Eğitimin ihtiyacı ismin değil zihniyetin değişmesidir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘bir gece ansızın’ görevden alınışı sonrasında eğitimcilerden ilk tepki geldi. Eğitimciler eski Bakan ‘affına’ ‘makine bozuksa dişli değiştirmek boşuna’ yorumunda bulundu

Eğitimin ihtiyacı ismin değil zihniyetin değişmesidir
Eğitimin ihtiyacı ismin değil zihniyetin değişmesidir Admin

  Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Antalya Şube Yönetim Kurulu, yaptıkları bir açıklama ile gece yarısı kararıyla görevden alınan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tartışmalı kararına ilişkin detaylı değerlendirmede bulundu. Açıklamada, “Milli Eğitimin asıl ihtiyacı bakan koltuğunda oturan ismin değişmesi değil, Bakanlığın doğru zihniyetle ve Saray'ın vitrini olmadan çalışabilmesidir” denildi.

    İşte Antalyalı eğitimcilerin yaptığı o açıklama: 

    “Türkiye bu sabah yine bir bilinmeze uyanmış, bir gecede Milli Eğitim Bakanı değişmiştir. Kaç zamandır koltuğu bırakılacağı konuşulan Ziya Selçuk, havuz medyanın tabiriyle "görevden affını istemiş", yerine yardımcısı Mahmut Özer atanmıştır. Gidenin geride ne bıraktığı, fayda-zarar muhasebesi elbette yapılmalı ve bu ilerisi için ders olmalıdır ama her şeyden önce bu konuda dikkat çekmek gereken başka bir husus vardır: Tek adamı sonsuz yetkilerle donatan Cumhurbaşkanlığı-Başkanlık sisteminde maalesef meşru ve çoğu zaman onurlu bir yol olan istifanın dahi adı geçememektedir. Görevi bırakmak isteyenin kişilikli görünmesini istemeyen bu sistem, istifayı dahi Cumhurbaşkanı'nın lütfuyla izah etmesi bakımından trajiktir. Sonuç olarak tek adam rejiminde silik şekilde bakan olmayı kabul edenlerin gidişleri de sessiz ve silik olmakta, olan yine düzgün hizmet ve yönetim bekleyen milletimize olmaktadır.

    Bakanların şahsının böyle silikleştirildiği bu düzende, makamları da tek adamın gölgesinde küçülmektedir. Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu kurulduğu günden bu yana adeta paralel MEB gibi çalışmakta, eğitimi yönetmek ve iyileştirmekle görevli bakanlığı sembolik hale getirmektedir. Salgın sırasında eğitimin nasıl devam ettirileceği, okulların açılıp açılmayacağı gibi en hayati konulardaki açıklamaları bile eğitimin sorumlusu olan bakana bırakmayıp kendisi açıklayan zihniyet, Bakan'ın kim olduğu hususunu zaten önemsiz kılmaktadır.”

‘BOZUK DÜZENDE DOĞRU ÇARK OLMAZ’

    Eski Bakan Ziya Selçuk’un arkasında tutulmamış sözler ile birlikte önemli bir ders bıraktığına işaret eden Eğitim-İş üyesi eğitimciler, “Bozuk düzende doğru işleyen çark olmaz!” ifadesini kulandılar. Açıklama şöyle devam etti:

    “Eğitimde iyileştirme isteniyorsa Bakanların adının değişmesi değil yönetim zihniyetinin değişmesi gerekmektedir. Eğitimin bedelsiz ve adil verilmesi gereken bir kamu hizmeti olduğunu bir türlü kabul etmeyen, eğitimcilere geleceğin mimarları değil köle olarak bakan, çağdaşlaşmakla ve dolayısıyla çağdaş nesiller yetiştirmekle ilgili derdi bulunmayan bir zihniyetin, milli eğitimi iyi bir noktaya taşıma ihtimali yoktur.

    Milli Eğitimin asıl ihtiyacı bakan koltuğunda oturan ismin değişmesi değil, Bakanlığın doğru zihniyetle ve Saray'ın vitrini olmadan çalışabilmesidir. Bu sağlanmadan yapılacak her değişiklik bozuk olduğu halde tamir edilmeyen bir makinenin dişlilerini boş yere değiştirip durmaktan ibarettir.”

EĞİTİM İŞ EĞİTİM İŞ ANTALYA ANTALYA ŞUBE ANTALYA EĞİTİM İŞ MEB BAKAN ZİYA SELÇUK İSTİFA MAHMUT ÖZER
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI  BAŞLATTI
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI