Öğretmenlere Aynı Günde Hem Sorumluluk Sınavı Hem de Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

Öğretmenlere Aynı Günde Hem Sorumluluk Sınavı Hem de Ek Ders Ücreti Ödenir mi?

Öğretmenlere Aynı Günde Hem Sorumluluk Sınavı Hem de Ek Ders Ücreti Ödenir mi?
Öğretmenlere Aynı Günde Hem Sorumluluk Sınavı Hem de Ek Ders Ücreti Ödenir mi? Admin

İliniz Merkez ilçesi Mimar Sinan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinde görev yapan öğretmenlerden aynı gün hem sorumluluk sınavı görevi hem de ders görevleri bulunan öğretmenlerin, bu görevleri karşılığında ne şekilde ek ders ücretinden yararlandırılacaklarına ilişkin ilgi yazı ve ekleri incelenmiştir.
Bilindiği gibi Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin
Kararın 12’nci maddesinin birinci fıkrasında;"Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ilgili mevzuatı gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, dışarıdan bitirme, final, ortalama yükseltme, seviye tespiti, meslekî formasyon, adaylık eğitimi, beceri sınavı ve beceri/proje yarışması sınavlarında görevlendirilen öğretmenlere, her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenir." hükmü yer almaktadır.

 


 Diğer taraftan aynı Kararın 25’inci maddesinde; “(1) Bu Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için, ek ders görevinin fiilen yapılmış olması, ek ders görevinden sayılan veya ek ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller bakımından ise bu Kararda belirlenen koşulların oluşması şarttır. Ek ders ödemelerinden harcama yetkilisi, ödeme emri belgesini düzenleyen gerçekleştirme görevlisi ve bu Kararda belirtilen esas ve usuller çerçevesinde ek ders görevinin gerçekleştiğine ilişkin belgeyi düzenleyen ve onaylayan diğer gerçekleştirme görevlileri müteselsilen sorumludur.
 (2) Yapılan inceleme sonucunda fiilen yapılmadan ve gerekli koşullar oluşmadan ödendiği anlaşılan ek ders ücretleri ilgililerden yasal faizi ile birlikte geri alınır.” denilmektedir.
Görüleceği gibi, anılan Karar kapsamında ek ders ücreti ödenebilmesi için ek ders görevinin fiilen yapılmış olması yeterli olmaktadır.
 Bu çerçevede, aynı gün hem sorumluluk sınavı görevi hem de ders görevleri bulunan öğretmenlerin,bu görevlerin ilgili mevzuatına uygun olarak verilmiş ve tüm gereklerinin fiilen yerine getirilmiş olması şartıyla, bu görevler için öngörülen ek ders ücretlerinden birlikte yararlandırılmalarının mümkün bulunduğu; aksi
durumda ise bu görevlerden yalnızca fiilen yerine getirdikleri görev için öngörülen ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerektiği değerlendirilmektedir.
 Bilgilerini rica ederim.
 Ahmet AYTAÇ
 Bakan a.
 Daire Başkanı

MAAŞ EDERS SINAV SORUMLULUK SINAVI EK DERS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu