Tüm Eleştirilere Rağmen Öğretmenlik Meslek Kanununun Bugün Yasalaşması Bekleniyor

Eğitim İş ve Eğitim Sen'in dün TBMM ve MEB önünde gerçekleştirdiği eylemlere ve Türk Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen'in eksiklikler var diyerek eleştirdiği Öğretmenlik Meslek Kanununun bugün Meclis'te yasalaşması bekleniyor.

Tüm Eleştirilere Rağmen Öğretmenlik Meslek Kanununun Bugün Yasalaşması Bekleniyor
Tüm Eleştirilere Rağmen Öğretmenlik Meslek Kanununun Bugün Yasalaşması Bekleniyor Admin

Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM'de görüşülmeye bugün yeniden başlanacak. Çok eleştirilen ve hiçbir sndika, STK ya da eğitim camiasını görüşleri ile alınmadan hazırlanan teklifin bugün yasalaşması bekleniyor.

Mecliste görüşmeye başlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu eğitim camiasındaki her kesim eleştiriyor. Öğretmenlere göre teklif, “özensiz, ihtiyaçları karşılamaktan uzak ve eksik”

Yasa teklifine, öğretmenler, eğitim sendikaları, eğitim bilimcileri ve muhalefet partileri tepki gösterdi.

Eğitim İş Sendikası dün TBMM önünde açıklama yapmak istedi ve polis engeliyle karşılaştı.

Eğitim İş, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanacak Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin kabul edilmemesi yönünde çağrıda bulunmak için Meclis önüne geldi. Sendika üyelerinin, teklifin geri çekilmesini talep etmek için açıklama yapması çevik kuvvet polislerince engellendi. Polis ekipleri, grubun önüne barikat oluşturunca tansiyon yükseldi. 

Eğitim İş Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifinin, amacın öğretmenlik mesleğinin itibarını artırmak değil, öğretmenleri oyalamak ve bölmek olduğunu düşünüyor.

Taslağın, 1739 sayılı Milli Eğitim Kanunu’nda bulunan 43. ve 45. maddelerden hemen hiçbir farkı olmadığına dikkat çekilen açıklamada “Siyasal iktidarın hukuksuz yönetmelikler konusundaki dosyasının son derece kabarık olduğu bilinmektedir. Taslağın en önemli çelişkisi 3. maddede yer alan öğretmenlik mesleğini, özel bir ihtisas (uzmanlık) mesleği olarak tanımlarken, kanun taslağı ile yeniden bir uzmanlık tanımlamasına gitmiş olmasıdır. Uzmanlık ve başöğretmenlik kariyer basamaklarının sınava tabi tutulmuş olması ayrı bir garabeti ifade etmektedir. Yine hazırlanan yönetmeliklerle kariyer basamaklarının sınırlı mali kadrolara bağlanacağı görülmektedir” denildi.

Eğitim Sen ise kanunun geri çekilmesi gerekiyor. Eğitim Sen' in açıklamsında "Kanun teklifinin muhatabı olan eğitim emekçilerinin bilgisi ve önerileri dışında hazırlanan, onların temel haklarını ve taleplerini içermeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi derhal geri çekilmelidir. Bir meslek kanunu hazırlanacaksa “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı” temel alınmalı, sadece öğretmenlerin değil tüm eğitim emekçilerin hakları ve taleplerini güvence alına alan yeni bir düzenleme yapılmalıdır" deniyor.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME

Taslağın en büyük eksikliğinin “Öğretmen Yetiştirme” üzerine olduğu belirtilen açıklamada, yaklaşık 100 bin ücretli, 700 bin de “ataması yapılmayan” öğretmenleri dolaylı olarak ilgilendiren maddelerin bulanmamasına dikkat çekildi. “ Mülakat sistemi”nin bu haliyle bırakılmasının tehlikeleri vurgulanan açıklamada şu eleştirilere yer verildi:

- Öğretmenlik mesleği ‘norm kadro’ baskısı altında kıvranıyor. Ders sayısı azaltılan bu branşlarda öğretmenler okullarını, kimi zaman okullarıyla birlikte de ilçelerini değiştirmek zorunda kalıyor.

- Taslakta, ‘hizmetiçi eğitim’den söz edilmiyor.

- Nöbet ücretlerinin düzenlenmesiyle ilgili hiçbir ifade yer almıyor.

- Taslakta açık olmayan diğer bir konu ise 3600 ek göstergenin başöğretmenlik kariyer basamağına bağlanıp bağlanmadığı.

‘MESLEK ZAYIFLAYACAK’

Teklifi değerlendireen eğitimci Alaattin Dinçer, “Teklif eğitimin niteliğine ve öğretmenlerin mesleki gelişimine çözüm üretmekten uzak. Çözüm üretmek bir yana içinde barındırdığı ayrıştırıcı niyet nedeniyle de öğretmenlik mesleğini toplum nezdinde zayıflatan bir işlev görecektir” uyarısında bulundu. Öğretmen Kariyer Basamakları maddesinin geri çekilmesi gerektiğini belirten Dinçer, “Düzenlemenin ücret farklılaşması yaratmak dışında başka bir amaca hizmet etmeyeceği görülmelidir” dedi.

TEKLİF ÖĞRETMENLERE SORULDU
YÜZDE 90’A GÖRE ‘KÖTÜ’

Maarif müfettişi Doğan Ceylan, yasa teklifinin eğitim camiasının beklentilerini ne düzeyde karşıladığını ölçmek amacıyla bir anket düzenledi. Yaklaşık üç bin öğretmenin yer aldığı ankete katılanların yüzde 90’ı teklfi “çok kötü”, yüzde 6’sı ise “kötü” olarak nitelendirdi. Gerekli özen gösterilmeden çalakalem yazılmış bir tasarı olduğunu, içeriğinde bir çok eksikliğin bulunduğunu söyleyen Ceylan, “Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilirken, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yöneticiliğe atanan şube müdürlerinin, ilçe müdürlerinin, il milli eğitim müdürlerinin ek göstergelerinin 3000 olarak kalması önemli eksikliklerden biri. Sayıları 200 binin üzerinde olan özel öğretim kurumlarındaki öğretmenlerin de mesleki standartlarda ücret almalarına ve çalışma koşullarına ilişkin maddelerin bulunması gerekirdi” diye konuştu.

EĞİTİM İŞ:POLİS ENGELİNE RAĞMEN MECLİS ÖNÜNDE  ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU PROTESTO ETTİK

tbmm meclis ogretmenlikmeslekkanunu öğretmen meslek kanun
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI