Atatürk çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı

Atatürk çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı

Atatürk çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı
Atatürk çiçeği bakımı, özellikleri ve anlamı Admin

 

Diğer adı Ponsetya olan Atatürk çiçeği koyu yeşil ile pastel kırmızı renginin uyumunu yansıtır. Görünümü öyle güzel ki sevgili Atatürk bu çiçeğin ülkemizde yetişmesini ister. Çiçeğin ülkemize gelmesini, yetiştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını belirtir. Böylece bizlerde bu güzel çiçeği onun sayesinde görmüş oluruz. Sizler de Atatürk çiçeği sahibi olmak ve onu yakından tanımak isterseniz, bakımı anlamı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımıza göz atabilirsiniz. 

Atatürk çiçeği anlamı

Atatürk çiçeği anlamı değerli hediyedir. Atatürk’ün sevdiği bir çiçeği yakınlarımıza hediye etmek ne harika, değil mi? Ondan bir bize bir armağan daha! Bu güzel armağanı dilediğinize iletmek istediğinizde yapmanız gereken tarayıcınıza bulunduğunuz konumu Arnavutköy çiçekçi şeklinde semt olarak yazmak ve arama tuşuna basmaktır. Ardından size en yakın olan çiçek firmaları listelenecektir. Böylece arasından dilediğinizi seçip bütçe ve tarzınıza uyum sağlayan bir ürün seçimi yapabilirsiniz. 

Ürünlerinizi seçtikten sonra belirttiğiniz tarih ve saatte alıcınıza ulaşacaktır. Sizlere de gününüze keyifli devam etmek kalacak.

Atatürk çiçeği bakımı

Toprak olarak zengin torfa sahip olan ve suyu kolayca geçiren seçimlere ihtiyaç duyan bir bitkidir. Ayrıca saksısı da drenajlı yani alt kısmı delikli olmalıdır. Sulandığında fazla olan su tabak kısma akmalı ve orada birikmelidir. Böylece kökler fazla su altında kalmaz ve çürüme riskini yaşamazlar. 

İç mekân bitkisidir. Çok sıcak ya da çok soğuk havalar bu çiçeği etkiler. Bu nedenle oda sıcaklığına önem vermek gerekir. Çiçeğinizin sağlıklı ve hızlı bir şekilde büyümesi için onu yarı gölgeli bir alana koymalı ve altı saat gün ışığı almasına destek olmalısınız. Günlük en az altı saat güneş ışığı almalı ve yaz aylarında bitki besini ile toprağına takviye yapılmalıdır. Çiçek büyüdükçe saksı değişimi ihmal edilmemelidir.

Atatürk çiçeği özellikleri

• Yıldız şekline benzeyen kırmızı çiçeklere sahiptir. Çiçekler büyük olduğu için yapraklardan daha fazla gibi görünürler. 
• Yaprakları koyu yeşil rengindedir.
• Çiçeklenme dönemleri dört ay sürer. Bu nedenle bu güzelliği dört ay süre ile izleyebilirsiniz.
• Çiçeklenme dönemi bitince bitki besini takviyesi yapmayı unutmamak gerekir.
• Orta Amerika’ya ait bir çiçektir. Ancak ülkemizde de yetişmektedir.

Çiçek bakımlarında en önemli noktalardan biri sulamadır. Bir çiçeği sulamak için öncelikle toprağın nemli olup olmadığına bakmak gerekir. Parmağınızı toprağa batırın ve nemli olup olmadığını kontrol edin. Eğer toprak kuruysa, sulama yapabilirsiniz. Ayrıca çiçek yapraklarında meydana gelen değişimler de size pek çok şey bildirir. Sararma ya da beyazlık varsa, çiçek hastalanmış, demektir. Bu gibi durumlarda çiçeği sağlığına kavuşturmak için toprak ya da saksı değişimi yapmak gerekir. Ardından sulama eğer toprak nemli ise biraz ara verilmelidir. Yapraklarda beyazlık varsa, yapraklara zeytinyağı sürülmelidir.

Atatürk çiçeği çiçek buketi içinde harika bir görünüm alabiliyor, kırmızının verdiği o harika destansı görünüşü ile tüm bayanların gönüllerine taht kurduğu söylenmektedir.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu