2022'de Öğrenci Bursu için Akademik Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

2022'de Öğrenci Bursu için Akademik Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

2022'de Öğrenci Bursu için Akademik Özgeçmiş Nasıl Yazılır?
2022'de Öğrenci Bursu için Akademik Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Admin

 

Özgeçmişiniz, genellikle aranan temel gereksinimleri karşılayabileceğinizi, deneyiminizin başvurmak istediğiniz programla uyumlu olduğunu ve nitelikli bir kişi olduğunuzu kanıtladığınız süreçteki ilk değerlendirme filtresidir. Bu makaleyi iş için öğrenci özgeçmişi hazırlamak için okuyorsanız, cvmaker.com.tr/cv-ornekleri linkinden yardım alsanız daha iyi olur.

Burs için olan özgeçmişler kısa ve net olmalıdır. İlgili bilgilerin okuyucuya iletilebilmesi için Times New Roman yazı tipi, madde işaretleri, koyu ve büyük harfler kullanılması önerilir. Bilgiler kronolojik bir biçimde verilmelidir. Klişelerin kurbanı olmayın; bunun yerine, kendiniz hakkında eşsiz bir şey sunun.

Akademik bir özgeçmişin rolü, burs verenin dikkatini çekerek Motivasyon Mektubu onu başvurunuzun en iyisi olduğuna ikna etmesini sağlamaktır. Yeterli planlanmamış akademik özgeçmişler burs başvurunuzun reddedilmesiyle sonuçlanabilir.

Bu nedenle özgeçmiş, değerlendirme sürecinde en hayati belgelerden biridir. Burslar ve insanlara başvuru süreçlerinde başarılı danışmanlık yapma deneyimimize dayanarak size bazı ipuçları vermek istiyoruz.

Akademik Özgeçmişiniz Üzerinde Düşünün ve Beyin Fırtınası Yapın

Özgeçmişinizi yazmaya başlamadan önce kendinizi değerlendirmeli ve özgeçmişinize ekleyeceğiniz mesleki, akademik ve kişisel deneyim öğelerini belirlemelisiniz.

İlk olarak, yapabileceklerinizin bir resmini oluşturmak için mümkün olduğunca fazla bilgi toplayın, ardından aralarından hangilerini sunacağınızı ve nasıl sunacağınızı seçin. Burs vereni ve nasıl birini aradığını araştırdığınızdan emin olun. Özgeçmişinizdeki en alakalı beceri ve deneyimleri seçin ve vurgulayın.

Burs ilanının açıklamasını ve şartlarını çok dikkatli okuduysanız araştırmanıza başlayabilirsiniz. Ayrıca burs alan diğer kişilerin profillerini de kontrol edebilirsiniz. Burs verenler genellikle diğer akademisyenlerin deneyimlerini paylaştığı makaleler veya videolar yayınlar. Bu size profillerini analiz etme fırsatı sağlayabilir.

Araştırmanızda anahtar kelimeleri belirleyin ve bunların bir listesini çıkarın, böylece özgeçmişinizi nasıl ele alacağınızı bilirsiniz. Akademik veya profesyonel becerilere ve deneyimlere odaklanarak, bunlara öncelik vermeniz gerekip gerekmediğini bileceksiniz. Örneğin, becerilerinizi araştırmacı, lider, yaratıcı veya sosyal açıdan bilinçli biri olarak mı vurgulamanız gerekip gerekmediğine karar vermek için kullanabilirsiniz.

Burs için Akademik Özgeçmiş Nasıl Düzenlenir?

Her özgeçmişte üç bölüm bulunmalıdır: iletişim bilgileri, eğitim ve mesleki deneyim. Aşağıdaki bölümler okuyucunun ilgili özellikleri değerlendirmesine yardımcı olacaktır: Sertifikalar ve Teşekkürler, Gönüllülük ve diğer deneyimler, Yazılım Becerileri ve Diller.

İletişim Bilgileri:

Sayfanın üst kısmına veya başlığa tam adınızı ve adresiniz, telefon numaranız ve e-posta adresiniz gibi iletişim bilgilerinizi eklemelisiniz. “CV”, “Özgeçmiş” veya “Özgeçmiş Formu” gibi profesyonel olmayan kelimeler kullanmayın.

Eğitim:

Temel giriş gereksinimlerini karşıladığınızı gösterdiği için normalde ilk sırada yer alır. Örnek olarak, bir doktoraya başvuruyorsanız, zaten bir Yüksek Lisansınız vardır; bir yüksek lisansa başvuruyorsanız, zaten bir lisansınız vardır.

Lütfen sadece aldığınız ünvanı, kurumu, mezun olduğunuz yılı ve eğitim aldığınız şehir ve ülkeyi yazın. Eğer nitelikleriniz olağanüstüyse, onlardan bahsedin.

İş Deneyimi:

Yalnızca gerçekleştirdiğiniz işleri tanımlamak yerine, başarılarınızı ve aldığınız ölçülebilir sonuçlarınızı da ekleyin. Bu, okuyucuya yaptığınız işin etkisinin farkında olduğunuzu ve çalıştığınız her yerde izinizi bıraktığınızı gösterir. Ayrıca, birinci tekil şahıs “ben” kullanmaktan da kaçının. Yaptıklarınızla ilgili olduğu için sunduğunuz şeyin ana karakteri sizsiniz.

Dil:

Dil yeterlilik seviyelerinizi ekleyin: anadil, temel, orta ve ileri. Okuyucunun anlamakta zorlanacağı sayısal ölçekler kullanmayın.

Burs kazadıracak bir özgeçmiş nasıl yazılır?

Yeterli planlanmamış akademik özgeçmişler burs başvurunuzun reddedilmesiyle sonuçlanabilir. İşte akademik özgeçmişinizi güçlü ve etkili hale getirmenin sekiz yolu.

  1. Kısa ve net: Başvuru sayısına bağlı olarak, özgeçmişinizi okuyan kişi, okumak için 30 saniyeden daha az zaman harcayabilir. Bu nedenle, tüm içeriği en fazla iki sayfaya yerleştirmeye çalışmalısınız.
  2. Basit ama sıkıcı OLMAYAN biçim. Okuyucunun ilgili bilgileri görmesi için madde işaretleri, kalın harfler ve büyük harfler kullanın. Ek olarak, kolay okunabilirlik için birden fazla sütun kullanmanız ve bölümleri net bir şekilde ayırmanız önerilir. Bir sanat programına başvurmuyorsanız, alışılmışın dışında tasarımlardan ve renk kombinasyonlarından uzak durun.
  3. Gönderdiğiniz bilgiler konusunda net olun. Kurumları, unvanları ve tarihleri belirtin. Bilgiler, en yeniden en eskiye doğru kronolojik sırada olacak şekilde düzenlenmelidir.
  4. Doğru zamanı kullanın. Şu anda herhangi bir faaliyet yapmıyorsanız bile, geçmişte yapmış olmalısınız. Bu bazen yaşanır.
  5. İmlanızı kontrol edin. İmlanız, nasıl iletişim kurduğunuz ve İngilizcede ne kadar yetkin olduğunuz hakkında çok şey söyler. Kendi kendini düzeltme her zaman başarılı olmadığı için arkadaşlarınızdan ve profesörlerinizden her bir kelimeyi ve ifadeyi gözden geçirmelerini isteyin.
  6. Klişelerden kaçındığınızdan emin olun: “Fırsat verilirse cesaretimi ispatlarım” ya da “Şunun hakkında tutkuluyum” gibi cümleler yazmayın. Bunun yerine, kendinizle ilgili eşsiz bir şey gösterin.
  7. Özgeçmişinizde süslü e-postalar olmamalı: Çoğumuzun 12 ya da 13 yaşına geldiğimizde çoktan bir e-posta hesabı olur. O günlerde, eğlenceli, çılgın e-posta adreslerimiz vardı. Hepimiz gulbanyosu@gmail.com veya aslankaplan@hotmail.com gibi kulağa komik gelen e-posta adreslerine sahibiz. Fakat bu kulağa hiç profesyonelce gelmiyor. Sadece adınızı belirten bir e-posta adresi oluşturun. Özgeçmişinize bunu koyun.
  8. Özgeçmişinizi tutarlı bir şekilde biçimlendirin: Bahsettiğiniz tüm noktalar için ortak bir yazı tipi kullanın. Times New Roman 12 punto iyi görünüyor. Bunu kullanmak iyi bir fikir. Alt başlıklar için biraz daha büyük bir yazı tipi (örneğin Times New Roman 14) kullanmayı düşünün.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu