Eğitim İş Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün:“Çocuk işçilik, devlet eliyle resmileştiriliyor”

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, yayımladı basın açıklamasında;

Eğitim İş Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün:“Çocuk işçilik, devlet eliyle resmileştiriliyor”
Eğitim İş Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün:“Çocuk işçilik, devlet eliyle resmileştiriliyor” Admin

Eğitim-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Serap Müjdeci Gökgün, Cumhuriyet’in en büyük kazanımlarından birinin her çocuğa yeterince okur ve çalışırsa bu ülkede her şey olabileceği gerçeğini sunması olduğunu belirterek, “Şimdi ise yoksul çocuklara işçisin sen işçi kal deniyor. Sefalet, yoksul çocuklar için hükümetin elindeki kalemle yazılan bir alın yazısı haline getiriliyor. Memleketin ırmağını, dağını, taşını, kaynaklarını, fabrikalarını sattılar; şimdi ise çocuklarımızın hayatlarına fiyat biçiyorlar, küçük yaşta sömürmeye başlıyorlar. İşletmelerin karanlık köşelerine itilen, patronların insafına terk edilen, yaşıtlarından ve kitaplarından koparılan bu çocukların, başka mesleklere dair hayal kurmasına imkan bile bırakılmıyor.

Kendi çocuklarına şatafattan başka hiçbir şeyi reva görmeyenler; halkın çocuklarının, akranlarıyla bir arada, fiziki imkanlarının ve ihtiyaçlarının karşılandığı, alanında uzman öğretmenlerinin kontrolünde, düzgün biçimde meslek öğrenmesine bile tahammül edemiyor. Çocuk işçilik, çocuk yaşta sömürü, devlet eliyle resmileştiriliyor. Yoksul bırakılan insanlar cemaat ve tarikatlara mecbur bırakılırken şimdi de çocuklarıyla birlikte ucuz iş gücü olmaya mahkum bırakılıyor. Pedagojiden, bilimden, akıldan ve vicdandan uzak olan bu anlayış, çocuklarımızı ucuz ve itaatkar iş gücü olarak görüyor; onların hayallerini çalıyor, bizlerin geleceğini karartıyor” dedi.

eğitim iş sendika balıkesir çocuk işçilik serap müjdeci gökgün
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ALİ SARAÇ     2022-01-28 2021 yılını ILO çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan etmişken, aynı yılın sonunda Milliği Eğitim Bakanlığı'nın 4 gün işyeri 1 gün okul olan olan lise eğitimi görecek çocukları kapsayan mesem projesi kabul edilemez.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI