MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR

MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR Admin

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ, öğretmenlerin yer değiştirmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Birçok sorunun temelinde yer değiştirme sisteminin olduğunu ifade eden ÖĞRETİCİ, atama ve yer değiştirme sisteminin değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli öğretmenlikten norm fazlalığına, özür grubundan alan değişikliğine kadar öğretmenlerin yaşadığı birçok sorunun temel sebebi atama ve yer değiştirme sistemidir.

Öğretmenlerimiz aynı öğretmenler odasında farklı statülerde çalışmakta, sözleşmeli öğretmenlerimiz aileleri ile buluşamamakta, isteğe bağlı yer değişikliklerinin büyük bir çoğunluğu gerçekleşmemekte, aynı ilde buluşabilen kadrolu öğretmenlerimiz günde yüzlerce km yol gitmektedir.

2022 Ocak ayında yapılan Öğretmenlerin Yarı Yıl Mazerete Bağlı Yer Değişikliğinde il içi özür grubuna başvuran 19.410 öğretmenden yalnızda 5257’si, iller arası özür grubuna başvuran 6685 öğretmenden ise 5277’inin ataması gerçekleşmiştir. İl dışındaki öğretmenlerimiz ailelerinden farklı şehirlerde çalışmaya devam edecekken yıllardır il içinde ayrı kalan öğretmenler ise büyük çoğunlukla buluşamamaktadır. Özellikle il içinde çok uzak ilçelerde çalışan öğretmenlerimiz bulunmaktadır. MEB’in atama ve yer değiştirme sorununu görmezden gelmesi nedeniyle bu sorun yıllar geçtikçe daha da büyümektedir.

Bu sorunların köklü çözümü atama ve yer değiştirme sistemimizi değiştirmekten geçmektedir. Öncelikle mevcut durumdaki hizmet puanları ve hizmet alanları değişmeli, çalışma güçlüğü çekilen bölgelerdeki öğretmenlere teşvik verilmeli, becayiş uygulaması tekrar hayata geçirilmeli ve adil, öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi oluşturulmalıdır.

 

Anadolu Eğitim Sen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI