BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL EYLEMİNDE MEMUR-SEN’E ÇAĞRI: KAMU EMEKÇİLERİNİ MASADA SATMA

Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin altıncı eylemini İstanbul’da gerçekleştirdi.

BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL EYLEMİNDE  MEMUR-SEN’E ÇAĞRI:  KAMU EMEKÇİLERİNİ  MASADA SATMA
BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL EYLEMİNDE  MEMUR-SEN’E ÇAĞRI:  KAMU EMEKÇİLERİNİ  MASADA SATMA Admin

Eyleme Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Genel Örgütlenme Sekreteri Hasan Kütük, Genel Eğitim Basın-Yayın Sekreteri Levent Akça, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Mehmet Yeşildağ, Birleşik Kamu-İş İstanbul İl Başkanı ve Eğitim-İş İstanbul Şube Başkanı Alkoç Turan Başgönül, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Tamer Yiğit Güler, ,Eğitim-İş MYK üyeleri ve çok sayıda üyemiz katıldılar.

İstanbul Beşiktaş Meydanı’nda TİS taleplerimizin olduğu açıklamayı Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık yaptı.

Konfederasyon Genel Başkanı Balık, gerçekçi bir zam istediklerini belirterek, "Kamu çalışanlarının en azından 2002 yılında milli gelirden aldığı pay kadar bir pay alabilmesini sağlayacak bir ücret zammı yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“ÜCRETLİLERİN MİLLİ GELİRDEN ALDIĞI PAY YILLARDIR AZALMAKTADIR"

“Yandaş konfederasyon ve AKP iktidarıönceki görüşmelerde attıkları imzalarla memurları açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmişlerdir. Dört kişilik bir ailenin temmuz ayı açlık sınırının 3 bin 513 lira, yoksulluk sınırının 12 bin 195 lira olarak hesaplandığı bir dönemde kamu çalışanlarının ücretlerinin insan onuruna yakışır bir düzeye çıkarılması talep ediyoruz. Milli gelirin dağılımıücretliler aleyhine bozulmaktadır, ücretlilerin gelirden aldığı pay yıllardır azalmaktadır. Zam oranlarının, iktidarın hiç tutmayan enflasyon hedefi ve TÜİK’in son aylarda açıkladığı yüzde 17 -18 seviyesinde olan yıllık enflasyon, gerçekte yüzde 35,7’li oranındadır. Gerçek enflasyon karşısında satın alma gücü mum gibi eriyen kamu çalışanları, artan refahtan ve ekonomideki büyümeden de pay alamamıştır.”

"GERÇEKÇİ ZAM İSTİYORUZ"

Genel Başkanımız Balık, taleplerini şu şekilde dile getirdi. "Kamu çalışanlarının en azından 2002 yılında milli gelirden aldığı pay kadar bir pay alabilmesini sağlayacak bir ücret zammı yapılmasını” isteyen Balık'ın paylaştığı talepler şöyle:

"- Önceki yıllarda yaşanan kayıpların karşılanabilmesi için kamu çalışanlarının ücretlerine öncelikle yüzde 30 oranında bir zam yapılmalıdır. Bu zamdan sonra 2022 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı içi yüzde 15, 2023 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ve ikinci yarısı için de yüzde 15 oranında zam yapılmalıdır.

- Üniversite mezunu tüm memurların ek göstergeleri 3.600’e çıkarılmalı, 6’ncı dereceye inen tüm kamu çalışanlarına ek gösterge verilmelidir.

- Kamu çalışanlarına yılda bir defa yıllık izne ayrılırken bir maaş tutarında ikramiye ödenmelidir.

- Gelir vergisi tarifesinden kaynaklanan vergi yükü artışıönlenmelidir. Tüm ücretlerin asgari ücret kadar olan kısmı vergiden istisna edilmelidir.

- Aynı kadro ve unvanlarda çalışanlar arasındaki maaş farklılıkları giderilmeli ve eşit işi eşit ücret ödenmelidir.

- Yıllardır artırılmayan doğum yardımı ödenekleri günün koşullarına göre yeniden belirlenmelidir.

- Anayasa’nın çalışma yaşamı ve çalışanların haklarına ilişkin hükümleri, uluslararası sözleşmelere uygun olarak düzenlenmelidir. Grev hakkı anayasal güvenceye alınmalıdır.

- Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamuda istisnai olması gereken sözleşmeli personel istihdamının genişletilmesine son verilmelidir.

 

- Kamu emekçilerinin; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre hiçbir kazanım sağlamayacak olan sefalet oranlı zam taleplerine karşı karnı toktur. Kamu emekçileri sendika ağalığının geldiği durumu anlamalıdır ve yandaş konfederasyonun 2021 yılında yapacağı kirli pazarlığa karşı alanlarda ses yükseltmelidir."

BİRLEŞİK KAMU İŞ KONFEDERASYON SENDİKA TİS MEMUR ZAM TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ XAM TALEP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
MEB’İN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME SİSTEMİ BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİDİR
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI  BAŞLATTI
EĞİTİM İŞ İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI