ÖĞRETİCİ: UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK YENİDEN DÜZENLENMELİDİRAnchor

Anadolu Eğitim Sen Den yapılan yazılı açıklamada

ÖĞRETİCİ: UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK YENİDEN DÜZENLENMELİDİRAnchor
ÖĞRETİCİ: UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK YENİDEN DÜZENLENMELİDİRAnchor Admin

Bilindiği gibi 2005 yılında Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliği yayınlanmış ve öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere kariyer basamakları oluşturulmuştur.

2005 yılında ilk ve son defa yapılan sınavlar ile kariyer basamaklarında yükselmeler yapılmış, son sınavın ardından 16 yıl geçmesine rağmen yeni bir sınav yapılmamıştır.

Kariyer basamaklarında yükselen öğretmenler uzman ve başöğretmen ünvanları için ek ödeme alırken yıllardır sınav yapılmadığı için diğer öğretmenler kariyer basamaklarında yükselememiş ve ek ödemeden yararlanamamıştır. 16 yıldır sınavın yapılmadığı düşünüldüğünde bu mağduriyetin büyüklüğü anlaşılmaktadır.

Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde yeniden yapılandırılması düşünülen kariyer basamakları hala taslak olarak beklemektedir. MEB bu taslağı bir an önce paydaşların görüşüne açmalı ve öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak kariyer basamakları hayata geçirilmelidir. Öğretmenlerden 8 yılını tamamlayanlar uzman öğretmen, 15 yılını tamamlayanlar ise başöğretmen tazminatı almalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SAĞLIK  EMEKÇİLERİ 6 ARALIK’TA İŞ BIRAKIYOR
SAĞLIK EMEKÇİLERİ 6 ARALIK’TA İŞ BIRAKIYOR
TEKİRDAĞ EĞİTİM İŞ'E REKOR KATILIM
TEKİRDAĞ EĞİTİM İŞ'E REKOR KATILIM