Eğitim İş Aydın'dan MEB'e çağrı

Eğitim-İş Aydın Şube Mali Sekreteri Ali Başdemir, okul kantinlerindeki yüksek fiyatlara tepki gösterdi. Beslenmenin bir kamu hizmeti olarak sağlanmasını isteyen Başdemir, Milli Eğitim Bakanlığı'na seslendi.

Eğitim İş Aydın'dan MEB'e çağrı
Eğitim İş Aydın'dan MEB'e çağrı Admin

Eğitim-İş Aydın Şube Mali Sekreteri Ali Başdemir, okul kantinlerinde fiyatların çok pahalı olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Beslenmenin kamu hizmeti olarak sağlanmasını isteyen Başdemir, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) seslendi.

Ali Başdemir, "Kamuoyu tam da halka sefaleti reva gören vekillerin TBMM lokantasında ödediği cüzi rakamları konuşurken, çocuklarımızın okul kantinlerinden alışverişler yapamıyor hale gelmesi ülkenin ana gündem maddelerinden biri olmalıdır. Bu ülkenin geleceği olan öğrencilerimiz, önce karanlığa şimdi de açlığa mahkum edilmiştir. Çünkü TÜİK’in iktidara yaranmak için olabildiğince düşük göstermeye çalıştığı halde ancak yüzde 36 bulabildiği enflasyon, okul kantinlerinde neredeyse bunun iki katıdır" dedi.

"VEKİLİN PİDE YEDİĞİ FİYATA ÖĞRENCİ TOST YİYOR"

Başdemir okul kantinlerinin yüzde 70 zamlandığına dikkat çekti. Kantinlerin artık öğrenciler için lüks hale geldiğini söyleyen Başdemir, "Okulların bulunduğu illere ve semtlere göre fiyatlarda farklılık gözlense de devlet okullarındaki kantinlerde ortalama fiyat listesi şöyledir: Karışık tost: 11 TL, Soğuk sandviç: 10 TL, Simit: 3 TL, Poğaça 3,5 TL, Tavuk dürüm: 12,5 TL, Küçük su: 2 TL, Ayran: 2.5 TL, Meyve suyu: 4 TL'dir. Üstelik ortalamasını verdiğimiz bu fiyatlar, birçok kantinde çok daha yüksektir. Yani çalışma şartları/saatleri nedeniyle beslenme çantası hazırlamaya zaman bulamayan bir velinin, çocuğuna her gün sadece tost, ayran ve su alabilmesi için vermesi gereken harçlık, ayda 310 liraya yükselmiştir. Bu hesapla artık asgari ücret alan bir velinin maaşının 13’te 1’i okul kantinine gitmektedir. Bu çocuğumuz her gün canı çektiği bir bisküviyi almak istese, aylık harçlık 400 lira olmak zorundadır. Çocuklarımızın Meclis lokantasında vekillerin kıymalı pide yediği paraya, ancak tost alabiliyor olması utanç vericidir" ifadelerini kullandı.

"BESLENME BİR KAMU HİZMETİ OLMALIDIR"

Beslenmenin eğitimin ayrılmaz bir parçası olduğunu, açlığın öğrenmeyi zorlaştırdığını vurgulayan Başdemir, "Kantin, servis ücreti, okul aile birliği parası, karne parası, temizlik parası derken, devlet okullarında çocuk okutmak bile artık fahiş fiyatlara tekabül etmektedir. Altını çizmek gerekir ki; okul kantinlerindeki bu pahalılık tek başına kantincilerin eseri olan bir tablo değildir. Bu tablonun asıl sorumlusu, bütçesinden yatırıma yeterli payı ayırmayan ve bu yüzden okulları birer kamu kuruluşu değil şirketmişçesine kendi başlarına ayakta kalmaya iten Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Kendi döner sermayeleriyle ayakta kalmaya itilen devlet okullarının yöneticilerinin kantincilerden alacağı kiraları başlıca gelir olarak görmeleri ve kira/ihale bedellerinin yüksek olması, kantincilerin kâr edebilmek için fiyatları yukarı çekmesine yol açmaktadır. Kamusallıktan kopuk, sadece kâr-zarar üzerine kurulmuş bu denklemde ise fiyatlarda uygunluk, sağlık, hijyen gibi diğer tüm önemli şartlar ikinci plana itilmektedir. Olması gereken; bir kamu hizmeti olan eğitim sırasında, beslenmenin de kamu hizmeti olarak öğrencilere sağlanmasıdır. Eğitim-İş olarak MEB’e sesleniyoruz: Aç karnına ders olmaz! Çocuklarımızın hayati ihtiyaçları, rant kapısı haline getirilemez. Vicdana ve sosyal devlet ilkesine aykırı bu rantçılığa derhal ‘dur’ deyin. Beslenme bir haktır, gasp edilemez!" şeklinde konuştu.

EĞİTİM İŞ AYDIN ŞUBE MEB KANTİN ÖĞRENCİ OKUL ALİ BAŞDEMİR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI