Trabzon Eğitim İş Sendikası öğretmenlere yönelik şiddeti kınadı

Milli Eğitim kendine nasıl ceza verecek?

Trabzon Eğitim İş Sendikası öğretmenlere yönelik şiddeti kınadı
Trabzon Eğitim İş Sendikası öğretmenlere yönelik şiddeti kınadı Admin

Eğitim İş Trabzon Şubesi, 80.Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde öğrencisi tarafından darp edilen öğretmenin uğradığı şiddeti kınayan basın açıklamasında bulundu. Eğitim-İş Sendikası Trabzon şube yönetim kurulu adına konuşan Zeynep Uludüz, “80. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde yaşanan öğretmene darp olayında okul müdür yardımcısını darp eden öğrenci tasdiknamesi verilerek okuldan uzaklaştırılmıştır. Kişilik ve akademik gelişiminde öğrencisinin üzerindeki emeği ödenmez öğretmenine uyguladığı şiddet yüzünden öğrenciye uzaklaştırma cezası veren sistem, acaba,  Milli Eğitim Bakanlığımızın öğretmenlerimize yönelik olumsuz algıyı yaratan öğretmenlik mesleğinin anlamını söküp almaya yeltenen uygulamalardan dolayı kendine nasıl bir ceza kesecektir” dedi.

 

ÖĞRETMENLERİN DARP EDİLDİĞİ BAŞKA ÜLKE VAR MI?

Her gün öğretmene şiddet haberi alındığını belirten Uludüz, “Mücadele ettiğimiz zor yaşam koşulları, mesleğimizi yaparken her dakika, hakkımıza sahip çıkmak zorunda kaldığımız için sürekli tetikte bulunmak zorunluluğu yetmezmiş gibi her gün öğretmene şiddet haberleri alıyoruz. Evet, yanlış anlamadınız! Eli öpülesi, sözü baş üstünde tutulası, emeği eskimeyecek, varlığı her şeyden önemli ve mevkisi her şeyin üzerinde olan öğretmenlerin şiddet gördüğü, darp edildiği, hırpalandığı başka hangi ülke vardır?! Varsa bu ülkelerle biz aynı medeniyet seviyesinde sayılmaz mıyız?” ifadelerini kulandı.

ÖĞRETMENİN BAŞINA GELENLER YANLIŞ UYGULAMALARDAN KAYNAKLANIYOR

Öğretmenlere uygulanan şiddetin arkasında yatan temel nedenin sistemdeki sıkıntılar olduğunu söyleyen Uludüz, “Sizlere soruyoruz! Tüm dünyaya Türk mucizesini gösterecek gelişmelerde en büyük imzası olan Türkiye Cumhuriyeti öğretmenlerine görevi başında, görevini yerine getirirken şiddet göstermek, onu darp etmek kimin haddidir! Trabzon 80.Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde dersin akışını bozduğu için öğrencisinin telefonunu alan ve sonrasında telefonunu geri almak isteyen öğrenci tarafından darp edilen öğretmenimize yönelik fiili saldırıyı kınıyor ve öğretmenimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Trabzon 80.Yıl Anadolu Lisesi'nde okul müdür yardımcısı öğretmen arkadaşımızın dün başına gelenler, sadece eğitim-öğretim alanındaki eksik ve yanlış uygulamalardan, sistemin toplumsal birey yetiştirme konusunda yeterli olmak noktasından ne kadar uzakta kaldığından, sistemin öğrenci çıktısının Türk Milli Eğitim Kanununda hedeflenenle ne kadar ilgisiz olduğuyla ilgili değildir elbette” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLERİMİZİN SİSTEME DAİR GÜVENİNİ YENİDEN TESİS EDECEK TEDBİRLER ALINMALIDIR

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlerin itibarsızlaşmasında önemli bir rolü olduğunu ve tasdikname ile okuldan uzaklaştırılan öğrenciye verilen ceza gibi Mili Eğitim Bakanlığının kendine ne ceza vereceğini soran Uludüz, “Öğretmenliğin hem meslek olarak bilinçli ve sistemli şekilde itibarsızlaştırılması hem de gelir seviyesi bakımından maaşlarının asgari ücrete yakın yerde kalması, enflasyon karşısında eriyen bir meslek grubu olması da öğretmene yönelik şiddetin önemli bir nedenidir. 80. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde yaşanan öğretmene darp olayında okul müdür yardımcısını darp eden öğrenci tasdiknamesi verilerek okuldan uzaklaştırılmıştır.

Kişilik ve akademik gelişiminde öğrencisinin üzerindeki emeği ödenmez öğretmenine uyguladığı şiddet yüzünden öğrenciye uzaklaştırma cezası veren sistem, acaba,  Milli Eğitim Bakanlığımızın öğretmenlerimize yönelik olumsuz algıyı yaratan, öğretmenlerimizi itibarsızlaştıran uygulamalarla öğretmenleri ayrıştıran, bölen, öğretmenlik mesleğine toplum içerisinde daha az sempati ile yaklaşılmasına neden olan, öğretmenlik mesleğinin anlamını söküp almaya yeltenen ve tüm bunları "60 yıllık özlemle" öğretmenlik mesleğinin kariyer mesleği haline getirmeye çalışmakla öğretmenler odasını ayrıştırmaya yönelik uygulamalardan dolayı kendine nasıl bir ceza kesecektir?  Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlik mesleğinin toplumda hak ettiği onuru ve saygıyı mesleğimize iade edecek ve öğretmenlik bölümlerinden mezun olduğu anda zaten uzman olan öğretmenlerimizin sisteme dair güvenini yeniden tesis edecek tedbirler almalıdır” dedi.

Fatoş YETİMHELLAÇ-www.61medya.com 

Eğitim iş trabzon şube sendika öğretmen darp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Öğretmenler bu sefer Çayırova'dan seslendi: Emekçilerin kayıpları giderilmeli
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu
Eğitim İş Sakarya Şubesi üyeleri piknikte buluştu