Eğitimİş Şube Başkanı Arpat; Cumhuriyet'i sindiremeyenlerin kör nefretlerine yenilmeyeceğiz!

Eğitimİş; “Vali tarafsızlık ilkesiyle çelişmektedir”

Eğitimİş Şube Başkanı Arpat; Cumhuriyet'i sindiremeyenlerin kör nefretlerine yenilmeyeceğiz!
Eğitimİş Şube Başkanı Arpat; Cumhuriyet'i sindiremeyenlerin kör nefretlerine yenilmeyeceğiz! Admin

Gaziantep’te Şehitkamil Vicdan-Ahmet Güner Ortaokulu'nda düzenlenen 10 Kasım töreninde Şair Süleyman Apaydın'ın "Yıkım Heykellerimi" adlı şiirini okuduğu için hakkında soruşturma açılan Eğitmiş üyesi öğretmene sendikası sahip çıktı. Eğitim İş Şube Başkanı Ali Arpat, öğretmenin dinci medya ve partinin hedef göstermesinden sonra Valiliğin soruşturma açtığına dikkat çekerek, “Bu şiir MEB tarafından yasaklı bir şiir olmadığı gibi, tören programı için kurulan komisyondan da geçmiştir. İdari bir soruşturmada karar verici son merci olan Vali'nin, bu konuda fikir beyan etmesi de tarafsızlık ilkesiyle çelişmektedir. Bu anlayışı red ediyoruz” dedi.

 

CUMHURİYET'İ SİNDİREMEYENLERİN KÖR NEFRETLERİNE YENİLMEYECEĞİZ!


 
Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitimİş) Gaziantep Şubesi Başkanı Ali Arpat, dinci çevrelerin hedef gösterdiği sendikalarının üyesi Serap öğretmenin yalnız olmadığını belirterek, “10 Kasım Atatürk'ü Anma töreninde, şair Süleyman Apaydın'ın Cumhuriyet'i öven ve Atatürk'ün aydınlık fikirlerinin altını çizen "Yıkın Heykellerimi" adlı şiirini okuyan üyemiz öğretmenin bu tutumu takdir edilmesi gerekirken, bazı karanlık çevreler tarafından hedef gösterilmiştir. Bunlarla ilgini hukuki yollara başvuracağız” şeklinde konuştu. www.yenicizgihaber.com 


 
 

Gerici çevrelerin adına haber bile denemeyecek bu provokatif metni elden ele paylaşmasının ardından Gaziantep Valisi Davut Gül’ün öğretmeni hedef gösteren kervana katıldığını ileri süren Ali Arpat, “Vali gece yarısı sosyal medya hesabından "Şehitkamil Vicdan Ahmet Güner Ortaokulunda okunduğu iddia edilen ve açıkça dini değerleri aşağılayan ‘şiir’ konusunda soruşturma açılmıştır" notunu paylaşmıştır. 


 
 

Atatürk'ün ağzından yazılan "Eşit olmasın diyorsanız kadınla erkek / Karaçarşafa girsin diyorsanız / Yobazın gazabından ürkerek / Diyorsanız ki okumasın / Kadınımız kızımız / Budur bizim alın yazımız / Unutun tüm dediklerimi" dizelerinin yer aldığı şiirin okunduğu tören, önce Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Hür Dava Partisi'nin (HÜDA-PAR) yayın organı İLKHA tarafından sözlü saldırıya uğramıştır. Şiirin İslam'a hakaret olduğunu ileri süren yayın organı, akıl almaz biçimde, şiiri okuyan üyemizi karanlık emelleri olmakla itham etmiştir” diye ifade etti.


 
 

Açıklamasında Gurur duyulacak bir 10 Kasım töreninden Aziz Nesin'lik bir trajikomedi çıkaranların görmek istemediği gerçekler şunlar diyen Ali Arpat şöyle devam etti;

 

Üyemiz, töreni hazırlayan yazı kurulundadır ve bu münasebetle törende okunacak şiirleri -her okulda olduğu gibi -okul yönetimine önceden bildirmiştir. Bu öğretmenimiz, aynı okulda geçen seneki 10 Kasım törenine de katkı sunmuştur.

 

ŞİİR, MEB'İN YASAKLI LİSTESİNDE DEĞİL

Söz konusu şiir, MEB'in yasaklı listesinde değildir. Bu şiir hakkında bilinen hiçbir yargı kararı yoktur. Ve hatta birçok okulda 10 Kasım törenlerinde sıklıkla okunan şiirler arasındadır. Dolayısıyla burada suç olmayan bir eylemden, sırf rahatsız olan gericileri memnun etmek için suç çıkarılmaya, aydın bir eğitimci kurban edilmeye çalışılmaktadır.

 

İdari bir soruşturmada karar verici son merci olan Vali'nin, bu konuda fikir beyan etmesi de tarafsızlık ilkesiyle çelişmektedir. Nasıl ki bir davaya bakan hakimin, o davanın karar duruşmasından önce kamuoyuna kanaat beyanında bulunması "ihsası rey", kabul ediliyorsa, valinin bu çıkışı da soruşturma dosyasına dair tutumunu, henüz inceleme olmadan netleştirdiğini yani peşin hükümlü olduğunu açık etmektedir.

 

ÖĞRETMENİMİZLE GURUR DUYUYORUZ

Her şeyden önce söz konusu şiire ve onu okuyan eğitim emekçisine karşı bu kadar düşmanca bir tavır, anlaşılır ve kabul edilir değildir. Cumhuriyet'in kurulmasıyla var olabilmiş koltuklarda otururken, o koltuklardan aldıkları güçle Cumhuriyet değerleri yanında bir duruş sergilememek, tutarlı bir tavır olmaktan uzaktır.

 

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim neferleri olarak, Eğitim-İş olarak, bulundukları her yerde çocuklarımıza Cumhuriyet sevdası aşılayan öğretmenlerimizle gurur duyuyoruz. Bu anlamda Serap öğretmenimizin de sonuna kadar yanında olacağımızı, onu hedef gösterenlere ilişkin hukuki yollara başvuracağımızı ve başlatıldığı iddia edilen soruşturmanın neticesine göre bizim de karşı hamleler yapacağımızı ilan ediyoruz! www.yenicizgihaber.com 

 

Yüreğinde bu ülkenin kurucularına dair biraz olsun vefa bulunan, Cumhuriyet'i ve devrimlerini biraz olsun idrak edebilmiş kimsenin rahatsız olmayacağı o güzel şiiri, biz de gururla tekrarlıyoruz:”


 
 

Açıklamaya CHP’li belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan ile demokratik kitle örgütü temsilcileri, sendika üyeleri, hukukçular katılarak destek verdi.

Açıklama sonunda şiir birkez daha tekrara edilerek okundu;

 

“Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi

Özlediyseniz fesi peçeyi

Aydınlığa yeğliyorsanız kara geceyi

Hala medet umuyorsanız

Şıhtan şeyhten dervişten

Şifa buluyorsanız

Muskadan üfürükçüden

 

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi

 

Eşit olmasın diyorsanız kadınla erkek

Karaçarşafa girsin diyorsanız

Yobazin gazabından ürkerek

Diyorsanız ki okumasın

Kadınımız kızımız

Budur bizim alın yazımız

 

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi

 

Fazla geldiyse size

Hürriyet cumhuriyet

Özlemini çekiyorsanız

Saltanatın sultanın

Hala önemini anlayamadıysanız

Millet olmanın

Kul olun

Ümmet kalın

Fetvasını bekleyin şeyhülislamın

Unutun tüm dediklerimi

Yıkın diktiğiniz heykellerimi”

Kaynak:yenicizgihaber.com

EĞİTİM İŞ GAZİANTEP ALİ ARPAT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
19 Mayıs’ın 103. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA  BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI
EĞİTİM İŞ: MEB, İÇİ BOŞ BİR MESLEK KANUNU’NDAN SONRA BELİRSİZLİKLERLE DOLU BİR YÖNETMELİK YAYINLADI