TÜİK HAYALİ İSTİHDAM ARTIŞI YARATARAK EKONOMİYİ DÜZELTEMEZ !

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İstanbul İl Başkanı Alkoç Turan BAŞGÖNÜL yayımladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı

TÜİK HAYALİ İSTİHDAM ARTIŞI YARATARAK EKONOMİYİ DÜZELTEMEZ !
TÜİK HAYALİ İSTİHDAM ARTIŞI YARATARAK EKONOMİYİ DÜZELTEMEZ ! Admin

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İstanbul İl Başkanı Alkoç Turan BAŞGÖNÜL yayımladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandıAKP hükümeti, ekonominin kötü gidişatını gizlemek için her geçen gün farklı gündemlere sarılmakta gerçek gündemin işsizlik ve yoksulluk olduğunu gizlemektedir.
TÜİK Haziranda ülkede 63 milyon 659 bin kişi çalışabileceğini ancak istihdam sayısının 28 milyon 586 kişi olduğunu söylemektedir. TÜİK, Haziran ayında işsizliğin yüzde 13,1’den yüzde 10,6’ya düştüğünü açıklamakta ve 3 milyon 399 kişi işsiz demektedir. TÜİK rakamlarına göre 309 bin kişi işgücünden çekildiğini aynı şekilde 602 bin kişilik istihdam artışı olduğunu ve 823 bin kişi işe girdiği belirtmektedir.  602 istihdam yaratıp 823 bin işsizlik azalmasının anlaşılır tarafı yoktur.
TÜİK verilerinde ise daha dikkat çekici bir veri karşımıza çıkıyor. Çalışabilir çağda yer alan nüfusun bir ay öncesine göre 87 bin kişi artmasına rağmen toplam 222 bin kişi ise iş gücünden çekiliyor. Yani bir başka deyişle en az 222 bin kişi bir şekliyle iş bulmaktan ümidini kesip iş gücünden çekilirken TÜİK işsizliğin azaldığını, istihdamın arttığını tuhaf bir şekilde öne sürüyor.
2019 yılının 6-7-8 aylarına baktığımızda yüzde 13’lerde gezen işsizlik 2020 yılının mart ayında pandeminin etkisiyle de işsizlik yüzde 13’lerde bulunmaktaydı. Bugün açıklanan 10,6 oranındaki işsizlik pandemi, ekonomik kriz gibi etkilerden arınması imkânsızdır. Ülke 2019 yılının çok gerisinde pandemi ve ekonomik krizin etkileri daha da ağırlaşmıştır.  
Devletin bir diğer kurumu İŞKUR verileri ise artan işsizlik oranlarını göstermektedir. TÜİK verilerini adeta yalanlar niteliktedir. TÜİK istatistiklerinin aksine İŞKUR verileri ise Haziran ve Temmuz aylarında işsizliğin düzenli olarak arttığını açıklamaktadır. İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin sayısı Mayıs ayında 2 milyon 893 bin kişi iken bu sayı Haziran ayında 2 milyon 950 bin kişiye, Temmuz ayında ise 2 milyon 995 bin kişiye yükselmiştir.
Bunun yan ısıra İŞKUR verilerine göre 2020-2021 Haziran ayları arasında işsiz kaldıkları için işsizlik ödeneğine başvuruda bulunanların sayısı ise tamı tamına 1 milyon 49 bin kişidir.
Resmi işsizlik oranları ile ekonomide yaşanan sıkıntılar bilinmektedir. Bu gerçeklere rağmen işsizliğin düşmesi inandırıcı değildir. AKP iktidarı; TÜİK başta olmak üzere, resmi kurumların verilerini kullanarak gerçek işsizliği ve enflasyonu gizlemektedir.
TÜİK, emekçi halkın yaşadığı işsizlik ve enflasyon gerçeklerinden kopmuştur. TÜİK istediği kadar enflasyonun yüzde 15'te veya 19’da olduğunu; işsizliğin de yüzde 10’da, 13’te olduğunu açıklasın toplumsal karşılığı ne piyasalarda ne de emekçilerde yoktur.
TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamları aldatmaca olduğu belirtiyoruz.
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; TÜİK’i işsizliği ve enflasyonu düşürmek için rakamlara takla attırmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İstanbul İl Başkanı 
Alkoç Turan BAŞGÖNÜL

birleşik kamu iş konfederasyon alkoç turan başgönül tuik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI  BAŞLATTI
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI