ÖĞRENCİLER SANAT VE SPOR ETKİNLİKLERİNE YÖNLENDİRİLMELİ

Eğitim İş Olarak 2021/2022 eğitim öğretim yılında açılan ve açılacak olan (DYK) Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının

ÖĞRENCİLER SANAT VE SPOR ETKİNLİKLERİNE YÖNLENDİRİLMELİ
ÖĞRENCİLER SANAT VE SPOR ETKİNLİKLERİNE YÖNLENDİRİLMELİ Admin

Eğitim İş Olarak 2021/2022 eğitim öğretim yılında açılan ve açılacak olan (DYK) Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının sadece akademik derslerle belirli sınıflarla sınırlandırılmasını doğru bulmuyoruz. Bu uygulamanın bir buçuk yıl gibi uzun bir süre eğitim öğretim ortamından uzak kalan çocuklarımızın sosyal psikolojik ve akademik anlamda desteklenmesi için değiştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

“OKULLARDA SPOR SANAT VE KÜLTÜREL AKTİVİTELER AKADEMİK ÇALIŞMALAR KADAR ÖNEMLİDİR”

Öğrencilerimiz okulların kapalı kaldığı sürede akademik eğitimden uzak kaldıkları gibi sosyalleşme ortamından da uzak kaldılar. Eğitimin en önemli yapıtaşlarından olan kültürel, sportif ve sanatsal aktivitelerden uzak kalan çocuklarımızın sosyokültürel ihtiyaçlarının da karşılanması gerektiğinin önemle hatırlatıyoruz.  Hatta akademik dersler çevrimiçi olarak yapılmaya çalışılmış ama sosyal ve kültürel etkinlikler hiç yapılamamıştır. Yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızın dingin, eleştirel düşünebilen, yaratıcı, sorgulayıcı ve sağlıklı bireyler olarak yetişebilmeleri için akademik dersler kadar sosyal ve kültürel etkinliklere de önem verilmelidir. 

 

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nda “Beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve verimli kişiler olarak yetiştirmek;” şeklinde hüküm altına alınan Türk Milli Eğitimi Sisteminin temel amacı göz önüne alınmalı ve okullarımızda sosyal ve kültürel etkinliklere ortam hazırlanmalıdır.  Bunun yollarından bir tanesi de DYK’nın tüm sınıf seviyelerine yayılması ve resim, müzik ve spor gibi alanları da kapsamasıdır. 

Eğitim İş 6. Dönem 1. Başkanlar Kurulunda da konu gündeme alınmış ve yeni eğitim öğretim yılında açılan DYK’ların, öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerine göre talep edecekleri spor ve sanat içerikli dersleri de kapsayacak biçimde; görsel sanatlar, müzik ve beden eğitimi derslerinin de çocuklar için önemli olduğu unutulmayarak gerekli düzenlemenin yapılması MEB’tenistenmiştir.  

​​​​

​​​​​​​​​​Neşet SAYMAN

​​​​​​​​​​  Şube Başkanı

Neşet Sayman eğitim iş ordu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI  BAŞLATTI
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI