin öğretmenleriyle dalga geçip görüntüye almaları tepki çekmişti

Özel okullarda karne dönemleri öğretmenlere veli baskısı

Karne dönemlerinde öğretmenlerin her gün veliler tarafından arandığını öne süren Taştan, "Yazılı notu mesela 80 almış çocuk. Sözlü notları da genelde yazılıya paralel verilir. Ama 80 verdiğiniz zaman veli baskı yapıyor ortalaması yükselsin diye. Bu özellikle maddi durumu iyi olan semtlerde ve özel okullarda oluyor. 'Niye benim çocuğum 100 almadı' diye hesap soruyor. Öğretmen takdir yetkisini bile veli ve farklı unsurlar ele geçirmiş durumda burada. İdare de bununla uğraşmamak için öğretmene baskı yapıyor. 'Tamam yükseltin notunu' diyor. Bu şekilde bir yapay başarı da ortaya çıkıyor" yorumunda bulundu. 

Eğitim uzmanı Taştan, öğretmenlerin kenar semtlerde şiddet, özel okullarda ise mobbing ve etkisiz bırakılmayla karşı karşıya olduklarını söyledi. Eğitimci Bozdoğan ise öğretmenliğin aşındırılmasının disiplinsizliği arttırdığını belirtti.

Ankara'da özel bir okulda bir öğrencinin ders anlatan öğretmeninin yanına giderek dans etmesi ve daha sonra yüzüne dokunmasının yer aldığı görüntüler sosyal medyada tepki çekti.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Benzer olaylar son yıllarda başka illerde de yaşandı. Kimi zaman şiddete dönüşen hadiseler oldu.

Örneğin 16 Şubat 2022'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesindeki bir lisede Remzi Ö., öğrencisi tarafından darp edildi.

Örnekler çok, listeyi uzatmak mümkün. Peki bunlar münferit mi yoksa okullarda bir disiplin sorunu mu yaşanıyor?

Soruyu cevaplayan uzmanlar, durumun pek de münferit olmadığı görüşünde. 

ali taştan.jpg

Ali Taştan / Fotoğraf: Independent Türkçe

"Öğretmenlerin tüm yetkileri tırpanlanmış durumda"

Eski bir öğretmen ve eğitim uzmanı Ali Taştan, aynı zamanda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na eğitim politikalarında danışmanlık yapan bir isim.

Taştan, okullarda son yıllarda özellikle öğretmenlere karşı artan bir disiplin sorunu olduğunu iddia eden uzmanlar arasında.

Taştan'a göre öğretmenlerin tüm yetkileri tırpanlanmış, bir yaptırım gücü kalmamış durumda. Ondan dolayı da öğrenciler, öğretmenleri ciddiye almıyor, söylediklerini yapmıyorlar. Bu da bir şekilde disiplinsizliğe yol açıyor.

12 yıllık zorunlu eğitimde başarılı, başarısız herkesin sınıfı geçtiğini ve neredeyse herkesin teşekkür, takdir aldığını ve bunun da eğitimin niteliğine ciddi anlamda olumsuz etki yaptığını ifade eden Taştan, "Sınıfta kalma kalktı. Öğrenci her halükarda sınıfı geçeceğini biliyor. Bu da öğretmen ne anlatırsa anlatsın ne uyarıda bulunursa bulunsun önemsemiyor. Öğretmenin okulda söz hakkı kalmamış durumda" dedi.

"Öğretmene karşı şiddet olayları daha çok kenar semtlerdeki okullarda"

Neredeyse her hafta bir öğretmenin öğrencilerden ya da velilerden kaynaklı bir şiddete maruz kaldığını ancak bunların genellikle basına yansımadığını aktaran Taştan, "Tartaklanma olayları özellikle kenar semtlerde yaşanıyor. Buralarda öğretmenin rolü çocukları sınıflarda tutmaktan öteye gitmiyor. Çocukların üzerinde kontrolü sağlamak oldukça güçleşmiş durumda. Öğretmenler de bunu görüyor ve bu bir tükenmişlik yaratmış durumda. Elbette suç çocukların değil sistemin sorunu" diye konuştu. 

 

 

Eğitim Ali Taştan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Nurcan     2022-03-30 Çok doğru tespitler. Fazlası var eksiği yok
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu