Zamlar Ceyhan’da protesto edildi

STK lar Ceyhan’da zamları protesto etti.

Zamlar Ceyhan’da protesto edildi
Zamlar Ceyhan’da protesto edildi Admin

 

Adana- Adananın Ceyhan İlçesinde Sivil toplum örgütleri son günlerde yapılan zamları protesto ederek, Zamların geri alınmasını talep ettiler.


Sivil 
inisiyatif olarak yapılan protesto toplantısı Ceyhan Cemevikonferans salonunda yapıldı. Zamları protesto toplantısına Ceyhan Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Ceyhan Tuhafiyeciler Odası, Ceyhan 6 Ocak Esnaf Kefalet Kooperatifi, Eğitim Sen, Eğitim İş Sen, Ceyhan Atatürkçü düşünce derneği, Ceyhan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, Ceyhan Tüketici hakları derneği katıldı. Yapılan toplantıda iştirakçi kurumlar birer birer basın açıklaması yaparak zamları protesto ettiler. Hacıbektaş Veli Ceyhan Şube Başkanı Bahadır Odabaşı, Ceyhan Tuhafiyeciler Odası Başkanı Mustafa Yıldırım, Eğitim Sen Ceyhan Şubesi yürütme kurulu üyesi Tuğrul KalınEğitim İş Sen Ceyhan Şube Başkanı Tayfun Bilici, Ceyhan Atatürkçü düşünce derneği Başkanı Hamdi Yağan, Ceyhan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Balkan Toplantısında konuşma yaparak Zamları Protesto ettiler.

Toplantıda Konuşma Yapan Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ceyhan Şube Başkanı Bahadır Odabaşı ‘’ Gün geçmiyor ki sabaha zamla uyanmayalım. Zamlar artık sağanak şeklinde gelmeye başladı ve vatandaşlarımız geçinemez duruma geldi. Ocak Ayında belirlenen açlık sınırı 4.250 tl, yoksulluk sınırı ise 13 bin 844 lira olarak belirlendi. Yani bu ne demek? Türkiye de çalışan Asgari ücretlilerin hepsi açlık sınırında ve çalışan memurların %95 yoksulluk sınırında demektir. Son yapılan Şubat zamlarından sonra bu rakam daha da artmıştır. Asgari ücrete yapılan %50 zammın ve Memurlara yapılan %30 zammın hemen ardın, elektriğe-gıdaya-akaryakıta ve tekstile yapılan %150 den %300 e kadar yapılan zamlar artık vatandaşlarımızı boğmakta ve yapılan zamlar erimektedir. Buradan iktidara seslenmek istiyoruz. Zamları biran önce geri çekin ve enerji piyasasını yeniden kamulaştırın. Isınma, barınma, beslenme, eğitim, sağlık vb. haklar temel insan haklarıdır. Şimdi soruyoruz bu temel hakları insanlar nasıl karşılayacaklar. Vatandaşının temel haklarını karşılanmasını sağlamak hükümetlerin temel görevidir. O nedenle iktidarı ve temsilcilerini göreve çağırıyoruz ve yeniden söylüyoruz. Zamları geri çekin ve Enerji kurumlarını yeniden kamulaştırın. İnsanlar yataklarına aç girmesinler ve insanca yaşasınlar. Ayrıca insanların olan ısınma, barınma ve gıda gibi temel ihtiyaçlarındaki ürünlerde KDV %1 e çekilmeli vatandaşın biraz nefes alması sağlanmalıdır. Diğer bir konu ise şuan içerisinde bulunduğumuz CEMEVLERİ için kesilen elektrik faturalarıdır. Dünyanın neresinde insanların ibadethane olarak saydıkları mekânlar ticarethane olarak gösterilir. Bu Alevi toplumuna yapılan bir saygısızlık ve yok saymaktır. Ticaretin ne olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle diyoruz ki CemevleriAlevi toplumunun ibadethanesidir. Buradan açık ve net söylüyoruz, bu hakaret derhal çözülmeli ve Cemevlerinin elektrik faturaları diğer ibadethaneler gibi devlet tarafından karşılanmalıdır.’’ Dedi

Eğitim Sen Ceyhan şubesi adına konuşma yapan Tuğrul Kalın ‘’Bilindiği üzere ülkemiz son süreçte dipsiz bir kuyu misali gittikçe derinleşen bir ekonomik kriz yaşamaktadır. Bu süreçte açlık, işsizlik ve yoksulluk derinleşerek büyümektedir. Birçok işveren işçilerinin maaşını ödeyemediği için çıkarmakta, geçim kaynağı olan dükkânlarını kapatmak zorunda kalmaktadır. Yaşanan ekonomik krizin faturası biz emekçilere ödetilmeye çalışılmakta ve ödetilmektedir. Yaşanan bu durum tüm halkımızı etkilemeye devam etmektedir. Artan gübre, tohum, ilaç ve sulama enerjisi fiyatları yüzünden çiftçiler üretim yapamamakta, araç sahipleri artan petrol fiyatları yüzünden araçlarını kullanamaz hale gelmiştir.  Halk her zaman ucuz alış veriş yeri olarak gördüğü pazarlara gidemez hale gelmiştir. Eğitim ve Bilim Emekçileri sendikası olarak taleplerimiz;

• Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki artışlar fahiştir, kabul edilemez derhal geri alınmalıdır.
• Maddi imkânsızlık nedeni ile elektrik, doğalgaz, su faturalarını ödeme zorluğu çekenlerin elektrik, gaz ve suyu kesilmemeli, bu ihtiyaçlar kamu kaynaklarından sağlanıp, halkın karanlıkta, soğukta ve susuz kalmaları önlenmelidir.
• Enerji kuruluşları acilen kamulaştırılmalı, enerji yoluyla halkın soyulması durdurulmalıdır.
• Tarıma destekler artırılmalı gıda üretimine yapılacak destekler ve üretilenlerin kooperatifler aracılığıyla halka ulaştırılması sağlanmalı, başta ekmek olmak üzere tüm gıda ürünleri halkın alabileceği seviyeye çekilmelidir.
• Hızla artan fiyatlar karşısında ücretleri eriyen çalışan ve emeklilerin gelirleri insanca yaşamalarına imkân verecek düzeye yükseltilmelidir.’’ Dedi.

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Şampiyonu Adnan Menderes Üniversitesinin AnchorFutbol Takımı Türkiye’yi Dünya Kupasında Temsil Edecek
Türkiye Şampiyonu Adnan Menderes Üniversitesinin AnchorFutbol Takımı Türkiye’yi Dünya Kupasında Temsil Edecek
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun