İçimiz Yanıyor

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İstanbul İl Başkanı Alkoç Turan Başgönül yayımladığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

İçimiz Yanıyor
İçimiz Yanıyor Admin

Ülkedeki orman alanlarının alevler içinde yanması kabul edilemez Antalya, Adana, Mersin ve Osmaniye’de yangılar devam etmektedir. 

Antalya Manavgat'ta 4 noktada çıkan yangının ardından Adana, Mersin ve Osmaniye’de 23 ayrı noktada yangın çıkması akıllara yaşam kaynaklarımız ormanların ihmaller sonucu yandığını göstermektedir. Bu yangınlara üzülürken bir olay da Atatürk Orman Çiftliğinde yaşanması kuşkuları artırmaktadır. 

Orman yangınları, yüz binlerce ağacın, ot ve çalının kül olması, milyonlarca böceğin, binlerce kuşun, memelinin, sürüngenin yanarak yaşamlarını yitirmesi, yaşam alanlarının bozulması, orman ekosistemlerinin zarar görmesine neden olmaktadır.

Yangının nasıl çıktığını ve sorumluların kim olduğunu bilmemekteyiz ancak havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangınları her yıl yaşanmaktadır.  Ülkede çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı, yüzde 10’u ise doğal sebeplerden çıktığı bilinmektedir.

AKP iktidarı 19 yıl boyunca rant ve talan odaklı bir çevre politikası yürütmüştür. Yasalarla da desteklediği rant politikaları büyük inşaat şirketlerinin işini kolaylaştırmış hatta şaibeli orman yangınları da yasalar haricinde şirketlerin işine gelmiştir. 

Sermayenin doğayı, yaşamı, insanı, hayvanı, canlıyı ve tüm değerleri yok etme pahasına büyük felaketlere yol açmaktadır. 

Deniz manzaralı orman yangılarına tanık olmamız yangınların sadece ihmallerden ibaret olmadığını göstermektedir.  Yanan alanlara yasalara aykırı olmasına rağmen otel ve villalar yapılması dikkatlerden kaçmamaktadır.

Yaşam kaynağı olan ormanlarımız rant, ihmal ve dikkatsizlikler sonucunda yandığı gerçektir. Ancak yangın söndürmede kullanılan araç gereç, personel sayılarına indirgenmesi kabul edilemez. Orman yangınlarıyla mücadelede, sadece yangın söndürme ve soğutma çalışmaları değil; aynı zamanda önleme çalışmaları ve yangınlardan sonra oluşan çorak alanların yeniden ağaçlandırılması da önemlidir.

Rant uğuruna birçok orman bölgesi risk altındadır. Akdeniz ve Ege’de başlayan orman yangınları, önümüzdeki günlerde yaşanabilecek yangın felaketlerin habercisi gibidir. 

Tarım ve Orman Bakanlığı yangınlara müdahale kadar önleyici tedbirlere de acilen yer vermelidir. 

Orman muhafaza memurlarının görev ve yetkileri genişletilmeli, sözleşmeli olanlar kadroya alınmalı ve ormanlardaki suçüstü hallere müdahale edebilme yetkileri arttırılmalıdır. Görevi orman yangınıyla mücadele olan, yangın eğitimi almış, bu alanda uzmanlaşmış kişilere kadrolu istihdam alanı açılmalıdır

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Orman yangınları ülkemizde kaçınılmazdır ama hem çıkmasının hem de yol açabileceği ekolojik ve ekonomik yıkımların en aza indirilebilmesi kesinlikle olanaklı olduğunu belirtiyoruz. 

 

Birleşik Kamu İş İstanbul İl başkanlığı Alkoç Turan Başgönül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI  BAŞLATTI
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI