SENDİKAMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN BİRLEŞİP GÜÇLENİYORUZ!…

Eğitim İş Olağan 6. Genel Kurulu öncesi adaylar ve gruplar basın açıklamalarını yapmaya başladılar.

SENDİKAMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN BİRLEŞİP GÜÇLENİYORUZ!…
SENDİKAMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN BİRLEŞİP GÜÇLENİYORUZ!… Admin

Eğitim İş Olağan 6. Genel Kurulu öncesi adaylar ve gruplar basın açıklamalarını yapmaya başladılar.Eğitim İş'in 28-29 Ağustos 2021 tarihinde Ankara'da gerçekleşecek olan 6. Olağan Genel Kurulu öncesi Yol Arkadaşları grubu ve 11 Haziran grubu seçime birlikte girme kararı aldıklarını yaptıkları basın açıklaması ile duyurdular.

Yol Arkadaşları ve 11 Haziran Grubunun birlikteliği Birlik-Mücadele-Dayanışma Güç Birliği olarak kamuoyuna duyuruldu.Birlik-Mücadele-Dayanışma Güç Birliğinin gerçekleştirdiği basın açıklamasını halen Merkez Denetleme Kurulu Başkanı,önceki dönem Denizli Şube Başkanı Kadem Özbay yaptı.

Basın açıklamasının tam metni şu şekilde;

 

SENDİKAMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN BİRLEŞİP GÜÇLENİYORUZ!
Eğitim-İş'imizin saygıdeğer üyeleri;
Sendikamızın 6. Olağan Genel Kurulu, kuşkusuz sadece sendikamızın geleceği için değil Türkiye'deki toplumsal muhalefet açısından da büyük önem taşımaktadır.
Bildiğiniz üzere AKP iktidarları süresince ülkenin tüm değerleri mütemadiyen saldırıya maruz kalmış, son yıllarda ise bu tahribatın dozu artmıştır.
Ekonomiden adalete, dış politikadan ülke içindeki hak ve özgürlüklere, sağlıktan eğitime kadar her alanda ülkemiz daha geriye götürülmüştür. Türkiye'de artık hayatta kalma mücadelesi çetinleşmiş, emek ve özgürlük mücadelesi vermek güçleşmiştir.
İktidarın yolsuzluğa ve suça batmış; yoksulluğu halka reva gören anlayışı toplumun büyük kesimleri için ayyuka çıksa da toplumsal muhalefetin üzerindeki yoğun baskı, itiraz seslerinin yükselememesine yol açmaktadır.
Özellikle pandemi sürecindeki insan hayatının kıymetini ve sosyal devlet ilkelerini umursamayan yönetim anlayışı, toplumda sınıf mücadelesi, hak kavgası açısından adeta bir uyanışa neden olmuştur. Hepimizin gölgesinde huzuru bulduğumuz koca çınarımız Cumhuriyet'in çağdaş ilkelerine özlem artmış, emek mücadelesinin önemi daha net kavranmıştır.
Türkiye'yi içinde bulunduğu bu karanlık tablodan çıkaracak en büyük güçlerden biri kuşkusuz etkin bir toplumsal muhalefettir. Ve tam bu noktada Eğitim-İş'imize büyük sorumluluk düşmektedir.
Sevgili mücadele arkadaşlarımız;
Koşullar Eğitim-İş'in büyümesinden; rüzgar, yelkenlerimizden yanadır! Sendikamızın kuruluşundan bu yana bir an bile durmadan savunduğu Cumhuriyet'in kurucu ilkeleri uzun yıllardan sonra ilk kez toplumdaki geniş çevrelerce anlaşılmakta, özlenmektedir. Emek mücadelesinin iktidarın sırtını sıvazladığı sarı sendikalarca verilemeyeceği, toklar masasında açların hak ve ücretlerininin belirlenemeyeceği artık herkesin malumudur. Düne kadar eğitimdeki gelişmeler, sadece eğitimle ilgili çevrelerde merak uyandırırken pandemide iyice ayyuka çıkan eşitsizlik ve iktidarın gençlere reva gördüğü geleceksizlik nedeniyle, artık toplumun sorgulayan her bireyi tarafından ilk gündem maddelerinden olmuştur. Buna karşın sendikamızdan başka eğitimdeki tahribatı halka berrak biçimde anlatabilecek, eğitimcinin hakkını savunabilecek, emek verdiği öğrenciler için mücadele edebilecek başka bir adres yoktur. Bu koşullar ışığında sendikamızı güçlendirmek, büyütmek ve TÖS'ten, Köy Enstitüleri'nden aldığı mirasla toplumsal muhalefette olması gereken yere, en tepeye taşımak şart olmuştur!
Bu tarihsel sorumluluğu görev kabul edip, sendikamızın 6.Olağan Genel Kurulu öncesinde, kuruluşundan bu yana Eğitim-İş içerisinde mücadele eden, sendikamızın adım adım büyümesinde ilmik ilmik emek veren bizler, yaşadığımız bu karanlık günlerin ciddiyetinin farkında olarak, sendikamızı emek ve sınıf mücadelesinde yükselterek yeni bir programa taşımak için 6. Olağan Genel Kurulu’muza giderken bir araya gelmenin, sendikamızı güçlendirmek için irade göstermiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bir yandan da BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ adını verdiğimiz bu yoldaşlığın temellerini anlatmayı, nedenlerini açıklamayı görev kabul ediyoruz.
NEDEN BİRLEŞTİK?
* Emek ve sınıf mücadelesini hakkınca vermek, onbinlerce eğitimcinin sendikamız için beslediği umudu, "mış gibi" yaparak heba etmemek için,
* İnsanca yaşam mücadelesi, insanlık onuruna yaraşır koşulların kavgasını vermek için,
* Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesi vermek, bu şanlı mücadeleyi padişah fermanlarına, sahibinin sesi olan sarı sendikalara, muhalifmiş gibi görünüp koltuğa oturunca "rahatsız etmeyecek" tarzda söylemlere bürünenlere karşı ezdirmemek için,
* Sendikamızı "küçük olsun benim olsun" anlayışından arındırmak, bu emek kalesini tapulu malı sananları uyandırmak, isimlerin değil mücadelenin niteliğinin önemli olduğunu göstermek için,
* Durgun bir gölün doğru noktasına atılan bir çakıl taşının bile binlerce dalga yaydığının bilinciyle, sendikamızın sözünü büyütmek, özgül ağırlığını artırmak için,
* Laik, bilimsel, adil ve parasız bir eğitim sistemi için,
* Eğitim-İş'imizi yola çıktığı ilk günün heyecanına tekrar kavuşturmak, demokratik kitle örgütleri mücadelesinin gözbebeği, sınıf mücadelesinin önderi yapmak için,
* "Kimsesizlerin kimsesi" olsun diye kurulan Cumhuriyet'in azgın bir azınlık tarafından daha fazla talan edilmemesi, Atatürk'ün kurucu ideolojisinin yeniden tahsisi için,
* Eğitime ulaşamayan yoksul bir çocuğun, "vatanın her yeri görev alanımdır" diyerek gittiği ücra köşelerde canından, onurundan kaygı duyan genç bir öğretmenin yalnız hissetmemesi için,
* "Başöğretmen" sıfatı taşıyan bir liderin kurduğu tek ülke olan vatanımızı, eğitimi ve eğitimciyi yok sayan bir ülke olmaktan çıkarmak için,
* Çocuklara bayram hediye etmeyi akıl edebilmiş bir Cumhuriyet'in, çocuklarının tarikat yuvalarında solmaması için,
* Tarih bizi kavgaya ve aşka çağırdığı için! Ekmeğin onuru, alın terinin hakkı, kara tahtanın önemi için!
Değerli arkadaşlar;
Kimsenin şüphesi olmasın ki güç birliğimizin kuruluşu gibi işleyişi de şeffaf olacaktır. Niyetimiz, örgütümüze aktif ve kolektif çalışabilecek bir MYK kazandırmak, burada yaratılan enerjinin tüm örgüte yayılmasını sağlamaktır. En alttakinin en üste fikrini ilan edebilmesi, örgütün her kademesinde iletişim kanallarının açık olması, tepeden bakmayıp hep birlikte en tepeye bakılabilmesi temel hedefimizdir. Bu örgüt, kendi bekasına değil örgütün amaçlarına odaklanan bir yönetim anlayışını hak etmektedir ve kazanacaktır! Tavrı ve tarzıyla örgütün tüm unsurlarının benimseyeceği bir yönetim için şimdi tam zamanıdır!
Değerli dostlar;
İlan etmek isteriz ki BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA İÇİN GÜÇ BİRLİĞİ'miz, sınıf mücadelesi eksenli bakan, sol yanındaki cevahir sönmemiş olan tüm üyelerimize açıktır.
İleride bu günlere bakıp "keşke" demek istemeyen tüm mücadele arkadaşlarımıza, kıymetli bir şairimizin dizeleriyle sesleniyoruz:
"Saraylar saltanatlar çöker
kan susar bir gün
zulüm biter.
menekşelerde açılır üstümüzde
leylaklarda güler.
bugünlerden geriye,
bir yarına gidenler kalır
bir de yarınlar için direnenler..."
Yarınlar için, geleceği geçmişin bilge elleriyle örmek için, "Ben" değil "biz" diyebilmek ve yıllar sonra bir başarı öyküsü anlatabilmek için, değerli bir unsuru olduğunuz bu örgütte söz hakkı sahibi de olabilmeniz için hepinizi birliğimize davet ediyoruz! Tek başına kurtuluş yok, ya hep beraber ya hiçbirimiz diyoruz!
YAŞASIN EMEK MÜCADELEMİZ!
YAŞASIN HAKLI BİR KAVGANIN SEMBOLÜ OLAN EĞİTİM-İŞ'İMİZ!
EĞİTİM İŞ SEÇİM OLAĞAN GENEL KURUL YOL ARKADAŞLARI 11 HAZİRAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI  BAŞLATTI
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI