Vidalı Kompresör Nedir?

Vidalı Kompresör Nedir?

Vidalı Kompresör Nedir?
Vidalı Kompresör Nedir? Admin

 

Vidalı kompresör, basınçlı hava elde etmek amacıyla kullanımı sürdürülen piston yerine birbirine geçirilmiş iki robot çiftinin kullanılmasına verilen isimdir. Diğer kompresör türlerine karşın piston veya ona benzer cisimlerin kullanımı gerçekleştirilmez. Vidalı kompresör, basınçlı hava üretimini gerçekleştirmek amacıyla dişlerini birbirine dolayarak iki sonsuz vidanın diğerini hareket ettirmesi sonucu gaz sıkıştırarak pozitif yüklü makinelerdir. Vidalı kompresörü diğer kompresör çeşitlerinden farklı kılan özelliği birbirine dolanan robot çiftinin kullanılmasıdır. 

Helisel dişli olarak imal edilmiş vidalı kompresörürünlerinde iki adet rotor çeşidi bulunmaktadır. Bir mil üzerindeki rotorlar helisel loblardan oluşumu gerçekleştirilmektedir. Rotor türlerinin arasında bulunan erkek rotor helislerinin dolgun çıkıntılardan oluştuğu gözlemlenmektedir. Dişi rotor erkek rotorun loblarına karşılık olarak gelen yuvalara sahip olunmasıyla bilinir.  

Vidalı Kompresör Çalışma Prensibi 

Tahrik elemanıyla oluşturulan motor hareketleri vida grubuna aktarılır. Rotor çiftlerinin dönmesi sonucu emiş kısımda vakum oluşmaktadır. Vakum aracılığıyla ortamda bulunan havanın emiş kısmında bulunan filtreleme yöntemi sayesinde havada oluşan kir ve pas birikintilerinin temizlenmesinde rol oynayarak boşluk içlerine çıkış kısmına doğru ilerleyişini sürdürmektedir. Havanın hacmi çıkışa doğru azalış gösterdiğinden havanın basıncı artış gösterir.

Havanın basıncının artış göstermesi üzerine sıcaklık da aynı oranda artışını gösterir. Oluşan sıcaklığın alınabilmesi için vida grubuna yağ işlemi gerçekleşir. Vida grubuna yağ sürülmesi ile havanın geri kaçması önlenmekle kalmayıp sızdırma problemini ortadan kaldırır. 

Vidalı Kompresörün Özellikleri 

Vidalı kompresör dünyada bilim ve teknolojinin ulaştığı düzeyde ise basıncın üzerinde çıkabilmektedir. Bu durum sayesinde birçok alet ve makinenin üretilerek birçok çalışma yapılabilmektedir. Motor düzeyinde çalışan kompresörlerde mevcut havanın normalin üzerine çıkartarak sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir. Havanın sıkıştırılmış halini hizmete sunan vidalı kompresör, birçok çalışmada oldukça büyük yararlar sağlamaktadır. Vidalı kompresörlerde havayı absorbe edebilmek için içeriğinde bir filtre bulundurur. 

Düzeyi giren havanın kontrolü için birçok yenilik sağlamakla kalmayıp hava emme düzenleyicisi sayesinde havada bulunan mikrop ve kirlerin en kısa sürede çözünmesini ve temizlenmesini sağlar. Vidalı kompresörün birçok avantaj ve kampanyalarından yararlanmak için https://www.sanayiden.com/vidali-kompresor bu linke bakıp satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
EĞİTİM İŞ SAMSUN ŞUBESİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı
Niksar Eğitim İş'ten Dayanışma Kahvaltısı