Genel Sağlık İş Tüm Yurtta İş Bıraktı

Sağlık emekçilerine vadedilen sözlerin biran önce tutulması talebiyle tüm yurtta 1 günlük iş bıraktı

Genel Sağlık İş Tüm Yurtta İş Bıraktı
Genel Sağlık İş Tüm Yurtta İş Bıraktı Admin

Genel Sağlık İş Sendikasından yapılan yazılı açıklamada;

Sağlık emekçilerine vadedilen sözlerin biran önce tutulması talebiyle tüm yurtta 1 günlük iş bıraktık.

Acil sağlık hizmetlerini aksatmayacak şekilde yurdun dört bir köşesinde iş bırakan sağlık çalışanları, iş yerlerinde basın açıklaması düzenleyerek taleplerini dile getirdi.

Hava şartlarına aldırmadan, soğuk, yağmur demeden taleplerini yüksek sesle haykıran sağlık çalışanları, “Geçinemiyoruz” dedi.

Sendikamız Genel Başkanı Dr. Derya Uğur’un basın açıklaması:

Sağlık emekçileri siyasi iktidarın ‘’zam yaptık… yapacağız… yapıyoruz…’ söylemlerinden artık umudu kesmiştir. 20 yılın sonunda sağlık çalışanlarının geldiği nokta açlık sefalet ve yoksulluktur.

Aralık ayında da iktidar tarafından umut balonları patlatılmış, sağlık emekçilerine 2500 TL ile 5000 TL arası zam yapılacağı haberleri en yetkili ağızlar tarafından kameralar önünde defalarca deklare edilmiştir. Müjde manşetleriyle toplumda algı oluşturulmuş, ancak aradan 60 gün geçmesine rağmen, verilen sözlere dair en ufak bir adım dahi atılmamıştır.

Siyasi iktidara ve onun “atanmış” Sağlık Bakanına soruyoruz; Yapılacağını iddia ettiğiniz zamlar nerededir?  Ne zaman yapılacaktır?

Kamuoyunda “MAAŞLARA ZAM” algısını neden yarattığınızı ve kameralar önünde neden çocuk gibi azarlandığınızı, sonra da hangi odakların talimatıyla komisyonda yasa teklifinin geri çekildiğini, bu ülkenin ve toplumun değil, hangi güç merkezlerinin çıkarlarına hizmet ettiğinizi biliyoruz…

Türkiye Cumhuriyeti’nin Sağlık Bakanlığı makamı; vaatler verip, algı oluşturup sonra da unutturma yeri değildir.  Bu ülkenin devlet geleneği, Sağlık Bakanını verdiği sözü yerine getirmekle mükellef kılar.

Sözünü yerine getiremeyen Sağlık Bakanı, “affını isteyerek değil”, derhal “istifa” ederek, sermaye gruplarının değil, bu ülkenin Sağlık Bakanı olduğunu tüm sağlık camiasına göstermek durumundadır.

Siyasi iktidarın 20 yıldır izlediği politikaların sonucu olarak yaşadığımız ekonomik kriz, sağlık emekçisini artık yaşayamaz hale getirmiştir.

İktidarın yap boz tahtasına çevirdiği, sağlık sistemi çökme noktasındadır;

  • Sağlık emekçisi geçinemez
  • Hastalar randevu bulamaz durumdadır.

Son bir yılda yaklaşık 1400 hekim yurt dışında, daha cazip imkânlarla çalışmak için istifa etmiştir.

Ülkemizde hekimlik yapmak yerine yurt dışında garsonluk yapmayı tercih eden doktor haberleri medyada her geçen gün giderek artan bir şekilde geniş yer bulmaktadır.

Kamu hastanelerinde ilaç ve sarf malzeme eksikliği yaşanmakta, hastaların ihtiyacı olan tıbbi malzemeler bazı kurumlarda hasta yakınlarınca temin edilmeye çalışılmaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde, malzeme eksikliği nedeniyle tedaviler yapılamamaktadır.

Bu gidişat, kaçınılmaz sona doğru yaklaştığımızın göstergesidir. Muayene olacak hekim, hasta takibi yapacak hemşire bulamayacağımız günler çok yakındır.

Siyasi iktidar derhal bu kötü gidişata, “Sermaye gruplarının değil”, ülkenin ve toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözüm bulmalı, pandemi ve ekonomik krizle ezilen sağlık emekçisinin feryadına kulak vermelidir. Geldiğimiz noktada, taleplerimizin karşılanması, halkımızın sağlığı için artık ertelemez bir ihtiyaç olmuştur.

Uzman hekim ve pratisyen hekimler için vaat edilen ekonomik artışlar hızlıca hayata geçirilmelidir.

Ek ödeme ve performans aldatmacasına derhal son verilmeli, tüm sağlık emekçileri için yoksulluk sınırı üzerinde insan onuruna yaraşır tek kalem maaş düzenlemesini gerçekleştirmelidir.

Geçmişe etkili olmak koşuluyla yılda 90 gün yıpranma payı derhal kanunlaşmalıdır.

Seçim meydanlarında onlarca kez vaat edilen 3600 ek gösterge artışı için gün saymaktan vaz geçilmeli Lisans mezunlarına 3600 ve Hekimlere de 7200 olmak üzere kademeli ek gösterge artışının gereği acilen yapılmalıdır.

Genel Sağlık-İş olarak TBMM ye sunduğumuz sağlıkta şiddetle etkin mücadele yasa tasarısı kabul edilerek sağlıkta şiddetle mücadele samimiyetle yürütülmelidir.

Sağlık emekçileri için artık bıçak kemiği geçmiş, iliğe dayanmış vaziyettedir. Gün birlik olma birlikte mücadele etme günüdür. Mücadelemiz haklarımızı alana kadar kararlılıkla sürecektir.

Bu bağlamda bugün (8 Şubat 2022 Salı) acil sağlık hizmetlerini aksatmamak üzere iş bırakıyoruz.

Amacımız halkımızın sağlık hizmetini sekteye uğratmak değil, değersizleştirilen, yok edilmeye çalışılan sağlık sistemimizin, halkımızın parasız sağlık hizmeti alabilmesinin mücadelesidir.

Biliyoruz ki halkımız bizim yanımızdadır,

Biliyoruz ki taleplerimiz tüm toplumun talepleridir.

Taleplerimizle eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir sağlık hizmetinin mücadelesini veriyoruz.

Taleplerimizle sağlık çalışanlarının biraz olsun nefes alabilmesinin mücadelesini veriyoruz.

Sağlık hizmeti verenlerin nefes alamadığı çalışma koşullarında halkımızın yaşam hakkının giderek zorlaşacağını, gücümüz yettiğince paylaşmaya ve iktidara duyurmaya çalışıyoruz

genel saglık is is bırakma grev saglıkcı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Şampiyonu Adnan Menderes Üniversitesinin AnchorFutbol Takımı Türkiye’yi Dünya Kupasında Temsil Edecek
Türkiye Şampiyonu Adnan Menderes Üniversitesinin AnchorFutbol Takımı Türkiye’yi Dünya Kupasında Temsil Edecek
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun