BURSA’DAN SONRA İZMİR’DE HAREMLİK SELAMLIK UYGULAMA

İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki bir lise ve bir ortaokulda okul müdürlerinin, öğretmenlere "kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda ders görmesi" yönünde talimat verdiği ileri sürüldü.

BURSA’DAN SONRA İZMİR’DE  HAREMLİK SELAMLIK UYGULAMA
BURSA’DAN SONRA İZMİR’DE  HAREMLİK SELAMLIK UYGULAMA Admin


 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe vererek okullardaki ‘haremlik selamlık’ uygulamasına tepki gösteren Eğitim-İş Sendikası Kemalpaşa Temsilciliği, "Başöğretmen’in bizlere emanet ettiği gelecek nesillerin çağdaş eğitim hakkını kimsenin karanlık düşlerine yedirmeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Bursa’nın Osmangazi ilçesindeki Mithatpaşa Ortaokulu’nun müdürü Haydar Akın'ın öğretmenlere kız ve erkek öğrencilerin ayrı oturtulması için yazı göndermesinin ardından benzer bir iddia da İzmir'in Kemalpaşa ilçesinden geldi. Kemalpaşa İmam Hatip Ortaokulu ve Şehit Halil Kantarcı Anadolu Lisesi'nde okul müdürlerinin, "kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda eğitim görmesi" yönünde öğretmenlere talimat verdiği ileri sürüldü.

Okullardaki ‘haremlik selamlık’ uygulamasına ilişkin bu iddialar, Eğitim-İş Sendikası Kemalpaşa Temsilciliği'nin tepkisini çekti. Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bugün dilekçe verip uygulamanın kaldırılmasını isteyen Eğitim-İş üyeleri, çıkışta da bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı sendikanın Kemalpaşa Temsilcisi Salih Topuk okudu. Salih Topuk, şunları söyledi:

"AKP yönetimindeki Milli Eğitim Bakanlığı’nın neredeyse 20 yıldır okul yöneticilerini liyakate göre değil kendilerine sadakate göre, yandaş sendikaların verdiği torpil listelerine göre seçmesinin acı sonuçlarından biri Bursa Osmangazi’de yaşanmıştır. Bu olaya benzer bir uygulama da ilçemiz İmam Hatip Ortaokulu’nda ve Şehit Halil Kantarcı Anadolu Lisesi’nde uygulanmaktadır. Bu okullarda sınıflar öğrencilerin cinsiyet ayrımına göre düzenlenmiş; kız öğrenci sınıfları, erkek öğrenci sınıfları şeklinde eğitim-öğretim yapılmaktadır. Haddini, kanunu ve aklın sınırlarını aşarak harem selamlık bir okul düşü kuran bu müdürler, eğitimi daha da gericileştirmek için gün be gün gayret eden Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir yansımasıdır. Eğitimde şeriat uygulamalarının özlemini çeken bu müdürlere okul yöneticilerinin yüzde 90’ı üyeleri arasından seçilen Eğitim Bir-Sen’in sahip çıkması da gericiliğin eğitime nasıl hakim olmak istediğini kamuoyuna bir kez daha göstermiştir."

“ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Uygulamanın anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan Topuk, şöyle devam etti:

"Bu olay, uymakla yükümlü olduğu Milli Eğitim Temel Kanunu’nu ve Anayasa’yı dahi hazmedemeyen bir şahsın bile müdür yapılabildiğini ortaya koymuştur. Çünkü bu uygulama, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15. maddesine ve Anayasa’nın 42. maddesine açıkça aykırıdır. Eğitim-İş olarak altını çizerek bir kere daha söylüyoruz. Başöğretmen Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, bu tür uygulamalara karşı, yasaların bize verdiği hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Başöğretmen’in bizlere emanet ettiği gelecek nesillerin çağdaş eğitim hakkını kimsenin karanlık düşlerine yedirmeyeceğiz.”

ANKA Haber  Ajansı-Albdullah Çelebi

 

 

EĞİTİM İŞ İZMİR KEMALPAŞA İZMİR 2 NOLU ŞUBE EĞİTİM HAREMLİK SELAMLIK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu