GENEL SAĞLIK-İŞ GENEL BAŞKANI UĞUR: BİZİ YÖNETENLER SESİMİZİ DUYANA KADAR İŞ BIRAKMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanları, bugün ve yarın iki gün süreyle iş bırakacak.

GENEL SAĞLIK-İŞ GENEL BAŞKANI UĞUR: BİZİ YÖNETENLER SESİMİZİ DUYANA KADAR İŞ BIRAKMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ
GENEL SAĞLIK-İŞ GENEL BAŞKANI UĞUR: BİZİ YÖNETENLER SESİMİZİ DUYANA KADAR İŞ BIRAKMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ Admin
Haberin videosu için tıklayın!

Aile hekimleri ve aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanları, bugün ve yarın iki gün süreyle iş bırakacak. Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Derya Uğur, "Bizi yönetenler sesimizi duyana kadar iş bırakmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

Aile hekimleri ve ASM çalışanları, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin özlük haklarında kayıplara neden olduğu ve iş güvencesini ortadan kaldırdığı gerekçesiyle 17-18 Şubat'ta Türkiye genelinde iki gün süreyle iş bırakacak. Hekimler, yarın Ankara'daki Ulus Meydanı'nda saat 12:30'da yapacakları eylemde taleplerini sıralayacak. 

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur, iş bırakma eylemi önceki ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, 30 Haziran 2021'de yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği'nin ‘ceza yönetmeliği’ olduğunu söyledi. Yönetmeliğin dezavantajlı sonuçlarını yaşayan aile hekimlerinin iş bırakma kararı verdiğini belirten Uğur, "Bizi yönetenler sesimizi duyana kadar iş bırakmalarımıza devam edeceğiz" diye konuştu. Uğur, şunları söyledi:

"100 ARKADAŞIMIZIN SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ"

"Aralıkta aile sağlığı merkezi çalışanlarının sözleşmesi yenilenirken Türkiye genelinde yaklaşık 100 arkadaşımızın sözleşmesi yenilenmedi. Bu yönetmeliğe istinaden yenilenmedi. Yönetmelikte, sözleşme fesihlerini çok kolaylaştıran maddeler vardı. Ve birçok maddesini de kabul edilebilir görmediğimiz için yönetmeliğe karşı çıkıyoruz.

Temmuz, ağustos aylarında yine iş bıraktık. 8 Aralık'ta Türkiye genelinde tüm sağlık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili yine iş bıraktık ama biz sesimizi yine duyuramıyoruz. Bizi yönetenler sesimizi duyana kadar da iş bırakmalarımıza devam edeceğiz. 

Hiçbir görüşme talebi gelmiyor, bizim de görüşme taleplerimizi reddediyorlar. Bir yönetmelik yayınlanırken bizim de görüşlerimizin alınmasını istiyoruz. Çünkü sahada bu yönetmelikleri uygulayanlar biziz."

"EMEKLİLİĞİ GELEN EMEKLİ OLUYOR, GELMEYENLER İSTİFA EDİYOR"

Aile hekimlerinin hem maddi hem de sağlıkta şiddet sorunuyla karşı karşıya kaldığını kaydeden Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hepimiz kendimizi güvencesiz hissediyoruz. Başta can güvenliğimiz yok zaten. Onun ötesinde de iş yeri barışımız yok. Emekliliği gelen arkadaşlarımız bu sorunlardan dolayı emekli oluyor. Emekliliği gelmeyenler istifa ediyor. İstifaların sonucunda da birçok arkadaşımız, hekimler dışındaki sağlık çalışanı arkadaşlarımız da istifa edip yurt dışına gidişin yollarını arıyor. Sağlık çalışanı bulunamaz olacak, çünkü muayene olacak hekim, hemşire bulamayacak."


ANKA

Genel Sağlık İş Derya Uğur aile hekimleri iş bırakma eylem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI