EĞİTİM-İŞ’TEN TEPKİ: “BU HAMLENİN ADI UMUT TACİRLİĞİ”

Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) baraj puanlarının kaldırılmasına ilişkin gazetemize değerlendirme yapan Eğitim İş Muğla Şube Başkanı Ahmet Çakanel,

 EĞİTİM-İŞ’TEN TEPKİ: “BU HAMLENİN ADI UMUT TACİRLİĞİ”
 EĞİTİM-İŞ’TEN TEPKİ: “BU HAMLENİN ADI UMUT TACİRLİĞİ” Admin

Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) baraj puanlarının kaldırılmasına ilişkin gazetemize değerlendirme yapan Eğitim İş Muğla Şube Başkanı Ahmet Çakanel, “AKP eliyle 20 yıldır yapboza çevrilen eğitim sisteminin en önemli kilometre taşlarından olan üniversiteye giriş sınavında yine hayati değişiklikler yaptı. Gençlere nasıl umut satılır adlı çalışma! Bu hamlenin adı umut tacirliğidir” şeklinde konuştu.

Sinem Karakaya

Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanları uygulaması kaldırıldı. Yani bu yıl öğrencilerin, üniversite tercihi yapabilmek için belli bir baraj puanını geçmesi gerekmeyecek.

Konuyla ilgili Eğitim İş Muğla Şube Başkanı Ahmet Çakanel, değerlendirme yaparak açıklamada bulundu. Eğitim sisteminde hayati değişikliklerin yapıldığını söyleyen Çakanel, baraj puanlarının kaldırılmasına “Gençlere nasıl umut satılır adlı çalışma” yorumunu yaptı.

“BİR TAŞLA KUŞ KATLİAMI YAPMAYI PLANLADIĞI AÇIK”

Baraj puanlarının kaldırılmasını doğru bulmadığını söyleyen Ahmet Çakanel, “Eğitimin hiçbir paydaşına sormadan, bilime ve akla kulak vermeden, hangi ihtiyaca cevap olduğu bilinmeyen bu değişikliklere göre üniversiteye girişte TYT ve AYT sınavlarında baraj sistemi kaldırılmış, yerleştirmede ortaöğretim başarı puanının esas alınacağı belirtilmiş ve 135 dakika olan TYT’nin süresi 165 dakikaya uzatılmıştır. Elbette AKP’nin burada bir taşla kuş katliamı yapmayı planladığı açıktır. ÖSYM’nin kalıplaşmış bir soru kalıbıyla anlatacak olursak: Yazar burada ne demek istemiştir? a) Hükümet, sorgulayan bir nesil olduğu için gerici politikalarıyla tatmin edemediği Z kuşağına umut satarak bir seçim yatırımı yapmaktadır. b) Mantar gibi türeyen apartman üniversitelerinin boş kalan kontenjanları ve öğrencilerin dolaylı olarak yönlendirdiği tarikat yurtları doldurulmak istenmektedir. c) Gençlerin neredeyse hepsi üniversite okuyor olacağı için şu anda neredeyse 4 gençten birinin işsiz olduğunu ortaya koyan genç işsizlik istatistikleri düşürülmek istenmektedir. d) Verilen eğitimin sınavla uyumsuzluğunu ortaya koyan “şu kadar genç barajı geçemedi” haberlerinin önüne geçilmek istenmektedir. Cevap veriyoruz: e) hepsi!” şeklinde konuştu.

“ÜLKENİN GELECEĞİNİ SEÇİM YATIRIMI YAPMAKTIR”

“Sorun barajda değil eğitim ve sınav siteminin kendisindedir” diyen Çakanel, “ÖSYM eliyle yapılan bu hamlenin adı umut tacirliğidir, üniversite kavramını liseleştirmektir, gençlerin ve dolayısıyla ülkenin geleceğini seçim yatırımı yapmaktır. Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Sorun barajda değil eğitim ve sınav siteminin kendisindedir. Ambalajı ne kadar değiştirirseniz değiştirin, her yıl biraz daha katlanarak artan başarısızlığı kapatacak kadar sihirli bir makyaj yoktur. 2020 yılına göre 2021 yılında 160 bin daha fazla öğrenci ile gerçekleştirilen TYT oturumunda 1 milyona yakın öğrenci barajı geçememiştir. 2020 yılında TYT oturumu için sayıları 1 milyon 745 bin olan barajı geçen öğrenciler 2021’de 1 milyon 627 bin olarak kayıtlara geçmiştir. Son TYT’de 23 bin 695 öğrenci sıfır çekmiştir. 2021 TYT’de öğrencilerin kendi ana dilleri olan Türkçe’deki net ortalaması 40 soruda 18’de, tüm sayısal derslerin belkemiği olan matematikteki net ortalaması 40 soruda 5’de kalmıştır. Bu tabloya bakıp, öğrencilerin bu eğitim sisteminde kendi anadillerini bile doğru öğrenemediği, bu sistemde verilen eğitimle matematiksel yani mantıksal düşünmekten uzak olduğu sonucunu çıkarmak yerine barajı kaldırmak, motoru bozulan bir aracın içine binip gidiyor gibi yapmaktan farksızdır” dedi.

Kaynak:muglahaber.com

 

Eğitim iş Muğla Şubesi Ahmet Çakanel yks baraj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu