Çıkan yüzde 2,5’luk zam, emekçinin kaderi değildir

Kamu emekçisine yapılan zamla ilgili açıklama yapan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Aydın Şube Sekreteri Funda Akdeniz, "Çıkan yüzde 2,5’luk zam, emekçinin kaderi değildir" dedi.

Çıkan yüzde 2,5’luk zam, emekçinin kaderi değildir
Çıkan yüzde 2,5’luk zam, emekçinin kaderi değildir Admin

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Aydın Şube Yönetim Kurulu adına Şube Sekreteri Funda Akdeniz, kamu emekçisine yapılan zam ile ilgili açıklama yaptı. Yılın ilk gününde elektriğe yüzde 127, doğalgaza yüzde 50 zam yapıldığını dile getiren Akdeniz, kamu emekçisine de yüzde 2 buçukluk zam yapıldığını, bu zammın sefalet zammı olduğunu ve müjde diye yutturulmaya çalışıldığını iddia etti. Akdeniz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zammı duyurduğu konuşmasını “Allah hepinizin yardımcısı olsun” diye bitirmesinin ise durumu özetlediğini dile getirdi.

 

“ŞİŞİRDİKLERİ ZAM ORANI SADECE YÜZDE 2.5’TUR”


“Öncelikle kamu emekçisine yapılan zamma ilişkin havuz medya ve yandaş sendikalardaki yüzde 30 yalanı, ortadaki rezaletin de ötesine geçmiştir" diyen Akdeniz, gerçeklerin ise gün gibi açık olduğunu dile getirdi. Akdeniz, “Kamu emekçisinin ücretindeki tüm artış, zam değildir. Yüzde 30 olarak lanse edilen rakamın yüzde 22.9’u enflasyon farkının geri ödenmesidir ve bu ödeme, zam değildir. Üstelik enflasyon ödemesi bile yetersiz yapılmıştır. Bu kalemdeki ödeme, eş-dost atamalarıyla arpalığa çevrilen ve yıllardır enflasyon oranını hayali rakamlarla açıklayan TÜİK’in son belirlediği yüzde 36’lık enflasyon oranının bile altında kalmıştır. Artıştaki yüzde 5’lik dilim ise daha önceki rezil Toplu İş Sözleşmesi’nden (TİS) gelen rakamdır. Yani zikretmekten çekindikleri için şişirdikleri zam oranı, sadece ve sadece yüzde 2.5’tur” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK BİR SKANDAL”


Son 1 yılda temel gıda malzemelerinin ortalama yüzde 70 arttığını ve artmaya da devam ettiğini dile getiren Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kira ve faturalardaki artış nedeniyle tüm emekçiler daha aybaşında ay sonunu kara kara düşünmeye başlamışken yüzde 2,5’luk ek zam yapmak, büyük bir skandal ve ağır bir hakarettir. Elbette kamu emekçisi bu hakareti eden kadar ettireni de tanımakta, bilmektedir. Bu hakarette kamu emekçisine sefaleti reva gören iktidar kadar, ona çanak tutanların da payı büyüktür.” Akdeniz, haklarını alıncaya kadar mücadele devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Eğitim iş Aydın Şube
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
10 SORUDA 2022 YILI İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI ÖĞRETMEN ATAMALARI
10 SORUDA 2022 YILI İL İÇİ İSTEĞE BAĞLI ÖĞRETMEN ATAMALARI
Sosyal medyada TYT yorumları: Türkçe ve matematikte uzun paragraflar vardı
Sosyal medyada TYT yorumları: Türkçe ve matematikte uzun paragraflar vardı