MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE ÜNİVERSİTELERDEN ALINAN SERTİFİKA SORUNU

MEB 2022 Yılı Öğretmenlerin Alan Değişikliği başvurularını almaya başladı.Ancak MEB Alan değişikliği başvurularında üniversitelerden alınan 540 saatlik sertifikaları kabul etmiyor.

MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE ÜNİVERSİTELERDEN ALINAN SERTİFİKA SORUNU
MEB ALAN DEĞİŞİKLİĞİNDE ÜNİVERSİTELERDEN ALINAN SERTİFİKA SORUNU Admin

MEB 2022 Yılı Öğretmenlerin Alan Değişikliği başvurularını almaya başladı.Ancak MEB Alan değişikliği başvurularında üniversitelerden alınan 540 saatlik sertifikaları kabul etmiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 2022 yılı alan değişikliği işlemlerini başlattı.

Başvuru İçin Tıklayınız.

Kılavuza ulaşmak için Tıklayınız.

Bu husus 2020 yılında da aynı şekilde kabul edilmemiş ve konu yargıya yansımıştı.

 

Kayseri 2. İdare Mahkemesi alan değişikliği başvurularında üniversitelerden alınan 540 saatlik sertifikanın kabulüne karar vermiştir.

İdare mahkemesi kararının gerekçesinde "Uyuşmazlıkta yukarıda yer alan mevzuat hükümlerinin birlikte değerlendirilmesinden, gerek Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 60. maddesinde gerekse Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilen 2020 yılı alan değişikliği duyurusunda özel eğitim alanına geçiş başvurularında istenilen 540 saatlik zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği eğitim programına ilişkin sertifikanın hangi kurumdan alınacağına ilişkin kısıtlayıcı bir hükmün yer almadığı, talim terbiye kurulu kararında düzenlenecek olan eğitim programının içeriğinin, yönteminin, uygulama esaslarının, başlama ve bitiş tarihlerinin, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü koordinesinde belirleneceği belirtilmiş ise de, bu hükmün başka kurumlar tarafından verilen zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği eğitimi sonucunda verilen sertifikaların kabul edilmemesi sonucunu doğurmadığı, sadece bu eğitimin bakanlıkça düzenlenmesi durumunda uyulacak esasları belirlediği, bu itibarla mevzuatta davacının Adnan Menderes Üniversitesi tarafından açılan 540 saatlik zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği eğitimine katılarak almış olduğu sertifikanın alan değişikliği başvurularında kabul edilmeyeceğine ilişkin bir düzenleme bulunmadığı görüldüğünden, dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmaktadır." ifadelerine yer verilerek dava konusu işlem iptal edilmiştir.

MEB'in yeniden bir davayla muhatap olmaması ve işlemlerin karışmaması için bu konuyu yeniden ele almasında fayda bulunuyor.

İşte o karar;Ahmet KANDEMİR

 
Memurlar.Net
MEB ÖĞRETMEN ATAMA ALAN DEĞİŞİKLİĞİ SERTİFİKA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI