Mutlu: Salgınla birlikte eğitimde sorunlar ağırlaştı

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Sabri Mutlu ve yönetimi, 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci dönemini değerlendirdi.

Mutlu: Salgınla birlikte eğitimde sorunlar ağırlaştı
Mutlu: Salgınla birlikte eğitimde sorunlar ağırlaştı Admin

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Sabri Mutlu, 2021-2022 eğitim öğretim yılının birinci döneminin sonlanması ile birlikte yarı yıl değerlendirmesi yaptı. Mutlu, “Eğitim alanında yıllardır yaşanan ve COVID-19 salgını birlikte sorunlar daha da ağırlaştı. Yaz saati-Kış saati uygulamaları nedeniyle gündemdeki yerini koruyan okul giriş-çıkış saatleri sorunu giderek büyümekte ve bir güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır” dedi. Şube binasında gerçekleştirilen basın toplantısına, Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Sabri Mutlu, Şube Sekreteri Nazım Durmuş, Şube Mali Sekreteri Zeynep Gerim, Şube Örgütlenme Sekreteri Gül İzkavas, Şube Basın Yayın Sekreteri Tuğba Topal ve Şube Eğitim Sekreteri Ersin Tolga Başbay katıldı.

“TASARRUFU EĞİTİMDEN YAPMAYA KARARLILAR”
Mutlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“- Pandemiye ilişkin neredeyse hiçbir tedbir almadan yüz yüze eğitime geçen MEB, okullarımızı virüsün kuluçka alanı haline getirmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi, salgın koşullarına rağmen 2022 yılı için 189 milyar 10 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bu yetersiz bütçe, yeni dersliklerin inşası için, gereken öğretmen atamaları için, taşımalı eğitim utancını bitirmek için, okulları pandemiye uygun hale getirmek için, Köy okullarını aktif hale getirmek için hazırlanmamıştır. Bu bütçe, ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyenlerin, tasarrufu eğitimden yapmaya kararlı olduklarını göstermektedir.


 
YAZ-KIŞ SAATİ UYGULAMASI SORUNU BÜYÜYOR
Yaz saati-Kış saati uygulamaları nedeniyle gündemdeki yerini koruyan okul giriş-çıkış saatleri sorunu giderek büyümekte ve bir güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır. Siyasal iktidarın saat ayarı uygulamasındaki akıl almaz tutumu başka yapısal çarpıklıklarla da beslenmektedir. Giriş-çıkış saatleriyle ilgili yapısal sorunun başında “ikili eğitim” gelmektedir. Ancak MEB ikili eğitimi sonlandırmak için de hiçbir adım atmamaktadır.

Türkiye’de 53 bin 620 resmi, 13 bin 501 özel okul bulunmaktadır. Özel okullarda eğitim gören öğrencilerin yararlandığı imkânlar çok daha fazlayken, bu okullarda gözlerden uzakta bir başka sömürü de yaşanmaktadır.

3600 EK GÖSTERGE RAFA KALKMIŞTIR
Öğretmenler bu eğitim döneminde de kadrolu, ücretli, sözleşmeli diye kademelendirilerek sömürülürken seçim öncesi AKP'nin defalarca vadettiği 3600 ek gösterge rafa kalkmıştır. Öğretmen alımlarında KPSS’de dereceye girmek dahi artık bir kriter olmaktan çıkmış ve mülakat denilen bu garabet sistem temel belirleyici unsur haline gelmiştir.

Daha önce defalarca söylediğimiz gibi eğitim sisteminde yıllardır yaşanan sorunların aşılmasının, çocukların nitelikli bir eğitime ulaşabilmesini sağlamak için bugüne kadar izlenen bilimsel olmayan eğitim politikalarını tamamen değiştirmekten geçmektedir. Yaşanan karanlık tablodan çıkışın tek yolu ise eğitimin eşit, parasız, bilimsel, laik ve kamusal niteliğinin arttırılmasıdır. Eğitimin paydaşlarından göstermelik olarak görüş almak yerine, fikirlerimize ve önerilerimize gerçek anlamda kulak vermelisiniz”

EĞİTİM İŞ KOCAELİ ŞUBE SABRİ MUTLU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI