SELÇUK’TA EĞİTİM SENDİKALARINDAN ORTAK AÇIKLAMA

Selçuk Eğitim-İş İlçe Temsilciliği, Selçuk Eğitim Sen İlçe Temsilciliği, Selçuk Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilciliği yaptığı ortak bir açıklamayla Selçuk’taki eğitim sorunlarını kamuoyu ile paylaştı.

SELÇUK’TA EĞİTİM SENDİKALARINDAN ORTAK AÇIKLAMA
SELÇUK’TA EĞİTİM SENDİKALARINDAN ORTAK AÇIKLAMA Admin

Selçuk Eğitim-İş İlçe Temsilciliği, Selçuk Eğitim Sen İlçe Temsilciliği, Selçuk Türk Eğitim-Sen İlçe Temsilciliği yaptığı ortak bir açıklamayla Selçuk’taki eğitim sorunlarını kamuoyu ile paylaştı.

Açıklama şöyle:

Değerli basın mensupları, öğretmen arkadaşlar, Sivil Toplum Örgütleri, değerli veliler ve öğrenciler…

Şehit Polis Demet Sezen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin;

Ekim 2020 de depremde zarar gördüğü gerekçesiyle zarar gören ana bina ve atölye binası ile birlikte zarar görmeyen hayırsever tarafından yaptırılan tek katlı Çocuk Gelişimi Bölümü ile birlikte üç bölümün daha plansız ve alelacele yıkılması neticesinde ilçemizin en kalabalık öğrenci ve öğretmen nüfusuna sahip olan tek nitelikli okulu,(sınavla öğrenci alan) Şehit Polis Demet Sezen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenciler derslik sıkıntısı nedeniyle okul bahçesinde, okulun koridorlarında, tahtası olmayan çok amaçlı salonda ve aynı zamanda aydınlatma ve ısıtma sorunu olan ve İSG uzmanları tarafından verilen raporda “Ders işlenmesine uygun değildir” kararı olan Gazi Ortaokulunun atıl binasında ders yapmaya çalışıyorlar.

İki bina arasında öğrenci ve öğretmenlerin derslere yetişme konusunda adeta yarış düzenlediği okulda öğretmenlerin teneffüslerde oturabilecekleri bir öğretmenler odası olmaması aynı zamanda öğrenci ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamak şöyle dursun içme suyu ihtiyaçlarını bile karşılayabilecekleri bir kantinlerinin de olmayışı, okulda eğitimi adeta imkansız hale getiriyor.

Ayrıca ;Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu inşaatı yaklaşık 2 yıldır devam etmekte, hiçbir gelişme sağlanamamıştır. Bu yüzden okul öğrencileri 19 mayıs ortaokulunda sabahçı öğlenci olarak eğitim öğretime devam etmektedirler.19 mayıs Ortaokulu ‘nun da yıkılacağı yetkililerce belirtilmiş öğrenci ve öğretmenlerin durumunun ne olacağı belli değildir.

Okulların eğitim ve öğretime hazırlanması gereken yaz tatili boyunca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde sürekli görev değişimi yaşanmasından dolayı yöneticilerin enerjilerini, eğitim ve öğretim sorunlarına değil de makamlarını korumaya harcamaları, okul idaresinin de ihtiyaçları karşılama noktasında eksik kalması nedeniyle okulda eğitim içinden çıkılmaz bir karmaşa haline dönüşmüş durumda.

Bulundukları makam ya da icra ettikleri görev nedeniyle isim veremeyen eğitimciler artık okulda ders yapamadıklarını, sahipsiz hissettiklerini belirterek daha okulun yeni açılmış olmasına rağmen tükenmişlik sendromu yaşadıklarını ifade ediyorlar.

Biz Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz.

İlçemizin eğitimle ilgili sorunlarının farkında olan dört büyük Eğitim sendikası da bu konuyla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bir ziyaret gerçekleştirip İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüştük. Ancak problemlerin çözümüyle ilgili kesin çözüm bizlere sunulmadı. Sendikalara verilen cevap Turizim Otelcilikten dört derslik verilip bahçeye hangar yapılacağı şeklinde oldu.

Pandemi varyantlarının öğrenci grupları arasında hızla artması, birbiri ardına yıkılan okulların öğrencilerinin adeta balık istifi şeklinde başka okullarda üst üste toplanmasından tedirgin olan veliler Milli Eğitim Müdürlüğüne, derslerin 30 dakikaya indirilerek, sabahçı öğlenci yapılması konusunda dilekçe verdiklerini ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden red cevabı aldıklarını söylediler. Ancak zorunlu olduklarında Gazi Mustafa Kemal Ortaokulunu sabahçı yapabilmektedirler.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ayrıca; yeni bina ile ilgili olarak inşaat planlamasının önümüzdeki yılın yatırım planlamasında bile olmadığı, zorluklara katlanılması gerektiğini söyledi. Tamam zorluklara katlanalım; ancak ne kadar sürecek…

Konuyla ilgili acil çözüm bulunması gerektiğini savunan; Eğitim iş, Türk Eğitimsen ve Eğitimsen ’in bu konudaki çözüm önerileri ise şöyle:

Deprem tabi ki hepimizin ön görmediği bir gerçektir, ancak bir okulun yıkılıp çocukların eğitimleri devam etmesi için plan yapmak ön görülebilir bir gerçektir. Yıkım esnasında acele davranılmış ise konu ayrıntılı olarak araştırılmalı varsa sorumlularından hesap sorulmalıdır.

Hemen karar verilip yeni okul binasının yapımı için bir an önce harekete geçilmelidir.

Derhâl; üç parçaya bölünecek bu öğrencilerin güvenli bir şekilde okullarına kavuşması sağlanmalıdır. Bu geçiş döneminde konteyner sınıflar, prefabrik sınıflar derhal yapılmalı soğuk kış günleri gelmeden öğrenciler sınıflarına kavuşmalıdır.

Sene başında “Okullarımız hazırdır her şeyimiz tamamdır.” Şeklinde yanıltıcı şekilde bakanlığa bilgi verenler tespit edilmelidir.

Gazi Ortaokulunun atıl binasının eğitim ve öğretim yapılmasına uygun değildir, tekrar iş sağlığı güvenliği uzmanları tarafından kontrol edilmelidir. Gazi ortaokulu yeni binasının gecikme sebepleri ve sorumluları varsa kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Yıktırılan binaların deprem raporlarının kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Tüm olanlar karşısında herhangi bir kusuru ya da ihmali olan sorumluların bulunarak önce kanunlara sonrada “öğrencilerimize, velilere” bu durumun hesabını vermesi gerekmektedir…

Kamuoyuna duyurulur…

Selçuk sendika eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SAĞLIK  EMEKÇİLERİ 6 ARALIK’TA İŞ BIRAKIYOR
SAĞLIK EMEKÇİLERİ 6 ARALIK’TA İŞ BIRAKIYOR
TEKİRDAĞ EĞİTİM İŞ'E REKOR KATILIM
TEKİRDAĞ EĞİTİM İŞ'E REKOR KATILIM